Nasaya ait cok ilginc konularin yeraldigi bir kitap.

Başlatan z, 30 Aralık 2019, 06:14:43

devrecii

Göğün gennişliği 90milyar ışık yılı dense de bu görülebilen evrenin genişliği ,   gerçek uzayın büyüklüğü bilimiyor.

Uzayın dürüleceğini yamulacağını düşünürsek değişen aradaki mesafe milyonlarca milyarlarca ışık yılı oranında olcaktır yani bin ışık yılı uzaklıktaki bir foton belkide bir saniyede dünyaya ulaşcak kuantun vs de buna ekleyelim ,

Ve ölmek üzere olan insanlar bunu görecek , kuranda yıldızlar dökülecek  diye meal edilen ayette böyle bir görüntü oluşabilir.

OptimusPrime

Alıntı yapılan: iboibo - 03 Ocak 2020, 13:46:30@Epsilon  Kuran'da  el tarık kelimesinin geçtiği bir ayet vardı, bu kapıya vuran, kapıyı çalan anlamında , fakat süper zeka hocalarımız ayeti göğü aydınlatan olarak meal etmişler hiç alakası bile yok.

Son günlerde bu ayetin pulsar yıldızı olabileceğine çünkü bu yıdızın aynen kapı vurma sesi gibi bir ses çıkardığını söylüyorlar.

Senin bahsettiğin ayette de durum bu kim bilir neden bahsediliyor, yıldızların dengeye ulaşmış atom bombası olduğunu düşünürsek yıldızların kıyametle oluşan dengesizlikle patlayacağını söyleyebilriiz tabi bu fikir.

Ama bu hocalar yıldızın ufak bir taşın yere düşmesi gibi yere düşeceğini meal etmişler ataistler de bu ayetlerle dalga geçiyor. Kısaca aynı fikirdeyiz, bu cahil hocaların islamiyete verdiği zararı deccal bile veremez hatta bununla ilgili hadis de vadı.

Tarik kelimesinin anlami dogrudur. Fakat bu kelimenin yildiz anlaminda kullanildigi zaten 3. ayette soyleniyor.
https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/sure/86-tarik-suresi
Super zeka hoca olmaya gerek yok burada.  :)
Bu arada meal ve tefsir ince islerdir. Yillar alir. Her yazdigini birkac yoldan (kaynaklara dayanarak) dogrulaman gerekir.

Bize ne ateistlerin ne dediklerinden. Onlar baslarina ne gelecek, onu dusunsunler. Onlara ne desen dalga gecerler zaten, ayetlerle sabit.
https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Hicr-suresi/1812/10-11-ayet-tefsiri
https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/H%C3%BBd-suresi/1511/38-39-ayet-tefsiri

Hayir, butun evren kuculmeye baslamis kafalarina cokerken, gok yuzunde ne gormeyi umuyorlarmis merak ettim dogrusu  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Tesla.25

Boşuna evreni bir takım kitaplarla açıklamaya çalışmayın. Kıvırdıkça kıvırırsınız.  ;D  ;D  ;D  ;D

tyildizak

Alıntı yapılan: z - 30 Aralık 2019, 06:14:43https://books.google.com.au/books?id=bTn4vUUe6MUC&pg

Nasaya ait cok ilginc konularin yeraldigi bir kitap.

İlk mesajda, neredeyse 50 yıl önce yayınlanmış olmasına rağmen bugün bile ilginç görünen yüzlerce buluş-iyileştirme içeren bir döküman paylaşılmış.

Sonrasında ise, dokümanın içerdiği konular yerine 4 sayfa - 40 küsür mesajda komplo teorileri, inançlar vs. tartışılmış.

"Bilim ve teknolojide neden geri kaldık" sorusuna daha iyi bir yanıt olamazdı. Katkıda bulunanlara teşekkürler  ::ok

.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: tyildizak - 04 Ocak 2020, 12:32:09İlk mesajda, neredeyse 50 yıl önce yayınlanmış olmasına rağmen bugün bile ilginç görünen yüzlerce buluş-iyileştirme içeren bir döküman paylaşılmış.

Sonrasında ise, dokümanın içerdiği konular yerine 4 sayfa - 40 küsür mesajda komplo teorileri, inançlar vs. tartışılmış.

"Bilim ve teknolojide neden geri kaldık" sorusuna daha iyi bir yanıt olamazdı. Katkıda bulunanlara teşekkürler  ::ok

.
Her konuda bir prowakatör bulunur.
O yüzden bizim ülkemizde her konu rayından itina ile çıkarılır.
 ::ok

Ancak söylediğimi kimse kaale almadı.
bir noktadan ortaya bıraktığınız mıknatıs bilyeleri ne kadar dağılırsa dağılsın sonuçta çekim nedeniyle hepsi bıraktığınız noktaya geri döner.
Henüz evren genişleme evresinde. Daralma evresine geçtiğinde herşeyi anlayacak insanlar.

