Quartz soba da zararlı mı?

Başlatan Andromeda, 28 Aralık 2019, 17:35:13

HexfeT

Isıtma için klimaları övenler oluyor. (Rezistans ile ısıtanlar değil, yazın yaptığının tersine çalışanlar) İşin detayını bilmiyorum ama basitçe mantık yürütüp, elektrik enerjisinin bir rezistans üzerinde ısıya neredeyse kayıpsız dönüştüğünü düşününce, elektrikle çalışan hiçbir ısıtma türünün kıytırık rezistanslı sobadan daha verimli olamayacağını söylemek yanlış olur mu?

Bunu söylerken IR, yağlı radyatör, ya da fanlı soba gibi ürünlerin arasındaki tarzda bir farktan söz etmiyorum. Bunların farkı verimden çok amaca yönelik etkinlikle ilgili.

İkisinin de elektrikle çalışıp ortama sıcak hava üflediğini düşünürsek, bir gazlı klima nasıl olur da 40TL lik fanlı rezistanslı uyduruk sobadan daha verimli olabilir? Bunun olması için zaten soğuk olan dış ortamdan ciddi şekilde enerji emilmesi gerekiyor. Klima bunu mu başarıyor? Öyle ise ne ölçüde?

z

Yazdiklarinizdan kuartz isiticiyi Turkler icad etti diger ulkeler de bizden caldi diye anlasiliyor.

Fakat pek oyle gorunmuyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Infrared_heater

https://www.homeair.org/best-infrared-heater-reviews/

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

bizim yerli ve milli ısıtıcımız rezistanslı pervaneli olan, rivayete göre kayserili biri icat etmiş.:)

power20

rezistanslı pervaneli olan, sürekli kullanım için ideal. Teli akkor hale gelmediğinden sanırım zararı pek olmuyor.

1000w, 2000w kademeleri ve termostatı var.

Şu mevsimde Bime gelmiş olması lazım. Üzerini örtmeyin:)

yesilu

klima hakkında yazmaya üşendim, alıntı:
COP kelimesi "Coefficient of Performance" yani "Performans Katsayısı" anlamına gelen tanımın kısaltmasıdır. Klimanın ısıtma performansı hakkında bize bilgi veren COP değeri, klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade etmektedir. Yani COP değeri 3,0 olan bir klima 1 kw'lık elektrik çekerek 3 kw'lık ısıtma elde etmektedir.

Klimanın performans katsayısını belirleyen COP değeri ne kadar yüksekse klimanız o kadar az enerji harcayarak ısıtmayı sağlıyor demektir. Günümüz teknolojisinde üretilen klimalarda COP değeri 3,60 ve üzeri olanlar A enerji sınıfındandır. A enerji sınıfına sahip klimaların COP değeri 3,60'ın ne kadar üzerine çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak çok ısıtma sağlar. Bugün teknolojinin geldiği noktada en yüksek COP değerine sahip ısı pompaları 6,80'e kadar COP değerine ulaşabilmektedir.

yukarıda soran arkadaşın cevabı bu, benim sorum bu sabit bir değer olamaz, dış ve iç sıcaklık ve nem değerlerinden etkilenir. bu rakamları belirlenmiş koşullara göre mi hesaplıyorlar acaba

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yesilu - 29 Aralık 2019, 17:13:04klima hakkında yazmaya üşendim, alıntı:
COP kelimesi "Coefficient of Performance" yani "Performans Katsayısı" anlamına gelen tanımın kısaltmasıdır. Klimanın ısıtma performansı hakkında bize bilgi veren COP değeri, klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade etmektedir. Yani COP değeri 3,0 olan bir klima 1 kw'lık elektrik çekerek 3 kw'lık ısıtma elde etmektedir.

Klimanın performans katsayısını belirleyen COP değeri ne kadar yüksekse klimanız o kadar az enerji harcayarak ısıtmayı sağlıyor demektir. Günümüz teknolojisinde üretilen klimalarda COP değeri 3,60 ve üzeri olanlar A enerji sınıfındandır. A enerji sınıfına sahip klimaların COP değeri 3,60'ın ne kadar üzerine çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak çok ısıtma sağlar. Bugün teknolojinin geldiği noktada en yüksek COP değerine sahip ısı pompaları 6,80'e kadar COP değerine ulaşabilmektedir.

yukarıda soran arkadaşın cevabı bu, benim sorum bu sabit bir değer olamaz, dış ve iç sıcaklık ve nem değerlerinden etkilenir. bu rakamları belirlenmiş koşullara göre mi hesaplıyorlar acaba
Dış ve İç ortam ısıları etken.
Nem çok fazla etken olmasa gerek.
Klimalar belirli bir sıcaklık üzerinde ve belişrli bir sıcaklık altında işlev yapamazlar.
Bu alt ve üst sınırları Teknolojisi belirler.
Hangi gaz ile hangi ortamlarda çalışabileceği ne kadar kazanım sağlayacağı falan oluşturulur.
Her iklime göre farklı klimalar imal edilir.
Rusyanın kışı ile Gobi çölünün sıcağında farklı farklı klimalar kullanılır.

yesilu

izmir gibi pek kışı olmayan illerde evlerini klimayla ısıtan insanlar var, doğalgazdan ucuza geldiğini iddia ediyorlar. cop u yüksek klima muhabbeti hiç bitmiyor dh forumunda...

