Quartz soba da zararlı mı?

Başlatan Andromeda, 28 Aralık 2019, 17:35:13

Andromeda

Camın içinde normal rezistans var.. Camın işlevi tam olarak nedir.. Halk arasında ufo diye bilinen sobalardan farkı nedir?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Andromeda - 28 Aralık 2019, 17:35:13Camın içinde normal rezistans var.. Camın işlevi tam olarak nedir.. Halk arasında ufo diye bilinen sobalardan farkı nedir?

Atmosfer ile irtibatı kesik olunca camı ısıtıp maximum radyasyonla ışın ısıması gerçekleştiriyor.
Hava sirkülasyonu olmayınca moleküler ısıtma da olmuyor.

power20

Bu sobaların üzerinde buhar için su dolu kabı yoksa, baş ağrısı yapıyor. Kendinden Su haznesi olan, buhar üreten tipini tercih ediniz.

Bir ara, masa altında sürekli çalışan buharsız ufak bir model vardı. Dudakta çatlama gibi cilt sorunlarına yol açmıştı. Daha sonra Fanlı tip ısıtıcı tercih ederek sorunu çözmüştüm.

muhendisbey

Bir ampülde camın işlevi ne ise, soba rezistansında da odur. Yani hava ile temasını kesmek. O derecede akkor haline gelen bir filaman hava ile temas ederse yanarak kopar.

Quartz soba nedir bilmiyorum, bu tip sobaları 2 ye ayırmak gerekir. Filamanı ısıtan ve IR ışıma yapan.
Bütün ısınan filamanlar IR ışıma yapar. Boltzman siyah gövde ışıması kanunu. Ancak kimisi daha çok bir ışık kaynağı gibi davranır. IR bölgedeki ışımalar diğer bölgelere nazaran daha düşük güçte cisimleri ısıtır.
Yani kimisi mega boyutlu filamana sahip ampül gibidir. Bunlar daha çok ışığıyla ısıtır. Diğerlerinde ise ısıtıcı ısınır, daha az ışıma yapar. Yakınında ısınırsınız ama uzaktan biraz zor ısınırsınız. Abartacak olursak elektrikli tost makinesi, ütü gibi.

Quartz aslında dilimize kuvars olarak geçmiş kristaldir. Optik özellikleri ön planda olan bu kristal daha az mor ötesi ışımayı absorbe eder. Saat kristali olarak da sıkça kullanılır. Bazı saatlerde bu yazar. Sobada neden kullanılmış olabilir diye düşünürsek daha fazla IR ışık gücünü transfer edebiliyor olmasıdır diyebiliriz. Ama gerçek kuvars kullanıldığını sanmam, çok pahalıdır. Böyle bir sobanın 5000TL üzerinde olmasını beklerim. Kıytırık kuvars küvetler nereden baksanız 100-200TL para ediyor.

Bu arada bir not daha düşeyim: kızılötesi ısıtıcılara çıplak gözle bakmak katarakta sebep olur. UV ışıklara bakmak ise göz reseptörlerini öldürür ve görme kaybı yada kötü ihtimalle kör eder.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

serkan

Ufo diye satılanlardan kullandım.Bir kaç metre uzağa zemine koymuştum dizden alt tarafımı yaktı (pantolonuma bir şey olmadı)yanan yerlerde ağrı acı duymadım.
Sadece ışığın geldiği yerler morardı.
Yanan yerleri elimle rahatça soyup döktüm.

mustafa_cmbz

Yağlı petek en güzeli ısıtma için.

muhendisbey

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 28 Aralık 2019, 21:22:30Yağlı petek en güzeli ısıtma için.
Kullanım amacına bağlı.
Eğer tüm oda ısıtılacaksa güzel bir çözüm. Oda içerisinde lokal bir yer ısıtılacaksa ya da açık havada bir yer ısıtılacaksa kızılötesi ısıtıcı daha iyidir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Eriyen telli sigortalarin ici neden quartz kumuyla dolduruluyorsa bu isiticilarda da quartz kullaniminin sebebi budur.

Telin hava ile temasi kesilsin fakat telin sicakligi disariya cok iyi iletilsin istediginizde kullanilabilecek ucuz cok fazla malzeme yok.

Bu sekilde soba yapmayacaksaniz isitici teli isiya dayanikli bir nesnenin uzerine sararsiniz ve klasik eski tip isiticilar elde edersiniz. Bu isiticilarin omru uzun olmaz cunku havaya fazla maruzdur.

