Quartz soba da zararlı mı?

Başlatan Andromeda, 28 Aralık 2019, 17:35:13

Mucit23

Benim araçta kışın cam buğu yaptığında ve kalorifer hava akışının tamamını camlara verdiğimde otomatikmen klimayı açıyor. Klimanın olayı nedir?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: HexfeT - 29 Aralık 2019, 16:23:52Isıtma için klimaları övenler oluyor. (Rezistans ile ısıtanlar değil, yazın yaptığının tersine çalışanlar) İşin detayını bilmiyorum ama basitçe mantık yürütüp, elektrik enerjisinin bir rezistans üzerinde ısıya neredeyse kayıpsız dönüştüğünü düşününce, elektrikle çalışan hiçbir ısıtma türünün kıytırık rezistanslı sobadan daha verimli olamayacağını söylemek yanlış olur mu?

İkisinin de elektrikle çalışıp ortama sıcak hava üflediğini düşünürsek, bir gazlı klima nasıl olur da 40TL lik fanlı rezistanslı uyduruk sobadan daha verimli olabilir? Bunun olması için zaten soğuk olan dış ortamdan ciddi şekilde enerji emilmesi gerekiyor. Klima bunu mu başarıyor? Öyle ise ne ölçüde?
Evet büyük yanlış olur.
Zira Klimalar aslında ısı pompalarıdır.
5 liralık elektirik harcayarak 100 liralık ısıyı bir ortamdan başka bir ortama nakleder.
Klimaların çalışma ortamları da bu yüzden sınırlıdır.
Türkiyedeki klimalar yazın 40 derecenin üzerindeki ortamda soğutma işlevini yitirir.
Aynı şekilde 10 dercenin altında ısıtma işlemini yitirir.
Kışın ısıtmaya kalktığı ortamdan aldığı soğuku dışarıya atmak istediğinde dıs üniteden daha fazla soğuk pompalaması gerekirki mutlak sıfır olmayacağı kesin.
Kışın benim dış ünite peteği, sürekli karlanıp buz çözme moduna geçtiğinden pek işe yaramıyor.
Soğutmaya kalktığında dışarısı zaten buzlu karlı ise daha fazla soğuk basması gerekiyor.

Buda içerdiği gazın fiziğiyle ilgili.
Standart klima gazıyla mümkün olamıyor.