Nasaya ait cok ilginc konularin yeraldigi bir kitap.

Başlatan z, 30 Aralık 2019, 09:14:43

Epsilon

Alıntı yapılan: taydin - 31 Aralık 2019, 16:13:51Evet hiç yıldız görünmemesi ilginç. O kameranın çözünürlüğü günümüz standartlarına göre berbattır, acaba ondan mı?  :du:

İnen araçtakiler dünyanın fotoğrafınıda çekmişler orada aslında oldukça fazla detay görülüyordu.
Yinede olabilir tabi

taydin

31 Aralık 2019, 17:49:30 #16 Son düzenlenme: 31 Aralık 2019, 17:53:42 taydin
Ay'a insan indirmenin yalan olduğu fikri nasıl bu kadar yaygın aklım ermiyor ...

Apollo uçuşlarının yapıldığı yıllarda:

1) Dünyanın çekim alanından kurtulmak için gereken roket bilimi, astromoni, ve diğer tüm teknolojiler vardı.

2) O yıllar, Amerika'nın en güçlü olduğu yıllar olduğundan, para da vardı.

3) John F Kenney tüm Amerikan halkını aya adam indirme fikrine ikna etmişti, yani motivasyon da vardı.

Bu durumda tam tersine, eğer Ay'a adam gönderilmeseydi, "Hmm ABD acaba neden şimdiye kadar Ay'a insan indirmedi? Yoksa indirdiler de bunu gizli mi tutuyorlar?" sorusu sormak gerekirdi.

Ay'a insanın inmesi bir tiyatro değildi. Eğer öyle olsa, bu en önce diğer uzay teknolojisine sahip ülkeler olan Rusya, Fransa, ve Çin tarafından yalanlanırdı. Ne güzel de olurdu ABD'nin prestijinin bir yalan olduğunu yüzüne vurmaları. Ama ben öyle birşey yaptıklarını duymadım. Ayrıca Apollo yolculuklarından birisinde ay yüzeyine bir ayna bırakıldı. Lazer ile bazı bilimsel testler için. İşte o aynayı kullanarak Fransa ve Çin uzay ajansları Lazer gönderip geri yansıttılar.

Eğer ABD tiyatrosu arıyorsan, 9/11 ikiz kule saldırısına, MH370 uçağının düşürülmesine, Ortadoğu'daki DAEŞ tiyatrosuna bakmak lazım.
Timur Aydın (mekatronik.org)

HAKKITANIR

31 Aralık 2019, 18:44:25 #17 Son düzenlenme: 31 Aralık 2019, 18:58:56 HAKKITANIR
kurumlar ispatsız birbirlerini yalanlarsa kayıkçı kavgasına döner iş. o suçlasa diğeride suçlar iş büyür gider. her iki tarafada fayda sağlamaz bu işin sonucu. belki el altından sızdırılan belge görüntülerde olabilir basına bilemeyebiliriz.
tek bir tsk subay personelimize istediğiniz kadar arayıp taratın, devlet kaynaklı bir yardım alamazsanız ulaşmanız çalıştığı yeri bulmanız görevini öğrenmeniz mümkün değildir.
Aynı şekilde devletin yürüttüğü bir projedeki mühendisin adına bile ulaşmak, kurum istemedikçe kendisi söylemedikçe bu mümkün değilken!
Adam Dünyada tek, aya gitmiş inmiş gelmiş adı belli tipi belli birde ülkeleri gezip Antalyaya tatile bile gelebiliyor. Elini kolunu sallayarak ortalıkda geziyor. İsteyene imza veriyor resim çekiniyor. Emekli olmadan görevdeyken bile bu böyle. Çok ilginç enteresan bir durum bu.
Adı geçen kişilerle verilen tarihte verilen görüntülerle aya,derin uzak uzaya gidildiğini sanmıyorum.
her iki senaryo yani gidildi - gidilmedi içinde onlarca görüntü resim video var bu alanda. yalanlarının ispatlandığı durumlarda olmuş. gidildiği yönünde sunulan verilerde olmuş.
zaten kendileride bir yerden sonra kabul etmişler gittik ama ilk seferde aksilik oldu kamera sıkıntısı yaşandı stüdyoda düzenlemeler yaptık gibisinden.
ışık ve görüntü konusunda işin uzamanları oluyor. ispatlanabiliyor günümüzde bu tür şeyler.