Ancak kurulu nizamı bozacak şeyler (Muhtemelen insan eliyle de olabilir zira uzazy yolculukları uzay madenciliği vs. söz konusu) Tıpkı dünyadaki doğal dengeyi bozduğumuz gibi...
İşte büyük küçülmenin başlangıcına bile waramadan yok oluşun startı olabilir.
Dünyayı pohlayanların kainatı pohlaması olası.
Düşünülesi...

Sozuak

Hadi bazı konular siyasete kayıyor da  fen bilimlerini teolojiye bağlayınca zaten film kopuyor.

Epsilon

Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Ocak 2020, 16:36:38Hadi bazı konular siyasete kayıyor da  fen bilimlerini teolojiye bağlayınca zaten film kopuyor.

Niye kopuyor?
Yüce Allah leptonu,kuarkı,elektronu atomu evreni yaratmışda dinini indirmekte (Haşa) problemmi yaşamış,yada ayetlerinde ilimle ilgili konularımı anlatmamış?

Dinle ilgili sorununuz nedir? Bu nasıl bir cümledir? Nasıl bir mantığın sonucudur?

Epsilon

Vallahi bazı adamların kuyuya bir taş atıp konuların saçma sapan yerlere gelmesinden bıktım
Adam üniversite tezinde ,neredeyse 50 profun kitabından alıntı yaparak tez yazar
Millet 50 yıl önceki televole programcısının videolarını"Aya gidilmedi"ye kaynak gösterir

Sozuak

Dinle ilgili bir sorunum yok. Ben Din merkezli hayat yaşamıyorum sizin gibi sadece hayatımın bir parçası. Herşeyi dine bağlarsanız gıdım ilerleme sağlayamazsınız onun için farklı gruplar adı altında ele alınan değerlerdir  bunlar.

Ayrıca benim dini görüşümü ve bakış açımı siz değil bir Allahın kulu sorgulayamaz haddinizi bilin. Burası dini forum değil elbette teknik olarak ele alacağım.

Epsilon

Ben sorgularım demiyorum.Saygısı olanlara neden saygısızlık yapıyorsun diyorum
f=ma kuran da yazmaz
ama evren kuranda anlatılır. Kuran fizik kitabı değildir ama anlama kitabıdır
Kuranda evrenin genişlediğide ,okyanuslardaki su sınırıda eşyanın hızlı naklide anlatılıyor arapça bilenler bunu anlatmasınlarmı?

Kimsenin diniyle benim bir işim yok.İnsanlar yarım veya eksik cümleler söyleyip sonra ben onu demek istememiştim  demesin.

Sozuak

Siniri asiyorsun. Nerede saygisizlik yapmisim. Hala haddini bilmiyorsun. Bir tek aen mi muslumansin. Senin mi tekelinde din,terbiyesiz. Kuran da yaziyormus. Yapin o zaman. Anca laf anca laf. Neyi nereye payanda yapmaya calisiyorsun. Kurani karistiran siz sonra haddini bil oylemi. Sen haddini bil benim senin gibilerle isim olmaz benimle muhatap olma. Allaha yakin bana uzak ol.

Epsilon

Haddi aşıyormuşum
Kuranda ne yazdığını araştırmadan salla sonra bir tek senmi müslümansın diye klasik cümleler.Sonra dini sizin gibiler karıştırdı diye iftiralar

O kadar  dininden endişe ediyordun neden bilmediğin konunun peşinden gidiyorsun
Biz herkezin Allaha yakın olmasını isteriz senin bile

Tesla.25

Aynen kitapta yazıyor her şey. Mesela şurada kara delikler hakkında bir bilgi var, hadi Nobel ödülü orada duruyor, göreyim sizleri :
Alıntı YapEy peygamber! biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca, diğer müminlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini peygamber'e bağışlayan, peygamber'in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mümin kadını da (sana helal kıldık.) Müminlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir.

Daha fazla ayet isterseniz gönderebilirim.  :P  :P

Herkesin dini inancına saygı duyuyoruz fakat bilim/fen/mühendislik temalı bir forumda gelip teolojik konulara girerseniz sizle alay edilmesine katlanacaksınız. Gidin dini temalı forumlarda konuşun ne konuşacaksanız.

Ayet bükücülük yapıyorsunuz da yıllardır bir şey bulduğunuzu görmedik.

Moderatörler bence konudaki tüm mesajları silsinler ve sonrasında dinle ilgili veya bilimsel olmayan mesaj yazanları banlasınlar.

Epsilon

@Tesla.25

Seni bu forumun sahibi yapalım ne dersin?

Tesla.25

Yukarıdaki yazdığım işine gelmedi sanırım  :-X  :-X
Kuantumu bulurken engellemişte olabilirim.