smps entegre patlaması

Başlatan merve damar, 24 Aralık 2019, 16:49:00

yas

Bir kez daha irdelemek istiyorum. Trafo sargı uçları doğru yerde mi? Çok önemli.

https://www.picproje.org/index.php?topic=37471.0

merve damar

bu bilgiler trafoyu yaptırdığım yerin gönderdiği datasheetten. dün trafoyu söktüm. ve kontrol ettim. sarım sayısını ve tel çapını. malesef lcr metrem yok endüktansını ölçemedim. trafo doğru yapılmış.

Epsilon

@merve damar
Power Int in 11 yıldır kullanılan PI expert Suite diye programı var.Bu programla Chip Family seçip,istenilen volta ve akım değerini/değerlerini seçerek 1,5 dakikada program size Şemayı,Tasarım Detaylarını PCB yi Trafonun detaylarını(hangi AWG den kaç tur saracağını araya hangi yalıtkanı koyacağınızda dahil) bilgileri görebilirsiniz. Nüvenin kodunu Al değerini söylüyor,herşeyini otomatik yapıyor.
Size de bu nüve kodunu yazıp yazıp üreticinin datasheetinden trafonun boyutlarını görebilirsiniz. Trafocunuzada " Al si şu olan penceresi şu olan trafo istiyorum AWG xx den şu kadar tur saracaksın ,sargı yönleride şunlar olacak" diyebilirsiniz.
Bu arada programın otomatik oluşturduğu şema ile sizin şemanız arasında çok büyük farklılıklar var.Gerçi eklediğiniz şemada komponentlerin değerleri de pek okunmuyor.

Unutmayınız ki hızlı çözümler üretmek,hızlı ilerlemek ,elektroniği iyi bilmek kadarda değerlidir.

yas

Trafonun 4 ve 5 numaralı pinlerini yer değiştirerek bağlantı kurup dener misiniz? İşarete göre ters kullanmış olabilirsiniz.

merve damar

4 ve 5 numaralı pinleri değiştirdim. sonuç aynı.
lütfen bana tasarım programının otomatik oluşturduğu devreyi gösterebilir misiniz?

merve damar

bu devre aynı firmanın 12v 1.25a için örnek gösterdiği devre. bir pdf hazırlamış. trafo bilgilerini de vermiş. trafoyu çıkış gücüne göre hesaplanıyor. kendi hesaplamalama yöntemim ile bu devrede kullanılan trafo hesaplarını karşılaştırdım. neredeyse aynı. yani benim 12v 2a için hesapladığım trafo değerleri bu yönteme uygun. programı kullanmayı denedim. ama bana böyle temiz bi devre vermedi. şimdi yine deneyeceğim. tartışalım.

bulut_01

@merve damar sen bu devreyi kaldır çöpe at en iyisi. 🙂
YENİLMEZ..

Epsilon

Epsilon

Alıntı yapılan: merve damar - 27 Aralık 2019, 09:46:17
bu devre aynı firmanın 12v 1.25a için örnek gösterdiği devre. bir pdf hazırlamış. trafo bilgilerini de vermiş. trafoyu çıkış gücüne göre hesaplanıyor. kendi hesaplamalama yöntemim ile bu devrede kullanılan trafo hesaplarını karşılaştırdım. neredeyse aynı. yani benim 12v 2a için hesapladığım trafo değerleri bu yönteme uygun. programı kullanmayı denedim. ama bana böyle temiz bi devre vermedi. şimdi yine deneyeceğim. tartışalım.

Bu pdf in linki nedir?

merve damar

şuan linkini bulamayacağım. pdf olarak göndereyim size.

Epsilon

Alıntı yapılan: merve damar - 27 Aralık 2019, 09:56:45şuan linkini bulamayacağım. pdf olarak göndereyim size.
Hesaplamalarıda anlatıyorsa öm olarak gönderebilirsiniz veya bir indirme linkini formda paylaşabilirsiniz.

merve damar

https://ac-dc.power.com/design-support/reference-designs/design-examples/der-228-15-w-power-supply/
hesaplamaları anlatmıyor. böyle temiz bir devreyi programdan çıkartmış. devreyi inceledim. gücüm arttığı için tny280 seçtim. benim hesaplamalarıma göre buradaki trafo bilgilerine ulaşabilecek miyim diye test ettim. ve 1 sarım sayısı fark ile neredeyse aynı oldu. ve kendi hesaplamalarımın doğruluğunu test etmiş oldum. aynı mantık ile daha uygun bir nüve seçip trafo yaptrdım.

Epsilon

Bu pdf in 14.sayfası(yada 15 de) trafonun sarım ve tel bilgileri var
Bu sizin trafonunuzun spirleri ile uyuşmuyor ki

Epsilon

Burada:
PRIMER TARAFI:

WDG 1 Kullanılmıyor
WDG 2 56 sipir 30AWG ile
WDG 3 ve 4 6 sipir 26 AWG ile

SEKONDER
7 Sipir 26 AWG ile
sarılacağını izah ediyor

merve damar

Alıntı yapılan: Epsilon - 27 Aralık 2019, 10:34:42Bu pdf in 14.sayfası(yada 15 de) trafonun sarım ve tel bilgileri var
Bu sizin trafonunuzun spirleri ile uyuşmuyor ki

çünkü bu 15wlık çıkış gücüne göre yapılmış bir trafo. burada ee25 nüve tipi ile 15w çıkış gücüne uygun sarım sayıları verilmiş. ben kendi hesaplama yöntemimi doğrulamak için. 15w çıkış gücü ile ee25 nüve seçip sarım sayıları hesapladım. ve yaklaştım. ne demek istediğimi anlatabildim umarım.