adamlar meksika körfezindeki bir petrol tankeri faciasındaki kuşu göstererek, yada eskiden farklı bir yerdeki kimyasal silah saldırısını yayınlalayarak yeni ve şurda oldu bunlar deyip ülke basan savaş çıkaran yapıda insanlar.

her söylediklerine her gösterdiklerine hemen inanılıp ikna olacak bir insani yapıları yok.
çok ciddi inceleme ve araştırmayla inanmak gerekir diyorum.

Şimdi sorayım Amerikan hükümeti yetkilisi yada devlet başkanı birisi çıkıp ciddi bir konuda ilginç ve enteresan belkide ilk kez olan bir açıklamada bulunsa, şu çağda kaçımız hemen inanıp kanar. Araştırmadan doğru kabul ederiz açıklamasını. masada onun bir kurumu ve askeri personelleri çalışıyor burda ona niye hemen inanıyorsunuz? İyi parlatılıp cilalanmış albenisi çok sivil personelmiş ya ondan herhalde.

Birde 1960-70 leri düşünün görsel iletişim yok denecek kadar az. ne derse inanılıyor.

Ülke amerika ve kurum masa ise her gösterilene her söylenene inanmayın.
Bırakın Uzayı Ayı, dünyada bile bulup öğrenip keşfedip insanlıkdan sakladığı şeyler var bunların.
Dünya haritasını bile yıllarca yanlış görselden öğrenmişiz. Dünyada bile çok düzeltilecek bilgi ve açıklama var.
Hedef saptırmayı reklamı yanlış bilgilendirmeyi iyi becerirdi bunlar, ama o günler geride kaldı.

Denildiği kadar güçlü ülke olsa, Japonya, vietnam afganistan ırakdaki durumları daha farklı olurdu.
Rusaya uzaya çıktı. Bizde şu tarihte aya insan indirmeyi tercih ediyoruz deyip tak o tarihte insanı aya indirecekler.  :)  güzel işmiş.

meşhur siyonist markaların taktiği şudur kazancımın en az %40 ını reklam ve eşantiyonlara bedava tanıtım hizmet ve faaliyetlerine ayırmalıyımki, %60 tarafından sürekli olarak kazanmaya devam edeyim.

hakkını vereyim bunların, gerçek den çok ama çok iyi bir şekilde, karga çakal tilki ve şeytanın bile aklına gelmiyecek taktiklerle uygulamalarla basın yayın organlarını kullanmayı becerebiliyordu bunlar. at binenin kılıç kuşananın çekindiği bir durum yok bunların. amacına giden her yol mübah çünkü.

100 kadar tererüstü öldürcem diye koca ilçeyi yanında 1000 siville birlikte katledebiliyorlar. zihniyeti görün diye bu örnek.

Sozuak

Adamlar sahtekar, adamlar adi, adamlar yalancı.  Yahu bıkmadınız mı. Adamlar ne yapıyorlarsa ülkelerinin çıkarı için yapıyorlar. Biz farkındaysanız o ülkenin vatandaşları değiliz.

Nasa'nın gündelik hayata katkıları

Şu yada bu şekilde adamların yaptıklarından faydalanıyoruz. Daha iyisini bizimkiler yapsın. Eleştiri de bir yere kadar. Kurum olarak Nasa'nın insanlığa katkıları ortada. Nasa kötü de Ruslar mı iyi, Almanlar mı, İngilizler mi, Araplar mı?

Biri çıkıp söylese de kime inanacağımızı bir bilsek. Nereye dönsek tu kaka.

Arkadaş adamlar gitmiş yada gitmemiş umurumda değil. O zamanki rakipleri olan Ruslarla UUİ de beraber çalışıyorlar. Aya gitmeyi bırakın marsa araç gönderdiler. Birileri göktaşına araç indirdi. Biz ne yaptık ta eleştiriyoruz. Kırk yıllık diferansiyel hat yöntemi ile parazitsiz sinyal göndermeyi tartışmadık mı bu forumda olurdu olmadı diye Allah aşkına. Adam evde deneysel transistör üretebiliyor, biz iki opampı nasıl bağlarızı tartışıyoruz sonra da vay aya gitmediler yalan dolan.

