En Düşük Omajlı OptoCuplör Yapmak

Başlatan rayman, 27 Aralık 2019, 19:42:59

rayman

Nsl32 yada Vtl5c optocuplor var elimde 2v verdiğimde ldr uçlarında 100 ohm yada aşağı bir değer ölçüyorum.. Ben ilk önce kendi optocuplorumu 2 tane pipet vede dışına siyah daralan makaron atıyorum , uçlarınada siyah silikon sıkıyorum , lambanın altında ışık açık ölçüyorum ldr sonsuz direnç ama 2 volt verince ldr uçları hep 340-400 ohm aşağı değere bir türlü düşüremedim. Kırmızı parlak led kullanıyorum. Sizce en düşük değere nasıl ulaşabilirim ?

fbkaya

çıkışında transistör sürseniz nasıl olur ?

yesilu

ldr lerin çeşitleri var, kod isimlerine göre ışığa duyarlılıkları, en duyarlı olduğu ışık dalgaboyu (rengi) değişiyor. gogıla ldr datasheet yazıp bakabilirsin, kod isimlerini hatırlamıyorum malesef.

mg1980

Beyaz parlak led(mantar led) ile denemekte fayda var...

z

Araya aydinger/yagli aydinger vs koydugunda durum ne oluyor?

Ldr nin ustundeki kaplamayi kaldirsan?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

gl5516 kodlusu en duyarlı olanıymış, 540nm dalgaboyunda pik yapıyormuş. yeşil renge denk geliyor. gl55 series photoresistor datasheet yaz gogıla...

power20

Alıntı YapNsl32 yada Vtl5c optocuplor var

2 tanesini LED leri seri,. LDRsi paralel olarak bağlayalım, çıkışta direnç düşecektir. Girişe 2V yetmeyebilir.

Veya tek kullanıp, LED akımını artırmak.

muhendisbey

LDR yerine fototransistör kullanabilirsin.
Darlington transistör ile kazancı artırabilirsin.
Işık iletken ortamı hava ise hava yerine  fiber, cam vs kullanabilirsin. Işık yolu oluşturur ve ışığın dağılmadan ulaşmasını sağlar.
LDR'nin pik dalgaboyu nedir bilmiyorum ama pik dalgaboyunda ışık kaynağı seçebilirsin.
Sharp 817, 4N25, 4N35... gibi hazır, farklı bir optokuplör kullanabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

M.Salim GÜLLÜCE

4N32, 4N33 gibi hazır darlington yapı warken neden el yapımı ile uğraşıyorsunuzki.
Üfleseniz iletime geçecek neredeyse...
Tabiiki nerede kullandığınızı bilmeden asıp kesiyorum :)

z

Cikis tarafinin LDR olmasi analog sinyal isleme konularinda avantaj saglayor.

En basitinden carpma/bolme islemleri cok kolaylasiyor.

Fakat malzemelerin yaslanma ve sicaklikla deger degistirmeleri bu cazibeyi kaybettiriyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com