Sabit miknatisli ve alan sargili DC motor goreniniz var mi?

Başlatan z, 22 Aralık 2019, 10:06:11

z

Kutuplarinda hem alan sargisi hem de miknatis olan fircali DC motor goren varmi?

Merak iste.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Elektrikli araçlarla ilgili bir videoda gördüm diye hatırlıyorum @z. Yanlış hatırlamıyorsam elektrikli araç üretim videolarının birinde statorda hem sargı hem mıknatıs içeren bir motor kullanılmıştı. Yeniden üretim amaçlı olduğunu söylüyordu. Bulabilirsem video linkini paylaşırım ama vakit alabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

HAKKITANIR

hem sargı hem bobin derken.
sargı = bobin
bobin = sargı
"stator" doğru ve yerinde kullanıldıysa ve gerçek den varsa = motor ac motordur. diye biliyordum ben.

demekki o zaman motorun dönmeyen stator kısmında mıknatıs yok gördüğünüz videoda. yanlışmıyım.

bahsi geçen motor kısmında son model süper güçlü mıknatıslar olabiliyorsa, ekstradan sargı - bobin ve dolayısıyla silisli - amorflu elektriksel + ısı kaybı yüksek sac paket gibi durumlar gerekmiyecektir herhalde. iyi mıknatıs sargı + sac paketine değişilmez herhalde.

elektronik

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 22 Aralık 2019, 13:40:18hem sargı hem bobin derken.
sargı = bobin
bobin = sargı

Soru yanlış okunmuş sanırım.

z

Peki sorumu bir de degisik sekilde sorayim.

Bir miknatisin ustune bobin sararsak;

B degerini, bobin akimiyla

Artirabilirmiyiz?

Azaltabilirmiyiz?

Bu yaptigimiz islem miknatisin sagligi acisindan dogru bir islemmidir?

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 22 Aralık 2019, 14:52:13Peki sorumu bir de degisik sekilde sorayim.

Bir miknatisin ustune bobin sararsak;

B degerini, bobin akimiyla

Artirabilirmiyiz?

Azaltabilirmiyiz?

Bu yaptigimiz islem miknatisin sagligi acisindan dogru bir islemmidir?

Bkz: Field-weakening

Mıknatısın alanını zayıflatarak nominal hızın üzerinde çalışma durumu.

Endüstriyel sürücüler de yapar. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, enerji kesintisi durumunda motor ataletten ötürü hala o hızda dönmeye devam ederken üreteceği gerilim tehlikeli sınırlarda olabilir, elektroniğe zarar verebilir. Bu nedenle bu tip durumların önüne geçmek için özel devre kesiciler vb kullanılır...

HAKKITANIR

yeni nesil mıknatıslar çok kırılgan oluyor. üzerine sargı sarılıp gövdeye tutturulması gerçekleşse bile. manyetik akıyı arttıramaz diye görüşümü belirtmek isterim.
nedeni; mıknatıs manyetik alanın akması için silisli paket sac gibi bir yapıya sahip değil ve iyi bir elektrik iletkeni değil. ayrıca yapısı ne olursa olsun bir mıknatıs herzaman iki kutuplu olur.  biz kutup oluşturmaya çalışırken kendisi en başta bunu bozar herhalde.

ama akıyı azaltıyor verimi düşürüyor olabilir belki.

kırılmadıktan sonra motor çalışma durumuda düşünülmezse mıknatısın zarar göreceği bir durum oluşmaz sanırım. sonuçda mıknatısın direkt üzerine kendisine elektrik verilmiyor. üzerinden emaye yalıtılmış sargılarla elektrik iletiliyor.

z

Alıntı yapılan: Cemre. - 22 Aralık 2019, 15:02:53Bkz: Field-weakening

Mıknatısın alanını zayıflatarak nominal hızın üzerinde çalışma durumu.

Endüstriyel sürücüler de yapar. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, enerji kesintisi durumunda motor ataletten ötürü hala o hızda dönmeye devam ederken üreteceği gerilim tehlikeli sınırlarda olabilir, elektroniğe zarar verebilir. Bu nedenle bu tip durumların önüne geçmek için özel devre kesiciler vb kullanılır...

Zaten buraya gelecektim. web sayfamda FOC konusundaki yazimda Id ve Iq aciklamamin yanlis olduguna karar verdim.

Alan zayiflatilabiliyorsa alan artirilabilir mi sorusu kafami karistirdi.

FOC konusunu Id ve Iq bilesenlerini asagidaki resimdeki gibi tork kolu ile aciklamak yanlis.
Bunun yerine BLDC motoru alan sargili ve enduvisi olan fircali DC motora benzetmek, Id yi armature akimi olarak Id yi de alan sargisi akimi olarak dusunmek daha mantikli olacak.

Evet aynen asagidaki gibi aciklanirsa tum taslar yerine oturacak.

Normalde motorun kendi miknatislari oldugu icin alan icin akim akitmaya gerek yok ve Id=0 alinabilir. Yok ben bu Alani zayiflatip hizi artiracagim dersek o zaman Id akimini akitabiliriz.

Fakat bu kez de yok ben alan akisini iyice artirip devir sayisini dusurecegim (Bu torku artisina neden olur) dersek gene Id ile oynayabiliriz.

Fakat sanirim miknatis akisini bobinle destekleyerek artirmak sacmalik olur, cunku miknatislar zaten saclarin akitabilecegi max akiyi akitiyordur. ilave bir  sargi gurubu muhtemelen saclarin dosyamasina neden olacaktir. bu nedenle aki azalatmak mantikliyken aki artirmaya calismak mantiksiz olur.

FOC yazimi yenileyecegim.