Tesla.25

Adamlar niye soğukkanlı? Çünkü onlar asker ve her bir durumun simülasyonlarını Dünya 'da yüzlerce kez yaptılar. O olayla ilk kez Ay 'da karşılaşmadı çünkü astronot. Başına gelebilecek her durumu daha önce tecrübe etti. Ayrıca tabi ki soğukkanlı olacaksın. Yoksa zaten seçilmezdi o adamlar daha ne başından.


Herifler o dönem aylarca evlerine gitmiyorlar, bu sebeple eşlerinden ayrılıyorlar, yuvaları yıkılıyor. Neil Armstrong uzaya gidip geldikten sonra çok ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor. Kazalarda arkadaşlarını kaybediyorlar. Biri bir tane kitap alıp gelse el bas dese, o kitabı kafasına geçirirdim ben. Az bile yapmışlar.


Ay hakkında tüm iddiaların bilimsel yanıtları var arkadaşlar. Bu konuda fizikçi, astrofizikçi, mühendis, matematikçi tarzı adamların yanıtlarını okuyun. Ortaokul mezunu insanlarınkini değil. Yıldızlar, Ay modülleri, kameralar falan hepsi hakkında bizzat işin uzmanından bilimsel deliller var, neden öyle olduklarına dair.

Sovyet Rusya bile o dönem ABD nin Ay 'a gittiğini kabul etmiş konuşmaları bizzat ordu dinlemiş; Çek Cumhuriyeti 'nden, Kanada 'dan, İtalya 'dan, İngiltere 'den bir çok amatör radyocu da konuşmaları takip etmiştir.

Bu tür iddiaları dile getirenler genelde Dünya nın da düz olduğuna inanmakla beraber eğitim seviyelerinin taş çatlasın lise, hadi belki saçma bir üniversitenin saçma bir bölümünden mezun oldukları görülmüş, içlerindeki o "ben yapamadım" tarzı hissi, bu tür saçma iddialarla yatıştırmaya çalıştıkları çok kerelerce tecrübe edilmiştir.

Konu dağılmışsa, konu sahibinden özür diler, arkadaşlara tek yol gösterici olarak bilim ve bilim insanları olduğunu, sadece onların peşlerinden gitmelerini öneririm.

HexfeT

01 Ocak 2020, 00:23:13 #20 Son düzenlenme: 01 Ocak 2020, 01:05:15 HexfeT
https://www.kozmikanafor.com/uzaydan-cekilen-fotograflarda-nicin-yildiz-yok/

Yıldızların görünmemesi de şüphecilerin sunduğu argümanlardan biri. Şüphecilik iyidir fakat mantıklı bir açıklaması yapılıp gözüne sokulduğu halde hala aynı şeyler iddia olarak sunulmaya devam edilince iş şüphecilikten çıkıp gerzekliğe dönüşüveriyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, bunu bir soru olarak ortaya koyanlar için değil, canla başla bir saçmalığı savunmayı görev edinip, bir çoğu çürütüldüğü halde hala aynı maddeleri saymakta devam edenler için söylüyorum. Bu kişiler işin aslını araştırmaya çaba harcamayacak ya da vakit ayıramayacak pek çok kişiyi zehirliyorlar.

Sorgulamadan inanmakta, şüpheciliğin ayarını kaçırıp kör olmakta çok fena. Takım amigosu gibi bir tip çıkıyor ortaya. Eğitimin birinci amacı dengeli ve bilimsel düşünebilen insanlar yetiştirmek olmalı. Bu disiplini almış birisi şu zamanda elinin altındaki kaynaklarla illa ki yolunu bulur.

Bu arada saçma iddia ve komplo teorilerine inanmaya ve savunmaya meyilli insanlarla neredeyse her konuda ters düşmek mümkün. Aynı kişinin alakasız bir konudaki yorumunu görüp aklından "yine ne saçmalıyor acaba" diye geçtiğinde genellikle yanılmıyorsun mesela. Muazzam bir özgüvene sahipler fakat cehaletten kaynaklandığının fakında değiller.

