W7 pro yu bırakmalımıyım?

Başlatan erkan614, 23 Aralık 2019, 11:20:46

erkan614

İyi günler Arkadaşlar,
Ben birtürlü W10 a alışamadım yani genel olarak tabletler için yapılmaya çalışılmış ama becerilememiş bir azılım gibi
o sebepten W7 pro kullanıyorum hem sistemimi de fazla zorlamıyor
ayrıca autocad solid proteus vs daha iyi çalışıyor
bir ikinci konu sata2 ssd ile çok daha verimli
W10 hdd kaynaklarını ciddi sömüren bir sistem sata 3 ve üstü haricinde takılmayanını görmedim
yakında W7 desteği kesilecek ama bu beni düşündürüyor
şimdi bu bana ne gibi bir sıkıntı çıkarır?
güvenlik olarak zaten W.Defender değil KIS kullanıyorum

Erol YILMAZ

WIN7'den geçilecek işletim sistemi yok şu anda.

Sozuak

Yamalari indirip stoklayin killanmaya devam

HAKKITANIR

çok kastırdığım bir konudur bu. araştırmalarım sonucu kesinlikle win7 de kalmam gerektiği sonucuna varmıştım.
mantığım win7 diyor en az bir 5 sene geriden gitmek gerekiyor bu işletim sisteminde gördüğüm kadarıyla.
yazdığınız yazılım türlerini kullanıyorum,standart elektronik yazılım çizim işleri programları web tarayıcılar, pdf okuyucu, bir iki ofis yazılımı gibi. iş bilgisayarı benim kisi, eğlence oyun değil yani. 2021 e çıkarsam ozaman birdaha bakacağım işletim sistemi konusuna. edindiğim tecrübe işletim sistemi yükseltiliyorsa donanımı komple pc yi değiştirmek daha mantıklı duruyor. güncel işletim sistemine güncel donanım.

tunayk

Alıntı yapılan: erkan614 - 23 Aralık 2019, 11:20:46bir ikinci konu sata2 ssd ile çok daha verimli
W10 hdd kaynaklarını ciddi sömüren bir sistem sata 3 ve üstü haricinde takılmayanını görmedim

Birkaç haftadır Toshiba SSD Kullanmaya başladım W10 ile, açılış hızı, programların hızı falan süper oldu. Ancak ara ara farkedilir şekilde sistemde donma oluyor kısa süre için. Bir sebep bulamamıştım. Ancak dediğiniz nokta ilginç geldi. Bu ortak bir sorun mudur? Yoksa, sistem genel olarak aşırı hızlanınca, normal gecikmeler gözümüze fazla mı geliyor?

sezgin05

Arkadaşlar 486DX kullanmış biri olarak her yeni işletim sistemi çıktığından beri bu tür temkinli söylemler olmuştur. Win7 den önce Xp; Xp den önce  WinMe kullanmaya devam edelim mi? denmiştir. Windowsu tercih ettiğimiz sürece buna mecburuz galiba. Açık kaynak bir işleti sistemine acilen geçmek gerekiyor.

MC_Skywalker

Masa üsütü sistemim Win7 ve kesinlikle değiştirmeyi düşünmüyorum. O kadar üşengeçim ki 2 yıl önce aldığım 256GB Samsung 850 PRO SSD bile takmadım. Gerçi şimdi hafiften yavaşlamalar vb. var temiz kurulum isitiyor.

SSD konusuna gelince dün Celeron işlemcili laptopuma 1TB SSD ve 8GB RAM taktım. SSD belli bir hız getirdi.

Windows'un beceriksiz bellek yönetimi nedeniyle sistemden verim alamak istiyorsanız RAM miktarınız mümkün olduğunca yüksek olmalı. Laptop 4GB RAM ile gelmişti ve çalışırken tümünü tüketiyordu.

SSD taktığınızda üreticinin yazılımını mutlaka yükleyin ki SSD'yi tam performansıla kullanabilesiniz.

gevv

sorun yazılımlardan çıkıyor benim win98 sürümünü bırakmam pcb programının yeni sürümünün 98 desteklememesi oldu xp ile uzun süre idare ettim programlarda sorunum yoktu bu seferde tarayıcılar da desteği kesti mecbur win7 kullanmaya başladım

büyük ihtimal win 10 ince ayarlar ve yardımcı programlar ile win7 ayarına getirilir ama hiç denemedim umarım mecbur kalmayız

Sozuak

Win10 enterprise kullanıyorum. Eski pc konvansiyonel hddli sonradan ssd takılan 2. nesil i7-2600 idi. 8-16 gb ram kullandım hiç takılma donma olduğunu hatırlamıyorum. Bilakis oldukça akıcı. Şimdiki sistem 14c xeon 32 gb ram ve nvme ssd li 2 senedir windowsu tazelemedim ama defalarca program kurup kaldırdım. Ara ara temizlik yaparım kendimce. Tek kullandığım program da Bit defender 'in optimizasyon aracı onu da 6 aydır kullanıyorum

Yuunus

ille win kullanmaniz gerekmiyorsa linux'u da deneyebilirsiniz, keilden de kurtuldum cok sukur, eclipse her isi goruyor, bir suru ucretsiz pcb cizim programi var. driver lar filan da guncelleniyor.

