IGBT Kullanım Tekniği üzerine.

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 20 Aralık 2019, 17:36:33

M.Salim GÜLLÜCE

550 Volt beslemede Belirli bir akımdan sonra su koyveren bir IGBT yi test etmeye kalktım.
Lakin sağlam olanla arasında bir fark göremedim.

SCOP ölçümlerimi buraya ekliyorum.
Belki bir arkadaşımızın işine yarar.

Test Uygulaması:

Kollektör Yükü:  4 Ohm
Gate Sürücü Gerilimi:  +15, -7
         Puls Süresi:  12ms
        Gate Direnci:  0 Ohm
         Gate Sürücü:  TLP250
      Sürme Frekansı:  1 KHz
     C-E Snubber Cap: Yok

1-AÇ-KAPA:

2-IGBT T-ON:

3-IGBT T-OFF:

Kollektör Emiter arası 100 nF Kapasitör eklenince T-OFF Pikleri 75 Volttan 20 Volta Düşmektedir.

HAKKITANIR

TLP250 çıkış akımı 2,5 A. dir.
Gate direncini 0R. kullanmanız durumunda, +15 ve -7 V. lar da, TLP250 den anlık 7-15 A. akım çekilmek istenecektir. Burada bir hata yok değil mi? igbt yükü de baya ağır aslında, TLP250 için çıkışına en az 6 ohm direnç takmak gerekir gibi geldi bana. igbt nin adı-kodu öğrenebiliyor muyuz? 

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 20 Aralık 2019, 19:23:22TLP250 çıkış akımı 2,5 A. dir.
Gate direncini 0R. kullanmanız durumunda, +15 ve -7 V. lar da, TLP250 den anlık 7-15 A. akım çekilmek istenecektir. Burada bir hata yok değil mi? igbt yükü de baya ağır aslında, TLP250 için çıkışına en az 6 ohm direnç takmak gerekir gibi geldi bana. igbt nin adı-kodu öğrenebiliyor muyuz? 

Bu sadece test devresi azizim.
Sürekli çalışma ortamı değil.
Muhtemelki gate Akımı dahada yüksek olabilir.
Piko saniyeler mertebesinde TLP250 bu akımı karşılar.
Sonraki testlerde de zaten gate direnci değiştirilerek agresiflik testi yapıldı.
zaten amaçta davranışını test edip kötü karaktere sahip olanı ayıklamaktı.
Lakin ayıklamada başarılı olamadık.

Zira IGBT miz %100 Arızalı değil.
Kullandığımız IGBT:
2MBI600VE-120-50 (IGBT MOD.DIODE DUAL 600A 1200V V SERIES)

z

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 20 Aralık 2019, 19:23:22TLP250 çıkış akımı 2,5 A. dir.

TLP max 2.5A verir. Daha fazlasini cekmeye kalktiginda TLP cikis voltaji dusmeye baslar. Sonucta iceride mos var. 2.5A ustunu asilmaya kalkarsan moslar lineer bolgeye girer.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 22 Aralık 2019, 08:35:25TLP max 2.5A verir. Daha fazlasini cekmeye kalktiginda TLP cikis voltaji dusmeye baslar. Sonucta iceride mos var. 2.5A ustunu asilmaya kalkarsan moslar lineer bolgeye girer.

Bülent kardeşim uygulamada Gate gerilimi SCOP görüntülerinde ortada.
Zaten 1ms de işlem tamamlanırken gate ve E-C geriliminin davranışını nasıl etkilediğide görülmekte.
IGBT nin 200 nF Gate Kollektör kapasitansı, 120 nF Gate Emiter Kapasitansı.
Gate gerilimi tam olarak 10 voltu bulmadan IGBT nin iletime geçmediği gözlemlenmekte.
Ayrıca İletim ve kesim noktasında Gate geriliminin TLP250 nin çıkış-iç direncinden dolayı mı yoksa TLP nin kendiş karakteristik davranışından mı bilemiyorum, Bir eğilme bükülme hareketleri mevcut.

Yarın Dirençle sürülmesi durumunu görüntüleyip ekleyebilirim.
O durumda Zannedersem Kollektör Emiter iletiminde gecikmeler olması olasıdır.

Zira Gate direnci ile Gate Şarjını geciktirdiğimizden Kollektör-Emiter iletimi liineerleşmeye başlayacak ve IGBT üzerinde enerji birikimine sebep olacaktır.

HAKKITANIR

z

O egilme bukulme miller etkisinden kaynaklaniyor.

Kollektor gate kapasitesinden dolayi oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

İlgili IGBT sağlam haliyle İlgili cihaz üzerindeyken

HAKKITANIR

video açılmadı. sadece ben mi izleyemiyorum yoksa genel bir sorun mu?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 23 Aralık 2019, 20:49:40video açılmadı. sadece ben mi izleyemiyorum yoksa genel bir sorun mu?
Youtube da başka vidyo açabiliyorsan bunuda açman lazım.