Nasaya ait cok ilginc konularin yeraldigi bir kitap.

Başlatan z, 30 Aralık 2019, 09:14:43

Mehmet Salim GÜLLÜCE

05 Ocak 2020, 03:53:15 #60 Son düzenlenme: 05 Ocak 2020, 04:03:37 Mehmet Salim GÜLLÜCE
Konu kırıcı ve sapkın noktalara girmeye başladı yönetici beyler.
Kapatsanız hiçte fena olmayacak.

Teolojik başlık açıp oraya taşınsın tartışacak olanlar.

Kâfirun-6
لَكُمْ د۪ينُكُمْ وَلِيَ د۪ينِ
Lekum dînukum veliye dîn(i)

Diyanet İşleri Meali: "Sizin dininiz size, benim dinim de banadır."

Herkesin dini kendine.

OptimusPrime

Birseyler yazayim oyle kapansin icimde kalmasin  :D

Sorun asagidaki ayette anlatilmis
https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/%C3%82l-i%20%C4%B0mr%C3%A2n-suresi/358/65-68-ayet-tefsiri

@Epsilon
Anlamazlar hocam ugrasma. Ilimi bilimi yaratan O, O nun adi anilinca rahatsiz olan bu arkadaslar ki benim gozlemlerime gore bu arkadaslarin hayatlarinda bir kez bile alinlari secdeye varmamis kisiler bunlar. Aksi isene mutlu bu arkadaslara. En acisida musluman bir nesilden gelen bu milletin ne kadar dinden uzak olusunu ve uzaklastigini gormek. Yazik. :(
Boyle olunca ilerleyecez kesin.  ::op
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Tesla.25

Bos muhabbetleri gecelim de sorulara cevap verelim mesela

"Araf 107 - Bunun üzerine Musa asasını yere attı. O hemen apaçık bir ejderha oluverdi!"

Ejderha derken? Bos ogutlerdense bu sorulara cevap verirseniz belki tekrar dogru yolu(!) buluruz.
----------

Valla dini konulara siz girince bize de cevap vermek dusuyor. Sizin fikriniz oysa bizim fikriniz de bu.

Dinleriniz vicdanlarinizda kaldigi surece problem yok. Eger ki topluma sirayet ederseniz, elbette ki elestirileceksiniz. Bu normal degil mi?

OptimusPrime

Firavun Hz Musa nin buyucu olduguna milleti inandirmak istiyor buyuzden en yetenekli buyuculeri cagirip bir yarisma duzenliyor. Haliyle firavunun dogum gunu partisime cagirilmis gibi sapkadan tavsan cikartamayacagina gore vahiy ile asasini yerek birakmasi soyleniyor ve asa ejdarha/yilan olup diger buyuculerin yaptiklarini yutuyor. Bununu goren buyuculer, bu buyu olamaz Musa nin rabbine iman ettik deyip secdeye variyorlar.
Bu muydu sormak istedigin, amacini pek anlamadim!
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Sozuak

İlk olarak :

"Alnı secdeye varmayanlar"  diyerek  alenen hakaret ve ayrımcılık yapan şahıs. Nereden biliyorsun !

Gerçek müslüman Allah ile kendi arasında başkasının oamayacağını da bilir başkasını dinsizlikle suçlayamayacağını da.

Kendini dini karar makamı sanıp hiç kimse başkasını bu konuda sorgulayamaz ve hüküm veremez. Bu konuda özür bekliyorum.

Ben dini görüşlerimi, yaşantımı, yaptıklarımı yada yapmadıklarımı açıklamak zorunda değilim. Attığınız iftira ve hakaretler öte tarafta peşinizi de bırakmayacak. Bu konuda hakkımı helal etmiyorum ve  öte tarafta iki elim yakanızda bunun hesabını da soracağım.

Kendini dindar olarak lanse eden bazı arkadaşların  takma adları da nedense gavur isimlerinden oluşuyor. Ne iş .   

