7805 Giriş Çıkış Kısa Devre Çalışsa,

Başlatan HAKKITANIR, 24 Aralık 2019, 13:43:39

HAKKITANIR

Denemesini bred bordda iki dakkada yaptım.
Bir cacık olmayacağı konusunda emin gibi ? olmakla birlikte sonradan bir ihtimal sıkıntı yaşamayalım diye soruyorum.
Saçma sapan bir bağlantı olacak çünkü.
7805 - l78l05 gibi 0,1A. 1A. 1,5A. çıkış akımlı lineer regulator leri düşünelim.
regülenin giriş beslemesi +5V./0V. ve buradaki 0V. gerçek fabrika toprak hattına kısadevre olarak direkt bağlı. regülenin orta bacağının işletme toprağına olan kısadevre bağlantısı sürekli olarak kalacak. aynı şekilde regülenin giriş çıkış +5V. beslemesi kısadevre bağlantısıda sürekli olarak kalacak.
regülenin giriş ve çıkışında klasik 100 nF. kutupsuz seramik kapasiteler ler var. toplam 3 elemanlı basit bir yapıda. regülenin giriş ve çıkışını kısadevre edip, devrenin besleme voltajınıda bu +5V./0V. üzerinden alıyoruz.  devredeki mikro işlemci opamp gibi devre elemanları ile diğer elemanlar bu voltaj ile beslenecek.

devrenin şeması ve osiloskop çıktıları yok. devrede hiç bir işe yaramayacak 7805 i aradan-devreden çıkartıp dekarte etmekte yok.

7805 zamanla bir nedenden ısınır, devreyi etkiler, gerilimi düşürür,  bir şeyle rezonansa falan girer vesaire gibi nedenlerden dolayı.

bu şekilde bir bağlantıdan ileriye dönük kafam ağrır mı? gol yermiyim.

Sozuak

Devreden sökmeden kısadevre edip beslemeyi dışarıdan 5V olarak vereyim diyorsunuz anladığım.

Tek sorun eğer içten kısadevre olursa girişi gnd ye bağlar. Hani eleman varmış gibi dursun diyorsunuz sanırım. Girişte uygun bir sigorta varsa olabilir ama her zaman içten  kısadevre olma ihtimalini de aklınızda tutun.

JOKERAS

Anlattığından hiç bir şey anlaşılmıyor:)
Taslak olarak bir Şema çizsene.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: JOKERAS - 24 Aralık 2019, 17:40:28Anlattığından hiç bir şey anlaşılmıyor:)
Taslak olarak bir Şema çizsene.

Tek eksiği bu. Lisede sözelciydi sanırım lise giriş sınavından edebiyat sorusu gibi yarım sayfa yazıyor başkan 😂 şematik anlatsa klavyesi daha az aşınacak 🤣

@HAKKITANIR  müdür şematik çizmeye anlatımlarına şematik katmayı dene daha güzel yorumlar gelecek.

HAKKITANIR

şematik hali bu.
regülenin giriş çıkış kısadevre durumunda zamanla iç den 0V. ye kısadevre olma ihtimali,
normal bağlantıda çalıştırıldığı durumdan daha mı fazladır?

Samil

7815'i İptal Edip, İptal Ettiğiniz 7805'in 1 ile 3 Pin' Köprü Yaptıktan Sonra Köprü Olan Ayaklara Dışarıdan Vereceğiniz Besleme 5.00 Olursa , Sıkıntı Olmaz ..
- Ama 7805 Kullanıldığı Reg Devresinde 4x yada 2x 1N4007'lerden Sonra , kutuplu Olan Reg C'si Voltaj'ı Verirseniz, Ordaki Vcc 8 volt ve Üstü Olduğundan , Çalıştırmak İstediğiniz Devre'ye Zarar Verecektir .. Buna Dikkat Ediniz ;9
carkelektronik

HAKKITANIR

devrede 7815 diyotlar ve 8 volt yok.
resimdeki gibi bir bağlantı ve sadece 5V. var.
gerilimi düşürmeyen - azaltmayan her türlü diyot bobin ve kondansatör bağlantı varyasyonlarının faydası dokunacaksa ilave edilebilir tabiki.
amacım şematikdeki bağlantı zaman içerisinde sorun çıkartır mı? uygulamak sakıncalımı dır? bunu öğrenmeye çabalıyorum.
yine yazdık bir sürü yazmadan da olmuyor galiba.

z

7805 Seri regulator oldundan kendisine bir sey olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

teşekkürler.
devreyi rahatça kullanabilirim artık.

JOKERAS

Devrede Sürekli Zener varmış gibi olur.Bir sakıncası olacağını sanmıyorum.
Tabii Zener gibi oluşu belli bir akım çekeceği anlamına gelir.Bu problem değilse
Bağla gitsin.
Ama kim neden Niçin böyle absürd bir tasarım yapar orasını pek merak ediyorum:)

HAKKITANIR

saçma olduğunun farkındayım. garibanlıktan yapıyorum.
bir kaç aşaması var işlemin. diğerleri denemelik görmelik.
bu kısmı denedim ve danıştım sadece.
regüle mecburen olmak durumunda.
benim bilerek isteyerek koyduğum bir regüle değil bu.
devrenin belirli bir kısmından sonra işlem yapabiliyorum.
regüle kısmına müdahale edemiyorum.
regüle girişindeki 5V. u, çıkışında aşağıya düşürdüğünden dolayı (bu normaldir), giriş çıkış kısadevre yapalım diye düşündüm.
henüz komple çalışmış bir sistem değil. önemli bir kısmı aşıldı gibi duruyor şimdilik.
göle yoğurt mayalayacaz bakalım tutarsa diye. ya tutarsa... tadından yenmez.
bu mantığı tutturursam elektroniğe daha farklı bir bakış açısından bakıp, kendime daha fazla güvenerek ilerleyeceğimi düşünüyorum.
belirli kalıplarda kalmak sıkmaya başladı. biraz macera arıyorum.