04 Temmuz 2020, 11:11:32

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Benzin pompasi depo doldu sensoru

Başlatan z, 31 Aralık 2019, 06:31:22

z

Benzin pompasinda depoyu doldururken benzin akisini durduran sensor nasil bir sey ve nerede bulunuyor?

Sozuak

Bildigim kadariyla yakit tabancasinda olan bir sistem aracta degil

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: z - 31 Aralık 2019, 06:31:22Benzin pompasinda depoyu doldururken benzin akisini durduran sensor nasil bir sey ve nerede bulunuyor?

Bunu bende hep merak etmişimdir sanırım kapasitif sensör mantığı ile çalışan bir sensör durumu var depoya dolan yakıt pompanın ucuna temas ettiğinde pompa yakıtı kesiyor bir kaç kez gözlemledim tetik hızlı bir şekilde atıyor taşırmadan aklıma gelen en mantıklı senaryoda kapasitif sensör mantığı oldu

Sozuak

Daha basit bir sistem olmalı diye düşünüyorum ki vakumlu bir emme ağzı gibi birşey var işin içinde elektronik yok yada en azından tabanca kısmında yok. Bu tip tehlikeli maddelerin olduğu hava, yakıt buharı  vesaire sistemlerde elektrik çok akıllıca olmaz.

fide

31 Aralık 2019, 11:37:44 #4 Son düzenlenme: 31 Aralık 2019, 12:23:36 fide
Yakıt pompası tabancasını altında yaklaşık 2-3 mm çapında bir boru var. Tabancanın atmasını bu sağlıyor. Sanırım buraya bağlı küçük bir mebran var. Ucuna yakıt gelip küçük bir basınç oluşturunca tetik atıyor. Mekanik bir sistem. Elektronik değil gördüğüm kadarıyla.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: fide - 31 Aralık 2019, 11:37:44Yakıt pompası tabancasını altında yaklaşık 2-3 çapında bir boru var. Tabancanın atmasını bu sağlıyor. Sanırım buraya bağlı küçük bir mebran var. Ucuna yakıt gelip küçük bir basınç oluşturun a tetik atıyor. Mekanik bir sistem. Elektronik değil gördüğüm kadarıyla.


Sistemin nasıl işlediğine dair video buldum. Sistem senin dediğine yakın tek farkı o borudan vakum yapması anladığım kadarıyla ve yakıt o boruya ulaştığında vakumlu yapmakta zorlanıyor ve tetik atıyor.


sinus

Sanırım yay mekanizması var. Basıldıktan bir süre sonra tetik atıyor. Kimi acemiler dolum yaparken yakıtı taşırıyor. (Köylerde-kasabalarda tankerle satış yapanlar)

Mucit23