JOKERAS

Bildiğim İnsanlar var,Klima kullanıyorlar gayette memnun olduklarını söylüyorlar.

JOKERAS

Alıntı yapılan: HexfeT - 29 Aralık 2019, 16:23:52Isıtma için klimaları övenler oluyor. (Rezistans ile ısıtanlar değil, yazın yaptığının tersine çalışanlar) İşin detayını bilmiyorum ama basitçe mantık yürütüp, elektrik enerjisinin bir rezistans üzerinde ısıya neredeyse kayıpsız dönüştüğünü düşününce, elektrikle çalışan hiçbir ısıtma türünün kıytırık rezistanslı sobadan daha verimli olamayacağını söylemek yanlış olur mu?

Bunu söylerken IR, yağlı radyatör, ya da fanlı soba gibi ürünlerin arasındaki tarzda bir farktan söz etmiyorum. Bunların farkı verimden çok amaca yönelik etkinlikle ilgili.

İkisinin de elektrikle çalışıp ortama sıcak hava üflediğini düşünürsek, bir gazlı klima nasıl olur da 40TL lik fanlı rezistanslı uyduruk sobadan daha verimli olabilir? Bunun olması için zaten soğuk olan dış ortamdan ciddi şekilde enerji emilmesi gerekiyor. Klima bunu mu başarıyor? Öyle ise ne ölçüde?
Klima harcadığı enerji ile ürettiği ısıyı homojen olarak pervane ile here yere yayıyor.Kuartz ısıtıcı ise direkt olarak İnsanın yüzüne vucuduna Çağıyor.Ufo'yu gören Masum köylüler ısınıyor,Ama diğer yerler
Buz dolabı.
Bankalarda,büyük iş yerlerinde tavan tipi Klimalar kullanılıyor.Herhalde Ufo daha iyi netice verseydi,
her yanı Ufo ile döşetirlerdi.
Şu an hemen yanımda İhlas'ın Kuartz Sobasından var,Bir yanım Yazın göbeği, bir yanım Alaska.
İş yerimde Klima da var.Klimayı çalıştırdığımda her yanım Bahar bahçe.Ne yanıyorum,ne üşüyorum.

yesilu

klima enerjiyi ısı üretmek için değil dışarıdan içeriye ısı taşımak için kullanıyor (heat pump-ısı pompası). özellikle dışarısı çok soğuk değilse (sıfır derece üstündeyse diyelim) 1kwh elektrik harcayarak iç ortamı 4kwh elektrik sobasına eşdeğer ısıtabiliyor. hatta pahalı bazı markalar - 15 derece dış sıcaklıkta bile dışarıdan ısı alabiliyorlar. o dış üniteye - 15 derce hava giriyor, - 20 derece çıkıyor. yani - 273 olmadığı sürece (mutlak sıfır) ortamda ısı enerjisi daima vardır, bunu iç ortama taşıyor ısı pompası (klima)...

muhendisbey

Alıntı yapılan: yesilu - 29 Aralık 2019, 20:03:27klima enerjiyi ısı üretmek için değil dışarıdan içeriye ısı taşımak için kullanıyor (heat pump-ısı pompası). özellikle dışarısı çok soğuk değilse (sıfır derece üstündeyse diyelim) 1kwh elektrik harcayarak iç ortamı 4kwh elektrik sobasına eşdeğer ısıtabiliyor. hatta pahalı bazı markalar - 15 derece dış sıcaklıkta bile dışarıdan ısı alabiliyorlar. o dış üniteye - 15 derce hava giriyor, - 20 derece çıkıyor. yani - 273 olmadığı sürece (mutlak sıfır) ortamda ısı enerjisi daima vardır, bunu iç ortama taşıyor ısı pompası (klima)...
Isıtıcı tip klimaların gelişmiş modellerinde ısıtıcı da vardır. Sadece sıcaklık pompalamaz. Öyle olsa kış ayında donan radyatör sebebiyle zaten ısıtma yapamaz. Dediğiniz modellerde ısıtma özelliği için dış ortam sıcaklığı çok dar verilmiştir. Atıyorum dış ortam -5 derecenin altına düşerse ısıtma yapamaz der.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yesilu

iç ünitede rezistans barındıran klima olduğunu zannetmiyorum, kesin bilgim yok. yalnız dış ünitede defrost için küçük cihazlarda rezistans var, buzlanmayı algılıyor (muktemelen hava akışındaki dirençten) bu rezistansla eritmeye geçiyor. büyük kapasiteli merkezi sistem dış ünitelerinde buz çözme işi gazı tersine basarak yapılıyor diye biliyorum, bizim işyerinde buzlanan üniteler bir tıslama sesi çıkarıyor, ardından on yirmi saniye içinde buzlar eriyip su olarak dibine akıyor. birkaç kez denk geldi şahit oldum...

ipek

muhabbet Klimaya dönünce aklıma geldi, aracımın klimasına kış günü dokunamıyorum,devreye girmiyor,oysa forumlarda klimayı açın anında buğuyu alır ifadeleri mevcut,herhalde dış sensor çalışmasına mani oluyor..

power20

Buğuyu almak için başka düğme var.
Klima değil o.

muhendisbey

Dış ünitede zaten ısıtıcı. İç ünitede değil. Dediğiniz gibi buz çözüyor ama buz çözmekle de kalmıyor ısıtıyor diye biliyorum. Geçen gün dışarı eksilerdeyken teknoparkın klimalarından dışarıda buhar çıkıyordu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.