Yukarıda komplo teorisi derken ortalama bir zeka ile ne derece saçma olduğu anlaşılabilecek şeylerden bahsediyorum. Yoksa "komplo teorisi" olarak ortaya atılıp gerçek olma ihtimali çok yüksek olan çok konu var... Hatta bazılarının kasıtlı olarak aşırı sulandırılıp, ciddiye alınmaması için özel çaba sarfedildiğini söylemek yanlış olmaz.

mustafa_cmbz

Yav yormayın kendinizi cübbeli abimize Benjamin leri ateşleyin orda ne var size anlatsın 😂

OptimusPrime

Yanlis anlamissin hocam cubbeliyi. Adam orda bi b.k yok demek istiyor ki yok zaten. Olsada yapacak birsey yok, kac kisi tasiyabileceksin. Kiyamete kadar dunya var, gunes var kafayi oraya takmayin diyor. Ama gokte ne var yerde ne var ayetinden yola cikarakda buralara bakmanin sakincasi olmadigini soyluyorki zibille sey ogrendiler/icat ettiler zaten baka baka. Baska bir ayette yasam icin gerekli olan birsey olmasa size kim yardim edecek diyorki buradan da anlasilacagi uzere kloni zolini iside yalan dolan.
Neyse kapitalist devletin kurulusu diyelim gitsin  ::op deli para var ama amcalarda.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Sozuak

01 Ocak 2020, 19:08:04 #23 Son düzenlenme: 01 Ocak 2020, 20:37:36 Sozuak
Sorun birilerinin inanıp inanmaması da değil sorun bahsedildiği üzere ota b.ka hemen yalan, sahte bilmem ne denmesi. Vallahi de bıktım billahi de bıktım.  Bu konuda bırakın kitap okumayı bir belgesel seyretmeden hemen yorum yapmak daha da kötüsü başkalarının fikrini hemen benimseyip kendi fikri gibi çat diye pervasızca söyleyebilmek.
Tamam fikrini söyle de önce bilgi edin. Başkasının aklıyla olmaz.
Discovery de de belgeseller var. Amerikalı bazı arkadaşlar da gidilmedi diyor  gidenler kesinlikle gidildi diyor. Bunları derken (kendi vatandaşları üstelik) bir takım şeyleri de öne sürüyorlar.
Bir ara da pilotlar yüksek irtifada uçarken dünya düzmüş te görüyorlarmış ta felan diye hala da youtube de var söylemişler vesaire. Hak,katen dünya düz olsa Kutuplarda neden 6 ay gece 6 ay gündüz. Neden dünyanın kenarına gidilemedi. Allah'ın gücü mü yoktu tüm gezegenler yuvarlakken dünya düz oldu.Mevsimler nasıl oluşur. Ekvatorda neden hava sıcakken diğer yerlerde soğuk olabiliyor. Ay nerede dönüyor da 4 ana 4 ara evresi var. Neden ayın arkasını dünya düz olduğu halde göremiyoruz. Gönderdiğimiz yapay uydular, UUİ neden nasıl dünyanın etrafında dolanabiliyor. Hatta tek bir tane uyduyu orta yere göndersek  tüm dünyaya aynı anda yayın yapılabilirken neden biz  her uydudan sinyal alamıyoruz. Radyo dalgaları iyonosferden nasıl yansıyor da radyo dalgaları çok arklı noktalara ulaşabiliyor.
Not :
Ekvatorda  yerine kutuplarda yazmışım düzenlendi.

Herhalde gdolu buğdaydan ekmeği çok yiyoruz meyve sebze gdo lu ondan yapımız bozuldu.