Bu konuda yaptığınız çok büyük bir terbiyesizlik ve islam anlayışına sığmaz. Siz ve sizin gibi sadece kendini dindar yada inançlı sananlar beni hiçbir zaman şaşırtmadı şaşırtmaz da. Liseli ergenler gibi hakaret ve aşağılama yarışına girmişsiniz ama aynen yazıldığı gibi sizin dininiz size benimki bana. Kaldı ki dünyada, ülkede bu forumda herkes aynı inanca sahip olmak zorunda da değil.

En büyük yanılgınız  bunlar. Samimiyetsiz ve bencilsiniz. Ben merkezli kendini üstün gören yapınız var anladım. Dini konularda kimseyle tartışmayı sevmem çünkü bir yere varmak mümkün değil. Yolunuz açık olsun.  Allah herkese hakettiğini verir.  Sizi Allah'a havale ediyorum. Zerre beddua da etmedim, etmem de. Sabretmesini bilirim. Zamanında çok sabrettim karşılığını da aldım.

Hakaret etmediğiniz sürece bir daha cevap hakkımı kullanmayacağım bu konularda. Aklı olan olgun insanlar kimin ne olduğunu nerede durduğunu sanırım görmüşlerdir. Görmedilerse de çok problem değil sağlık olsun.

z

Eger sorun NASA'dan kaynaklandiysa asagidakiler de Roskosmos'dan iki link.

https://www.kommersant.ru/doc/2314990
http://web.archive.org/web/20130512151308/http://en.rian.ru/analysis/20080515/107469026.html

Biraz da burdan yiyelim birbirimizi.

Sozuak

05 Ocak 2020, 13:47:41 #66 Son düzenlenme: 05 Ocak 2020, 13:49:31 Sozuak
Dün kablo TV de Uzay Programları ile ilgili bir belgesel izledim. Özellikle UUİ de (Uluslararası Uzay İstasyonu)  tıpkı dünyadaki gibi sürekli inşaat dedikleri onarım ve geliştirme projelerinin olduğunu 140 KG ye varan koruyucu astronot elbiselerinin kısıtlı hareket özellikleri ve ne gibi sorunlar yaşandığından bahsediyordu.

Örneğin elbiseyi giydikten sonra bir yeriniz kaşınırsa hiç şansınız yok haliyle. Uzaktan  giyinip çıkmışlar ne var deniyor belki ama ilk giyilen sulu soğutma elbisesi sonra giyilen 14 katmanlı koruyucu elbise. Elbise üzerinde nem alıcı, soğutucu, karbondioksiti absorbe edici sistemler. Korkunç teknolojiler.
Hatta çok güzel bir üç boyutlu yazıcı gösterdiler. Ayarlı açıkağız anahtarı 3 boyutlu tarayıcı ile taratıp  birebir kullanılabilen (denemesini de yaptılar) kopyasını ürettiler. Hem de çizmeden kod yazmadan veri aktarmakla uğraşmadan.

Sonra onarım ve yenilemelerde kullanılan el aletleri ve takımlar. Şimdi orada tecrübe edilen bu tip teknikler ve ekipmanlar  bir süre sonra dünyada sıradan kullanıma bile giriyor.

