Pic ile 4 Farklı Frekans Çıkartılabilir mi ?

Başlatan rayman, 03 Ocak 2020, 20:44:03

z

Yok internel osc degil. Frekansini yazilimla belirledigin osc blogu var diye hatirliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 07 Ocak 2020, 10:33:57Yok internel osc degil. Frekansini yazilimla belirledigin osc blogu var diye hatirliyorum.
Aynı şeylerden bahsediyorsak Bazı registerları set ederek istediğiniz frekansa set ediyorsunuz ancak programın kendi içinde değil Config olarak hallediliyor diye biliyorum.
MPLAB X IDE de kılavuzunun olduğunuda hatırlıyorum. Harmony ile bazı şeyler düzenlenebiliyordu.
Ama programlandıktan sonra değişiklik yapılamıyordu.

Sanırım bu değil baksettiğin.

tyildizak

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: tyildizak - 07 Ocak 2020, 12:09:39Evet, "Numerically Controlled Oscillator" (NCO) : https://www.microchip.com/design-centers/8-bit/peripherals/core-independent/numerically-controlled-oscillator
NCO, CWG özelliğinin alt yapısını oluşturan bir özellikmiş sanırım.
Şimdi farkettim.

PIC16F1503 PDF
2. Sayfanın başında

sadogan

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 07 Ocak 2020, 10:23:50Kastettiğiniz internal OSC ise neredeyse olmayan PIC yok gibi.
Üstelik yeni nesil PIC lerde PLL ile istediğin Frekansa set et.
Umarım yanlış anlamamışımdır Üstad.
Yeni serilerde NCO "numerically controlled oscillator" var.

JOKERAS

CWG(Complementary Wave Generatör) Adında anlaşılacağı üzere
Complement Sinyal üreten bir Modül.
Bunun illaki NCO çalışacağı anlamına gelmiyor.
NCO Kaynak sinyallerden herhangi biri.

CWG,Ayrı osilatör kaynağı olan,bu sayede Complement Sinyallerin yükselen ve düşen kenarlarına
uygulanması muhtemel gecikmeleri sağlaması ve ilgili sinyalin Complementini alma özelliği olan bir Modül.

Aslında NCO'nun da bir özelliği yok.
Yazılıma yaptığımız şeyi Donanımla yapmışlar.
Güzelliği Acümülatör Buffer olması.Acümülatör değerini değiştirip bir hamlede update
işlemini donanımsal yapıyor olması.

rayman

Arkadaşlar bu işi yapacak biri vardı. Ramu galiba sanırım. Ücreti neyse vereceğiz. Bana özelden ulaşabilirse yapalım şu işi bekliyorum mutlaka haber.

rayman

Ben sizden birşey anlayamadım ? Kavrayamadım algınızı ? Hem diyorsunuz bu iş farklı yönden halledilebilir '' Maddi anlamda '' hemde soruyorum nasıl çözeriz paralı yapalım diye yine cevap yok üstelik mesaj yazdığım halde..

power20

Özel mesajda sorun var sanırım. Ben de yolladım. Sizden cevap yok.

İş ilanı kısmında iletişim bilgilerinizle birlikte ilan açmanız yerinde olur.

rayman

Bende sorun  yok sizde var . Biri fiyat  vermiş  ama çok  uçmuş tereciye.tere satmak gibi ;)  O fiyatın  çok  aşağısında olmali

power20

Engelliler listesini düzenle diyorum. Liste boş. Garip durum.

rayman

Eğer  engellediysen yada böyle  birseye  niyetlendiysen hiç  konuşmayalım  biz !

power20

Sorunu buldum. Engelleme değil. Sadece yöneticilerden özel mesaj gelsin şeklinde işaretli imiş. Onu kaldırdım. Tüm üyeler seçtim. Zaten rakam yüksek gelir. Fazla umutlu değilim. Tekrar mesaj attım. Ayardan önce yolladım
 Belki yine gitmemiştir

z

PIC ile 555 ile uğraşma.

CD4060 dan iki tane kullan. İlki 27Khz için. Diğeri ise diğer 40Khz ve 10Khz için. Daha bir sürü frekans daha elde edersin.

Yapacağın tek şey çipe istediğin frekansı belirleyecek R ve C bağlamak. Frekansı ayarlı olsun dersen trimpot.

27Khz yerine 28.4Khz olur dersen osc yi R ve C yerine alıcıların 455 Khz seramik filitreleri ile yapabilirsin.

CD4060ları SMD kılıfta seçersen minicik olur.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cd4060b.pdf

Yok ille de MCU ile olsun dersen ayda kaç tane alacaksın? Oturup fiyat belirleyelim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rayman

Ben zaten Pic harici  her bir çok  entegre ile bu İşleri  yapiyotum.  Bana sadece  pic ile yapilmasi lazım.  Tabi . Neyse istekler  bölümüne ilan açayım ben .