taydin

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Ocak 2020, 19:08:04Sorun birilerinin inanıp inanmaması da değil sorun bahsedildiği üzere ota b.ka hemen yalan, sahte bilmem ne denmesi. Vallahi de bıktım billahi de bıktım.  Bu konuda bırakın kitap okumayı bir belgesel seyretmeden hemen yorum yapmak daha da kötüsü başkalarının fikrini hemen benimseyip kendi fikri gibi çat diye pervasızca söyleyebilmek.
Tamam fikrini söyle de önce bilgi edin. Başkasının aklıyla olmaz.
Discovery de de belgeseller var. Amerikalı bazı arkadaşlar da gidilmedi diyor  gidenler kesinlikle gidildi diyor. Bunları derken (kendi vatandaşları üstelik) bir takım şeyleri de öne sürüyorlar.
Bir ara da pilotlar yüksek irtifada uçarken dünya düzmüş te görüyorlarmış ta felan diye hala da youtube de var söylemişler vesaire. Hak,katen dünya düz olsa kutuplarda neden 6 ay gece 6 ay gündüz. Neden dünyanın kenarına gidilemedi. Allah'ın gücü mü yoktu tüm gezegenler yuvarlakken dünya düz oldu.Mevsimler nasıl oluşur. Kutuplarda neden hava sıcakken diğer yerlerde soğuk olabiliyor. Ay nerede dönüyor da 4 ana 4 ara evresi var. Neden ayın arkasını dünya düz olduğu halde göremiyoruz. Gönderdiğimiz yapay uydular, UUİ neden nasıl dünyanın etrafında dolanabiliyor. Hatta tek bir tane uyduyu orta yere göndersek  tüm dünyaya aynı anda yayın yapılabilirken neden biz  her uydudan sinyal alamıyoruz. Radyo dalgaları iyonosferden nasıl yansıyor da radyo dalgaları çok arklı noktalara ulaşabiliyor.

Herhalde gdolu buğdaydan ekmeği çok yiyoruz meyve sebze gdo lu ondan yapımız bozuldu.

Düz dünyacıların o söylediklerin her birşey için cevabı var :D Yalnız geçenlerde bir düz dünyacı balonla kamera çıkarmış stratosfere ve kıvrımı görünce hemen olağanüstü toplandılar herhalde. Şimdi iki yeni kavram eklemlişler:

1) Dünya düz ama, öyle tam da düz değil. Bir frisbee şeklinde düşünebilirsin ;)

2) Stratosfere çıkınca bazı optik faktörler devreye giriyor ve dünyada normal çekim yapan kamera lensi, o ince atmosferde balık gözü lens gibi çalışıyor. Kıvrım o yüzden, yoksa aslında öyle abartılı bir kıvrım yok. Dediğim gibi, frisbee :D
Timur Aydın (mekatronik.org)

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: taydin - 01 Ocak 2020, 20:28:31Düz dünyacıların o söylediklerin her birşey için cevabı var :D Yalnız geçenlerde bir düz dünyacı balonla kamera çıkarmış stratosfere ve kıvrımı görünce hemen olağanüstü toplandılar herhalde. Şimdi iki yeni kavram eklemlişler:

1) Dünya düz ama, öyle tam da düz değil. Bir frisbee şeklinde düşünebilirsin ;)

2) Stratosfere çıkınca bazı optik faktörler devreye giriyor ve dünyada normal çekim yapan kamera lensi, o ince atmosferde balık gözü lens gibi çalışıyor. Kıvrım o yüzden, yoksa aslında öyle abartılı bir kıvrım yok. Dediğim gibi, frisbee :D

Hocam optik ilizyonu bilmem de şeyi merak ediyorum bu konuda biraz göz attım da bu olayların ilk çıkışı roket hesaplamalarının düz dünya üzerinden yapıldığı vs. diyordu tam ifade edememiş olabilirim belki siz daha iyi biliyorsunuzdur. öyle bile olsa bu durum ne kadar etkiler bu tarz hesaplamalarda onu merak etmiştim.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 01 Ocak 2020, 12:55:37Yanlis anlamissin hocam cubbeliyi. Adam orda bi b.k yok demek istiyor ki yok zaten. Olsada yapacak birsey yok, kac kisi tasiyabileceksin. Kiyamete kadar dunya var, gunes var kafayi oraya takmayin diyor. Ama gokte ne var yerde ne var ayetinden yola cikarakda buralara bakmanin sakincasi olmadigini soyluyorki zibille sey ogrendiler/icat ettiler zaten baka baka. Baska bir ayette yasam icin gerekli olan birsey olmasa size kim yardim edecek diyorki buradan da anlasilacagi uzere kloni zolini iside yalan dolan.
Neyse kapitalist devletin kurulusu diyelim gitsin  ::op deli para var ama amcalarda.