HAKKITANIR

bu işlerden pek anlamamda o yüzden soruyorum.

elektronik-yazılım / mekatronik gibi işlerde uğraşanların kullandığı programlar aşağı yukarı bellidir. cad çizim programı, pcb tasarım, devre çizim varsa simülasyon, mikro işlemci programlama, ön muhasebe gelen giden evrak tutma, pdf dosya açıp okuma, biraz ofis, sunum okuma ve olmassa olmaz web tarayıcılardan sitelere girme e-posta alıp verme gibi standart işler işte. bilirsiniz bunları.

bilgisayarda bunlar yapılacaksa window sa kesin mahkum olmuş oluyoruz değil mi? apple yada windows dan başka alternatifimiz yok yani yanılıyormuyum? birde en önemli bilgisayar donanım parçalarına bakıldığında bunlarda bir-iki firmaya zimmetlenmiş gibi duruyor. işlemci köprü çipleri gibi.

bu alanlarda tekelleşme tam manasıyla oluşmuş. tekelleşme varsa budur işte.

windows olmasaydı, büyük çoğunluğumuz işsiz bile kalır galiba. yanlış mı düşünüyorum.

yada şöyle diyeyim bir gecede windows kaldırıldı ertesi gün windows diye bir şey yok.
kaldık yazılım ve o yazılımlara ait önceden yaptığımız çalışma dosyalarıyla. bunların çalışacağı bir platform oluyor mu?

bu windowsu yazan adamlar böyle bir senaryoyu faaliyete geçirecek bir özelliği gizliden vakti saati gelinceye kadar kullanmayıp bekletiyor olabilirler mi?

senaryonun gerçekleşmesi için bilgisayara illa internet bağlantısıda gerekmeyip, havadan elektrik hattından uydudan bir yerden reseti basabiliyor olabilirler mi? bir defa reset yiyen bilgisayar bir daha kalıcı ayarı görüp istediğin kadar formatı bas windowsu tekrar tekrar yükle iflah olmaz fayda etmez moduna girebilir mi?

yada bu gece uyuduk, nasibimiz varmış yarın sabah kalktık, google ve youtube hotmail-gmail diye bir şey yok ortada daha dün vardıydı, o rüyaydı yok öyle şeyler. yavaşça nefes alıp ver, sakin ol telaş yapma sakin sakin.

devletimiz tüm bu senaryoların önlemini almış olabilir mi? yıllardır yerli işletim sistemi pardusdu galiba, yerli e-posta bi ara ulak diye bir şey vardı, yerli arama motoru yanimiydi , en azından google veri tabanı ülkemizden girildiği kadarıyla kopyalanmış yedeği alınmıştır değil mi? askeri olsada yerli işlemcide yapıldı muhabbeti vardı bir ara.

ben köylüyüm dönerim koyun kuzu tavuk bahçe arı işlerime. tüfeğide aldımmı karatvuğu tavşanı ördeği balığı bol köyümün. dışarıdan birtek un-yağ-tuz-şeker alsam yeterli olur. aslında tuz ve şekeride bırakalı çok oldu. koca tarla buğdayda ekebilirim. az biraz zeytinde var. ondan ve inek den yağda çıkarttık mı bu iş tamamdır. olmayan ürünleri komşudan yan köyden eldekilerle değiş tokuş ederiz para neyime gerek.

inanın kendimi düşünmüyorum. diğerlerini düşünüyorum. ama yinede olmazki sınırlarımız böyle bir ortm da hala güvenlimidir ki?
askere çağrılırsak zaten hazırız hemen gideriz.

5 sene civarında bir süre kaldığını düşünüyorum bu türden bir olayın patlak vermesine.

bu yazımı sevmeyip gereksiz görüp silmemi isteyenler var mı?

MC_Skywalker

MCU programlama ve PCB yazılımlarının Linux işletim sisteminde de kulasnılan sürümleri mevcuttur.

HAKKITANIR

%25 (1/4) gibi bir oranda sıyırdım o zaman risk den.
kaldı geri kalan riskli %75 (4/3) oranı. umarım bu oranda kapanır.

sinus

Bende win10'a alışamayanlardanım.

Win7 desteği bittikten sonra, yeni formatladığım bilgisayar güncelleme alamayacak mı? Güncelleme sunucuları tamamen kapatılacak mı yani?

erkan614

Herkes memnun W7 den
Bir kişi hariç ki onun donanım çok üstte
Aslında solid ve autocad olmasa çoğumuz linux a geçebilirmişiz