Giriş Çıkış Empedansı-Direnci 0R yada Küçük Olan Opamp Var mı dır?

Başlatan HAKKITANIR, 03 Ocak 2020, 17:54:46

HAKKITANIR

Hazır Opamp Çipi-Entegresi Olarak;
Giriş çıkış empedansı-direnci 0 Ohm olan bir opamp var mı dır?
Yada giriş çıkış empedansı-direnci çok küçük olan bir opamp var mı dır?

muuzoo

Yanlış hatırlamıyorsam eğer, ideal opampin giriş direnci sonsuz çıkış direnci ise sıfırdır. O yüzden isteğiniz sanki opamp doğası için biraz ters gibi.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

OptimusPrime

Hem kiz olsun, hem dul olsun, gibi birsey olmus sanki.  :D
Uygulama nedir? Neden boyle birseye ihtiyac var?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

OG

"Giriş çıkış empedansı" ne demek?
Hiç bir opampın veya hiç bir elemanın çıkışı 0R (süperiletkenlik) değildir.

Opamplarda giriş empedansı ise teorik olarak sonsuz olması istenir,
o da mümkün değil, ancak olabildiğince yüksektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

HAKKITANIR

ÖM = Örnek Mesaj  ::ok 

Doğru çıkış 0R olamıyormuş bende yeni farkettim.
Çıkışından 20-25 mA. alsam yeterli olacak artık.
Çıkış kısmını normalde olduğu gibi düşünelim.
Çıkışı için isteğimi geri alıyorum. Yalnızca girişini düşünelim.

Girişi dirençsiz bir modeli yok mu dur? İdeali lazım değil şu anda.
Bir sensör yapımında değerlendireceğim.
Genelde 1-2 Mega Ohm civarında bir giriş direnç-empedans oluyor bunlarda.
Bana Dirençsiz yada hiç olmazsa, çok düşük dirençli bir girişi bulunan modeli gerekli.
Girişi akım çekecek yani. Giriş akımını ben kendim sınırlandıracağım.

power20

Paralel direnç bağlayarak, akımı itinayla çekebilirsiniz :) Kolay olur. Op AMP kendi işine devam etmiş olur. Girişteki yüksek empedansı sizin paralel dirence zarar vermez.

Op ampın düşük giriş empedanslısını istiyorsanız yanlış bir şey istiyorsunuz demektir. Bu devredeki Kurgu, mantık hatalı.

HAKKITANIR

hocam devreye girdik mi şimdi, uzar gider iş. zaten sıkıntı devrede değil.
düşündüğünüz gibi bir akım sınırlama yok. mikro ile haberleşen digital potansiyometreler ve dac falan giriyor işe.
muhtemelen belki farklı bir çözüm yöntemide olabilir, yalnız şu anda aklım bu şekilde bir çözümü kesiyor. bunu bir deneyeyim istiyorum.

varsa giriş direnci olmayan yada çok düşük olan bir opamp gerekiyor şimdilik bana. çıkışı standart olabilir artık.
böyle olunca adı opamp olmakdan çıkıyorsa bu elemanın, bu benim için hiç sorun değil. adı lazım değil zaten, benim işimi yapması lazım.
yada opamp mantığı gibi transistörlü farklı bir yapıyla devresi kurulabiliyorsa en son bunada razıyım.
ama öncelik çip tipli mümkünse tek gövdede 2 kanal yeterli olacak. olmazsa tek kanallısıda işimi görür.

power20

Sensör işlerinde kullanılan 4-20mA olayına benziyor. Bunların hazır alıcısı vardır. Op ampla uğraşmaya gerek kalmaz.

RCV420 entegresi tam sizin amacınıza uygun gibi.

HAKKITANIR

300k girişler oldukça düşükmüş. bunu gözden kaçırmışım.
ama yinede yüksek kalacak giriş dirençleri.
oradaki 75R ler yalnızca opampa girseydi tamamdı işimiz.
opamp giriş direncide 200k olarak görünüyor.
daha düşük dirençli bir modeli varmı inceleyeyim bu türden ürünlerin.
iyi bir bakış açısı gösterdiniz.

z

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 03 Ocak 2020, 23:40:02...
Girişi dirençsiz bir modeli yok mu dur? İdeali lazım değil şu anda.
Bir sensör yapımında değerlendireceğim.
Genelde 1-2 Mega Ohm civarında bir giriş direnç-empedans oluyor bunlarda.
Bana Dirençsiz yada hiç olmazsa, çok düşük dirençli bir girişi bulunan modeli gerekli.
Girişi akım çekecek yani. Giriş akımını ben kendim sınırlandıracağım.

CMOS ya da JFET girisli opamplara bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

@HAKKITANIR, op AMP isteğiniz kadar kuvvetlendiriyor, kazancı ayarlanabilir.

Giriş empedansı düşük olursa size sağlayacağı fayda nedir?

Op AMP empedansının direnç ile ayarlanan empedans ile farkı ne olacak?  Acaba opampla ilgili formülü yanlış mı yorumladınız?
Girişe paralel 1 ohm direnç takın. Op AMP Buffer olarak kullanılırsa çıkış aynı gerilimi verir. Kazanç yok. İstediğiniz bu değil midir? 
http://buildasynth.josephfosco.com/wp-content/uploads/2012/06/follower.gif

Kuvvetlendirme gerekiyorsa amplifikatör şeklinde kullanılır. kazanç hesabı yapabilirsiniz.

z

JFET opamp onerdim ama pardon giris empedansi da dusuk olacak demissin. Video opamplar genelde 50 Ohm giris empedansina sahiptir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

50 ohm giriş empedansı işimi görür. bir inceleyeyim onları.

taydin

Giriş empedansı 0Ω olan bir OPAMP, girişine gelen sinyali kısa devre edecektir, o yüzden giriş empedansının 0 olmasını istemediğinden eminim :)

Ama çıkış empedansı çok düşük olan OPAMP'ler var. Uygun akım taşıma kapasitesine sahip bir power opamp gayet güzel iş görür. Örneğin TI üretimi OPA544.
Timur Aydın (mekatronik.org)

HAKKITANIR

tespitiniz doğru. opampın girişine akımı ben kendim sınırlandırıp vereceğim.
opax serisi giriş tarafı dirençleri çok yüksek di. bir daha inceleyeyim onları da.
opap çıkışı nasıl 30 mA. civarı akımı rahat sağlayabiliyorsa, girişi de böyle olan bir model gerekli bana.
akımı sınırlayamazsam bozulabilir bu önemli değil. girişi illaki akım çekmeli, normalde 1 mA. bile çekmiyor bunlar.
mikro amperlerde geziyor giriş akımları. ön devreyi yükleyemiyor sıkıntı çıkartıyor.

video opamplarda ben gözden kaçırmadıysam giriş direnç değerleri genelde yüksek gözüküyor.
50 ohm civarı dirençli olan modeli görüp bulamadım henüz, video opampda araştırmam sürüyor.
iyice bakıyorum.