İşin espirisi bir yana evet işin ucunda yine para var.Ama cübbelinin hakkını verdiğim bir cümlesi var kıyamet öncesi oraya insanları toplayıp kıyametten kurtulacaklarını zannediyorlar diyor yani kıyamet sadece dünyada kopacakmış gibi diyor.Tabi dayandırdığı bazı dini kaynaklar var güneş söndüğü zaman vs. diye çevirisini yapıyor.Ama şöyle bir durumda var acaba bu durum güneş tutulması yada başka bir durum mu acaba vs. diye düşünmeden edemiyor da insan.Belki tüm galakside kopacak kıyamet belki sadece dünyada.hatta fatih altaylıda soruyor daha önce dünyada kopan kıyametlerden tabi kıyamet diye tabir edilmesi kitapta bahsedilen kıyametlede bir olur mu bilemem ..

Hani işin dini boyutlarını sadece islami kaynaklardan dinliyoruz peki hiç araştıran varmı diğer kitaplarda bu tarz şeylerden bahsediliyor mu acaba ?

Tesla.25

Dünya 'nın düz olduğuna, Ay 'a gidilmediğine vb.. şeylere inananlar yüksek oranda -din-e maruz kalmış kişilerdir. Bu gözlemi siz de yapabilirsiniz. Amaçları kutsal olarak atfettikleri kitaplardaki/dinlerdeki "yanlış" bilgileri doğrulamaya çalışmaktır. Kimi kutsal kitap Dünya 'nın düz olduğunu dolaylı/dolaysız yoldan ima eder, kimisi uzaya gidilemeyeceğini...

Bu forum aslında bu tür konular için pek uygun olmayan bir ortam. Bu sebeple biraz üstü kapalı yazdım. Kızan kişiler olabilir bana fakat durum bu.

taydin

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 02 Ocak 2020, 00:03:50Hani işin dini boyutlarını sadece islami kaynaklardan dinliyoruz peki hiç araştıran varmı diğer kitaplarda bu tarz şeylerden bahsediliyor mu acaba ?

Kuran'da sadece geçen güneş'in batıdan doğacağı, dağların yerinden oynayacağını ve en sonunda yeryüzünün dümdüz olacağını belirtiyor.

Benim o konudaki yorumum, çok büyük bir kuyruklu yıldızın dünyanın çok yakınına geleceği. Eğer böyle birşey olursa, onun yayacağı ışık nedeniyle sanki bir güneş doğuyormuş gibi gözlemlenebilir. Ayrıca onun gravitasyon etkisi nedeniyle gerçekten de tüm dünyanın üst tabakası sürtünmeden dolayı tamamen lava'ya dönüşür. Dağ falan kalmaz, dünya dümdüz olur :)

Ama tabi bu sadece yorumdur :) Böyle konuların tartışılması, eğer bilimsel anlamda birileri yeni birşeyler öğreniyorsa, veya farklı bir bakış açısı görmüş oluyorlarsa, faydalıdır. Ama tartışma tamamen kısır, kişisel saldırıya dönüşüyorsa veya tartışma dogmalar üzerinden yürüyorsa o başka.
Timur Aydın (mekatronik.org)

yas

Alıntı yapılan: Epsilon - 31 Aralık 2019, 15:54:10....
Yalnız atmosferin olmadığı bir ortamda inişten sonraki yaklaşık bir dakikalık sürede yıldızların görülebileceği anlarda hiç gök cismi görülmemesi çok ilginç
O zamanlar  6 yaşındaydım Grundig lambalı televizyonumuzdan izlemiştim .Ama bu detay gözümden kaçmış :)

(Not: Görüntüler gerçektir yalandır konularına girmeden) yıldızların görülmemesi gayet normal gibi, görüntülerden anlaşıldığı kadar aya gündüz vakti iniş yapmışlar. Muhtemelen gece olan yüzeye inselerdi ortalık yıldız kaynaya bilirdi.
Zira dünya üzerinde büyük şehir merkezlerinde hava açık olsa bile gece vakti çıplak gözle yıldızlar çok zor görünüyor. Güneş ışığına mukayese ile çok daha zayıf olan şehir ışıkları buna sebep olabiliyorsa gayet normal bir durum.