Termal Yazıcı Önerisi

Başlatan Mucit23, 30 Aralık 2019, 15:38:06

Mucit23

Firmaya genel amaçlı kullanımlar için bir termal etiket baskı cihazı almak istiyorum.

Kullandığınız Önerebileceğiniz bir model varmıdır?

MC_Skywalker

IT firmasında çalıştığım zamanalar Zebra yazıcıları tavsiye ediyordum. 

Ersin

Bendeki zebra 2844 ama bu eski model , muadili/yenisi 420T galiba , zebra dan şaşma.

muhendisbey

Ben Dymo kullanıyorum. Bir problemini görmedim. Orijinal sarfı pahalı ancak muadilini kullanırsan ekonomik.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Bana birisi Argox os214+ önerdi ama cihaz hakkında bilgim yok. Genel olarak bilgi etiketleri yazdıracağım. Birde bunların bazıları sadece termal baskı yaparken diğerleri termal + ribon türünde oluyormuş. Bunun aslı nedir?

Yazılım da önemli tabi. Text dışında basit tek renkli resimler basabilmeliyim.

Fiyat performans ürünü arıyorum. Çok fazla bir bütçe yok.

HAKKITANIR

Merak edip dururdum hep. Yeri gelmişken burada sorayım.
Şimdi her renk şekil ve ebat da, hatta yalnızca kağıt olmayıp folyo (reklamcıların kullandığı yağmura güneşe açık hava şartlarına dayanıklı naylon tarzı çok değişik renk ve mat-parlaklık larda olan etiketler) baskısıda yapabilen lazer yazıcılar oluyor. Lazer yazıcı değilde niye bu termal yazıcılar tercih ediliyor. Lazer siyah beyazsa fiyatıda uygun oluyor. Baskı sayısı 1000 Adet %50 dolu A4 deniliyor. Renkli lazer yazıcıda olabiliyor.
El scanner okuma ve etiket barkod işlemlerine özelleştirilmiş kısımlarda mevcut yazıcılarda.
Lazer ile Termal yazıcı tercihinde asıl etkenler ne oluyor. Nerede birbirine göre tercih ediliyor bunlar.

Ersin

4"/ 10.8cm genişliğinde etiket basabilirsin.
Ribon ile direk folyo/pvc tarzında bir etikete baskı alabilirsin .Misal cihazların altında parametreleri yazan gümüş etikete ribon ile baskı yapılmakta.
5-6 yıl öncesi argox ları tavsiye etmiyorlardı problem çıkarıyor diye , zebradan fiyatı çok az ucuz,yeni modellerde sorun olmayabilir.

muhendisbey

Ribon dediği yanlış bilmiyorsam siyah ince naylonumsu maddeyi ısının etkisiyle yüzeye transfer ediyor. Bu sayede termal baskı özellikli olmayan makaron bile etiketlenebiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mustafa_cmbz

Zebra yazıcıları bolca kullanıyordu yeni modelleri gayet iyi fakat bolca yedek kafa ve kaliteli ribon bulunduran gerekli.

En çok yaşadığımız sıkıntılar tozlu ortamlarda optik sensörlerine kirlenmesi toz olmasa bile kağıt artıklarından bir süre sonra sorun yaşatıyor.

Ribon kaliteli olmalı. Mesela kafayı tanıtıyorsun Bi ribon değişiyor sıkıntı yaratıyor renk ayarı yap falan kafanın ömrü bitiyor silik basıyor VS.

Slindirlerinden bolca bulundurmalısın aşınma olduğunda sağlıklı baskı vermiyor bu tür yazıcılar.

erkan614

Ben zebra 420t kullanıyorum tahmini 4 sene oldu
ne kafa ne bişi değiştim ama ribon önemli

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: erkan614 - 31 Aralık 2019, 11:06:42Ben zebra 420t kullanıyorum tahmini 4 sene oldu
ne kafa ne bişi değiştim ama ribon önemli

Günde kaç adet baskı alıyorsun hocam? benim bahsettiğim kafa değişim olayı günde 3000 civarı baskı ile 1_2 ay gidiyordu.

Ersin

Resign Ribon kullaniyorum , basacağınız etikkette çok kalın harf veya siyahın çok olduğu yerler de sorun çıkartabilir ama normal yazı şeklinde , ince çerçeve çizgiler de sıkıntı yok , hız ve darkness ayarlarını çok iyi yapmanız gerek.Bazen yavaş ayarlı olması dediğiniz de  tam tersi yüksek hızda daha iyi sonuç verebiliyor , biraz da tecrübe gerek.

Alıntı YapGünde kaç adet baskı alıyorsun hocam? benim bahsettiğim kafa değişim olayı günde 3000 civarı baskı ile 1_2 ay gidiyordu.
Bu tip miktarlarda bahsetiğimiz yazıcılar kullanılmaz zaten büyük boy olanlardan kullanılması gerek.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Ersin - 31 Aralık 2019, 11:16:12Resign Ribon kullaniyorum , basacağınız etikkette çok kalın harf veya siyahın çok olduğu yerler de sorun çıkartabilir ama normal yazı şeklinde , ince çerçeve çizgiler de sıkıntı yok , hız ve darkness ayarlarını çok iyi yapmanız gerek.Bazen yavaş ayarlı olması dediğiniz de  tam tersi yüksek hızda daha iyi sonuç verebiliyor , biraz da tecrübe gerek.
Bu tip miktarlarda bahsetiğimiz yazıcılar kullanılmaz zaten büyük boy olanlardan kullanılması gerek.

Büyüğünü küçüğünü bilmem hocam arkadaş genel amaçlı demiş ama miktar belirtmemiş.

Benim bahsettiğim elbette büyük tip olanlardan

Bunlara birde etiket yapıştırma için piston vakum VS sistemler ekliyorlar.

Ersin

Bizim bahsetiğimiz genel amaçlı ki bunun gibi bir cihaz

Sizin bahsetiğiniz endüstriel tip cihazlar.Bunlar her ofiste bulunabilecek cihazlar değil, genelde yüksek adet ve hız gerektiren yerlerde kullanılır ki fiyatları 5-6 binden felan başliyor.

Mucit23

Benim fazla bir baskım yok bu arada. Ayda 3-5 kez anca kullanırım. Bu yüzden çok para bağlamak istemiyorum. Muhtemelen zebranın uygun fiyatlı bir modelini alacağım