Yani şunu yazmadan geçemeyeceğim  bir zorunluluk aslında. Hani bazı cübbeli kişi diyor ya gitmenize gerek yok orada ne var ben söyleyeyim diye. İşin aslı öyle değil. Gidip bir yerleri keşfetmek için bilim ve teknolojinin sınırlarını zorluyorsunuz. Oradan öğrendikleriniz, tecrübeler, o koşul ve işler için tasarlanan, geliştirilen teknolojiler bir süre sonra bir bakmışsınız dünyada bizim gibi sıradan insanlar tarafından satın alınabilir hale geliyor. Yaşantımızı, işimizi kolaylaştırıyor.
Bunca insan aptal değil, risk alıp hayatlarını koyup para harcayıp birşeyler yaıyorlar. Bitkilerden farkımız bu. Verilen akıl ile yeni ufuklara yelken açmalıyız.
Teknoloji ve bilgimizi geliştirmezsek yarın belki 100-200-500 yıl sonra gerçekten dünya dışı varlıklar gelse, kötü niyetli olsalar. Bizim de karşı koyacak imkanımız olmasa.
Bunlar olmayacak şeyler değil.
Gönül isterdi ki Türkler de bu çalışmalara katılsalar, birşeyler öğrenseler. sonuçta biz tüketici toplumuz. Teknolojik ürün üretemiyoruz ama teknoloji üretmezsek çok çok geride kalacağız.
Apple  denen şirketin bir tek fabrikası yok ama trilyon dolarlık şirket. Kasasında nakit yüzmilyar dolarları var ve bunu fabrikasız başarıyorlar. Benim de hayalim işte bu. Bu çapta olmasa bile teknoloji üretmek, işin hep hamallığını  yapmak değil.

Epsilon

05 Ocak 2020, 15:01:45 #67 Son düzenlenme: 05 Ocak 2020, 15:56:11 Epsilon
Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Ocak 2020, 19:36:38Hadi bazı konular siyasete kayıyor da  fen bilimlerini teolojiye bağlayınca zaten film kopuyor.

Bu cümlenin "Din ile fen bilimlerinin ne alakası var " dan başka bir anlamı varsa bir kişi bu  anlamı izah etsin.Dinin sahibi Allah dır.

Baskılı devre çizerken 3 cm lik yolda o kadar çok şeye dikkat ediyorsunuz,yazdığınıza dikkat etmiyorsunuz.
Sonra da hakkımı helal etmiyorum.Sen önce o hakları dağıtacak olana saygını gösterdinmi?

Sizlere iş hayatınızda başarılar diliyorum .Bu arada Wolksvagen in verdiği siparişleri, Aselsan a yapacağınız prototipler bir an önce tamamlayın.

Son çalışmalarınıza ait patentleri almamazlık etmeyin.Malum hak ile batılı en iyi ayırt eden siz olduğunuzdan ve hem laf ve hemde teknoloji ürettiğinizden.

devrecii

05 Ocak 2020, 18:03:00 #68 Son düzenlenme: 05 Ocak 2020, 18:16:20 iboibo
Alıntı yapılan: OptimusPrimeTarik kelimesinin anlami dogrudur. Fakat bu kelimenin yildiz anlaminda kullanildigi zaten 3. ayette soyleniyor.
https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/sure/86-tarik-suresi
Super zeka hoca olmaya gerek yok burada.  :)

Zaten bu adamları eleştiriyorum adamın yaptığı yoruma bak  >:(  tamamen kendi yorumları.

Alıntı1. Göğe ve târıka andolsun.
2. Târıkın ne olduğunu sen ne bileceksin?.

Târıkın ne olduğunu sen ne bileceksin? ->  peygamber gözleri açılıp ilk defa mı yıldız görüyor ki ne  olduğunu bilmesin burada başka birşeyden bahsedildiği çok açık.

O, gece çakıp görünen nedir bilir misin?  kapıyı çalan kelimesini


devrecii

Burada kimse kimsin dinine yok benimki iyi seninki  kötü demiyor . Din tartışması değil bu.

Tamamen konu ile alakalı bi iki bişey yazdık .

Eğer konu ile alaklı bir ayetten örnek veremeyeceksek yada utanacaksak dinle bilimi karıştırmayın diye otokontol olayı başlamışsa bu din ölmüş demektir zaten de öyle.

ipek

konu nerelere gelmiş,anlamak mümkün değil,en azından kimin kim olduğunu öğrendik...vicdanımı rahat bırakın,kendi meselenizi kendi içinizde yaşayın...

OG

Faydalı bir paylaşım alakasız söylemler ile kirlenmiş.
Ben veya zamanı olan diğer bir arkadaş (vakit bulup)
bütün içerikten gereksiz mesajları temizleyesiye kadar (her mesajın içeriğini okumak gerek)
kilitliyelim müsaadelerinizle.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.