Mosfet'lerde Yazan T(pcb) sıcaklığı ve Akımı

Başlatan apsis, 02 Ocak 2020, 15:32:38

apsis

Flat kılıf mosfetlere bakarken Datasında Tpcb şartlarında mosfetten alabileceğim akımlar yazılmış. ( STL90N6F7 ve CSD18563Q5A)

2oz bakır kalınlığı, 1inc kare pad alanı için 15A yazıyor. Bu ifadeler bu kılıflardaki mosfetlerde gözüme çarptı. Arama yaparken 60A üzeri filitre yaptım karşıma bunlar da çıktı ama hiç de yazıldığı gibi çıkmıyor.

Dpak, TO220 gibi paketlerde böyle bir şeyi dikkate almıyordum. Belki de hatalıydım hep.

Ben mosfetlerin akım yollarını çift yüze bol bol delik koyarak iki katmana yaymayı ve bir taraftan mosfetin termal pad'ine gelecek şekilde pcb'ye soğutucu takıp kullanmayı düşünüyordum. Lakin soğutucu taksam da pcb 25 derecenin zaten üzerinde olacak. Bu duruma göre ben bu mosfetleri kullanmak istersem alabileceğim akımı 15A olarak mı göz önünde bulundurmam gerekecek?

Ya da bunun hesabı kitabı nedir?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

devrecii

Pdf lerde sıcaklık dayanabilme grafiği vardır, yoksa ortalama al , grafik paraboliktir ama,

mesela  25C 90A ise   100C 15 A  ise  40C? = ~40A      bence 80C göre hesapla her ihtimale karşılık zaten üreten firmalar 100C göre hesaplıyıp kullanıyor çünkü makına bu ısısya ulaşabilir.

HAKKITANIR

mosfetden akıtılan akımın karesi çarpı mosfet RDSon direnci gibi bir hesap var diye biliyorum.
sizde bu 15*15*0.0054 = 1,25 W. eder gibi duruyor. birde yükselme düşme anı gecikmeleri; iletime kesime gitme durumlarıda işin içine girse 2 W. civarı ısınır en fazla herhalde. birde bu akım ve voltajın yükselme zamanlamaları var.
mosfet indüktif-kapasitif yük kontrol edecekse mosfet voltajını, kontrol edilecek voltajın iki misli, mosfet akımınıda tam bilmemekle birlikte ben 1/4 hiç olmazsa 1/3 oranında kullanmayı tercih ediyorum. gördüğüm profesyonel uygulamalarda bile 1/2 oranı üzerinde tercih edilmemiş olarak gördüm.
akım olayı çok farklı olabiliyor. mosfet ayakları bakır yol ve delik içi pedler mosfet ayağındaki ısıyı gövdesinden ilettiği kadar kolay ve hızlı iletmeyebilir.
bana kalsa yüküm motor tarfoysa ben o mosfeti 5 A. yükte tercih ederdim. daha fazla yüklenmezdim ama bu benim görüşüm tabiki.

apsis

Alıntı YapPdf lerde sıcaklık dayanabilme grafiği vardır, yoksa ortalama al , grafik paraboliktir ama,

mesela  25C 90A ise   100C 15 A  ise  40C? = ~40A      bence 80C göre hesapla her ihtimale karşılık zaten üreten firmalar 100C göre hesaplıyıp kullanıyor çünkü makına bu ısısya ulaşabilir.

Case ısıları gibi değerlendirmeleri dediğin gibi yapabilirsin. Benim bahsettiğim PCB sıcaklığı. Zaten datasında 100 derece için olan akımı vermişler. İş PCB tarafında karışıyor.

apsis

Alıntı Yapmosfetden akıtılan akımın karesi çarpı mosfet RDSon direnci gibi bir hesap var diye biliyorum.
sizde bu 15*15*0.0054 = 1,25 W. eder gibi duruyor. birde yükselme düşme anı gecikmeleri; iletime kesime gitme durumlarıda işin içine girse 2 W. civarı ısınır en fazla herhalde. birde bu akım ve voltajın yükselme zamanlamaları var.
mosfet indüktif-kapasitif yük kontrol edecekse mosfet voltajını, kontrol edilecek voltajın iki misli, mosfet akımınıda tam bilmemekle birlikte ben 1/4 hiç olmazsa 1/3 oranında kullanmayı tercih ediyorum. gördüğüm profesyonel uygulamalarda bile 1/2 oranı üzerinde tercih edilmemiş olarak gördüm.
akım olayı çok farklı olabiliyor. mosfet ayakları bakır yol ve delik içi pedler mosfet ayağındaki ısıyı gövdesinden ilettiği kadar kolay ve hızlı iletmeyebilir.
bana kalsa yüküm motor tarfoysa ben o mosfeti 5 A. yükte tercih ederdim. daha fazla yüklenmezdim ama bu benim görüşüm tabiki.

Akım için hesapları çıkarıyorum. Mesele o değil.