Kuartz kumu bildigimiz kum oldugundan cok ucuzdur. (Silisyum dioksit)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Havayla temas etmesi, telin ömrünü nasıl etkileyebiliyor? Suya temas etmesi de aynı şey midir?

2W civarındaki rezistans telini bakır kablo ucuna bağlayarak suya daldırılan ısıtıcı yapmıştım. Kabloyla bağlantı noktası çok sağlam olmasına rağmen, zamanla tam bu noktalardan tel incelerek kopuyordu. Isıya dayanıklı kırmızı silikon ile bu noktaları kapatarak sorun çözülmüştü.

z

Oksitleniyor. Suyun icindeki metal malzeme havaya kiyasla daha cok oksijene maruz kaldigindan oksitlenme hizli oluyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

ufo larda dıştaki kuvarz, telin ısısını ya da ir ışınımını iletmekten çok, kendisi tel tarafından ısıtılınca ir ışınım yaptığı için kullanılır. yani orjinal halinde enerjinin %70ini ir, %30unu konveksiyon olarak yayarken, dışındaki tüpü çıkarırsanız oran tersine döner. rakamların kaynağının üzerinde oturuyorum...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Kılıç - 29 Aralık 2019, 09:02:13Havayla temas etmesi, telin ömrünü nasıl etkileyebiliyor? Suya temas etmesi de aynı şey midir?

2W civarındaki rezistans telini bakır kablo ucuna bağlayarak suya daldırılan ısıtıcı yapmıştım. Kabloyla bağlantı noktası çok sağlam olmasına rağmen, zamanla tam bu noktalardan tel incelerek kopuyordu. Isıya dayanıklı kırmızı silikon ile bu noktaları kapatarak sorun çözülmüştü.

Aslında elektroliz ile ısıtıcının metali suda çözünüyor.
Zira su hatırı sayılır bir iletkendir.
Hiç rezistansı olmayan ısıtıcı olarak krom çay tabakları kullanıyordum bekarlık zamanımda.
Belirli bir zamandan sonra birbirine bakan yüzeyde yoğun aşınmalara sebep oluyordu.

JOKERAS

Ufo Isıtıcların nasıl ortaya çıktığını Ufo tipi ısıtıcı üreten bir fabrikada çalışan biri
anlatmıştı.Doğrudur veya Sallamadır bilemiyorum.

Patronun biri bir Matbaa fabrikasında işi var,Sipariş verdiği malzeme ne ise
onları kontrol etmek için Matbaa da çıkan ürünleri incelerken bir Makinanın içinde çok parlak ve
çok yüksek ısı veren bir şeyi görüyor.Bu nedir diye inceliyor.
Bakıyorki bildiğimiz Quartz cam tüpü içine yerleştirilmiş bir resiztans.Şak diye Kafada Ampul yanıyor.
Ve bunu aynen alıp Sobaya uyarlıyor."Güneş Sıcaklığında soba" diye Reklam yapıp Milyonlarca adet satıyor.
Bir Allah'ın kulu da,yaa dostum,ben bu enerjiyi hangi sobaya veya cihaza uygulasam zaten bu kadar sıcaklık
elde ederim diye sormuyor.1.5Kw ile 3Kw arasında bir enerji tüketiyor.
Ne o sorsanız Ufo'ya ondan böyle iyi ısıtıyor.Fatura gelince Anlarsın Ufo'yu:)

Bir numara yok.Tamamen Hikaye.
Ama o vatandaşın Zekasına Kep çıkartıyorum:)Hangi kafeye,iş yerine,ofise vs gitseniz bu ısıtıcılar kullanılıyor.

power20

Afrika'da ayakkabı satma, kutupta buzdolabı satma hikayesi vardır. Pazarlama işte böyle bir şey. Umut ticareti yapılıyor

yesilu

ufo bişey değil, birara 700wlık  iletim yoluyla ısıtan bir soba fahiş fiyatlara satıldı bu memlekette, yüzde yetmiş tasarruf vaadiyle. sözelciler de inanıp aldı. ufo da şöyle bir olay var, ışınım yoluyla ısıttığından oda havasını ısıtmadan yakınındaki insana sıcak hissettiriyor. yukarıda yağlı radyatör en iyisi denmiş ama ufo "hissedilen sıcaklık" bakımından ondan üstündür. (sobanın adı da ufo kaldı, bedavadan reklamını yapıyorux)