aynı anda 2 adet tx rx kullanma

Başlatan bbs2006, 26 Aralık 2019, 17:16:45

bbs2006

Merhaba
Yapacagım robot köpek projesinde bluetooth ile kontrol edecegim.Devrede arduino nano kullanıyorum. bluetooh için bir adet tx rx kullanacağım. devremde ayrıca mp3 modül kullanacağım. bunun içinde 1 adet tx rx kullanacağım. ancak ay 2 adet rx tx olduğundan  cep telefonu ile bluetotoh cihazı haberleşmiyor. mp3 modülünü sadece ses aç kapa için kullanacağım.  robot hareket yapacağım zaman ses modülünden müzik yayını yapacağım. bunun için ne yapabilirim.

fide

Iki seriportta da çok yoğun veri akışı yok gibi. Kodlarını kontrol et bence. Due üzerinde çift seri port çok kullandım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Arduino nano ile Leonardoyu karıştırıp nano üzerinde çift seri port varmış gibi yorumladım.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ibocakir

Hocam,

- Eğer aynı anda 2 UART kullanmak istiyorsanız, donanımsal olarak 2 tane UART olan MCU seçebilirsiniz Atmega2560'da 4 adet var, ya da ARM Cortex M'lerde de bol bulunuyor.

- Hayır illa Arduino nano kullanacağım diyorsanız donanımsal UART'tan bluetooth ile SoftWareSerial kütüphanesini kullanarak Soft UART ile mp3 çalar ile haberleşebilirsiniz. Bu seçenek yazılımsal biraz zorlayabilir interruptları doğru ayarlamanız gerekecektir.

- Diğer seçenek de aşağıdaki UART multiplexer'ı kullanabilirsiniz.

https://www.hexiwear.com/uart-mux-click/

Yalnız bunu kullanırsanız aynı anda sadece birisiyle konuşabilirsiniz.

Not: Affınıza sığınarak haddim olmayacak belki küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu probleminizi teknik olarak çözmeniz, derdinizi anlatma yeteneğinizden çok daha az seviyede önemli. Zira kurduğunuz cümlelerde biraz sıkıntılar görüyorum üstadım.

ziyaretci

Merhaba.

Eğer donanımsal seri portu kullanacaksanız farklı bir pin ile seri port hattını iki ayrı kanal olarak ayırmanız gerekiyor.

Yalnız bu işlem host cihazın istek yollama ve cevap bekleme uygulamalarında çalışacaktır. Hem server hemde client cihaz uygulamalarında ek olarak hattın meşgul olup olmadığını her iki cihazında kontrol edebiliyor olması gerekiyor. Kullanacağınız modüller buna ne derece müsait bu konuda bir bilgim yok.

İstek ve cevap bekleme şeklinde bir host uygulamanız varsa 4x1 MUX ya da basit lojik kapılarla host cihazınızdan alacağınız bir bit bilgisiyle iki kanal oluşturabilirsiniz.

Kabil ATICI

A-Star 328PB Micro 5V 16MHz
gibi bir ürün kullanabilirsin. Üzerinde 2 adet donanım UART var. Her ne kadar biri SPI bacaklarına denk gelse de.
ambar7

Endorfin35+

Daha önce arduino mega ile iki adet kullanım yaptım.(donanimda var) nano ile işini rahat görüyorsan kodlama vesaire , mega kullan geç. Mega büyük diyorsan mega Pro var. Boyutu nanodan çok az büyük. Kabaca nerdeyse aynı boy.

Illa nano diyorsan bit banging konusunu araştır. Hazır bir kütüphane bulma şansın yüksek.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

mustafa_cmbz

18f25k22 ile usart kesmeleri ile çok rahat kullandım 2 adet seriali.