Ses amplifikatörlerinde son teknoloji ile 80 li yılların teknolojisi hakkında

Başlatan z, 04 Ocak 2020, 04:57:21

z

Ses konusunda başı çeken firmaların süper kalite amplifikatörleri 2.el piyasasında 80-250 Dolar'a satılıyor. (Marantz, Nakamichi, Sansui vs)

Üstelik gene bu baba firmaların 2.el kabin fiyatları da yerlerde sürünüyor.

Eski teknoloji ile yeni teknoloji arasında bildiğim tek fark digital girişler.

Daha başka neler değişti?


Sozuak

Cikis katlari D sinifi olan dijital amplar disinda analog cikis katlari cok degismedi. Trendler degisti. Soyle ki eskiden hifi buyuk bir pazarken artik cok kanalli av amplar populer oldu. Az yer kaplayan cok ses cikaran. Sadece dijital giris olarak degil dijital medya akisi, internet radyosu ve ucretli muzik-video servislerini destekleyen ayni zamanda video akislarini da kontrol eden kombine cihazlar piyasayi ele gecirdi. 10- 20 k TL yada esdeger usd euro fiyatlarla ust duzey av cihazlar var ulkemizde cok fazla sayida satis rakamlarina ulasmiyor zira mobil telefonlar gibi yazilim eskitmiyor diye dusunmekteyim. Ornegin Sony hayrani olarak elimde 2006 MODEL es serisi 3 av amp var biri yedek 2 si pc ve sinema sisteminde. Degistirme ihtiyaci duymuyorum. Bd ve hd dvd playerler ile yuze yakin hddvd bluray diskim var olmasina ragmen netflix uyeligim sayesi de film almaktan vazgectim belki de bir yildir bluray almiyorum. Gerek projeksiyonla gerek tv de  full hd nin sinirlarini zorlayarak gayet kaliteli ve akici seyredebilecegime inanmazdim ama streaming on demand servisler bence yeterli olgunluga eristi. Birkac sene icinde de tv ile projeksiyon uhd ye terfi eder. Cihazlar 5 senelik oldugu halde degistirme ihtiyaci su an icin diymuyorum. Av amplar 10 seneyi gecti mesela.

z

Peki TV icin satilan ses sistemleri gercekten kaliteli cihazlar mi?

2. el marka cihazlardan almak istiyorum. Bir suru secenek var.

Mesela Marantz amplifikator (muzik seti) mu yoksa Marantz TV ses sistemi mi karar veremiyorum.


Erol YILMAZ


z


Sozuak

Kim beğenmez ?   Odyofil olanlar. 

Şimdi siz kendinizi düşünün. Bir yerde denediniz, hoşunuza gitti yada sizin isteklerinizi karşıladı. Sonraki aşama fayda/maliyet analizi. Bunu da geçtiyse alır kullanırsınız. Başkalarının beğenip beğenmemesi umrunuzda bile olmamalı.
Bir dikkat etmeniz gereken bence alacağınız cihaz gelecekte planladığınız bir kurulum için de uygun mu yada uygun olmasını/genişletilebilmesini yada gelecekte yaygınlaşacağı  düşünülen bir sistemi/özelliği/servisi destekliyor mu?

Bir çok kişi  bu alanda Sony'i beğenmez. Neden beğenmez  pahalı olduğundan yada  yerel Sony firması pahalı fiyat politikası izlediğinden fiyat/fayda uygun değildir o fiyata bu alınmaz derler. Doğrudur. Baktığınızda giriş seviyesi ürünler Türkiyede aşırı pahalı ve sesleri film izlerken idare eder fakat müzşkte vasat altıdır. Zaten normalde  müzikte çok iyi diye iddiaları da yok ama bizim milletimiz okumayı/araştırmayı sevmez kabalama dalar. Marantz, Onkyo, Nakamichi bunlar da iyi markalardır ama  Sony kadar göz önünde değildirler yada bilinirlikleri azdır. benim nesilin hepsi Sony i bilir ama yeni nesil çok bilmez.
Kişisel olarak arabada da aynısını düşünürüm yani bütçem sıfır ama giriş seviyesine yetiyorsa gider 2. el ama üst seviye alırım. Elektronikte de böyledir. Acele etmem denk gelir uygun fiyata yıpranmamış  üst seviye cihaz alır koyarım. Mesela bir cihaz aldım çok çok uygun fiyata, servis menüsüne girdim 240 saat çalışmış oysa 5 yaşında. Çizik yok, yıpranma yok. Bir de fabrika ayarlarına sıfırladınız mı iş biter. Örneğin bir sinema amp aldım komik fiyata. Sahibi söylemedi ama baktım ara ara fonksiyon tuşları farklı çalışıyor. Bir reset sorun kalmadı 6-7 yıldır da sorunsuz ve reset ihtiyacı duymadan  kullanılıyor.

Şimdi Neden beğenmezlere bir bakalım tekrar.

Kaynak analog yada dijital olsun. Bu cihaza girince ekolayzer ayarları  vs herşey dijital domainde yapılır. Sonra analoga hale dönüştürülür  ve duyulur. Analog kaynak diijitale sonra analoga. Boş yere 2 çevrim. Sesi bozar adamlar 1000 usd ye elektrik kablosu, metresi bilmem kaç TL den hoparlör kablosu, RCA kablo alan adamlar. Bunu sever mi? Elbette sevmez.

Size tavsiyem kendi kulaklarınıza ve bütçenize göre takılın . Tabi sorun soruşturun ama bildiğinizi, kafanıza yatanı yapın.

ipek

Pioneer VSX-918V Home sinema ses sistemim var , hoperlor çifti vintage yine Pioneer CS-979 çeyiz sandığı,bir zamanlar film seyredeceğim diye merak edip almıştım,amacına hizmet ettiği zaman fena değil verimli,fakat bununla müzik falan dinlenmez.ebay çalışıyorken yine vintage
Rane ME30S MicroGraphic Equalizer edindim,Ampli menüden Direct modunu seçip internal DSP'yi iptal ediyorum,artık istediğim kalitede müzik dinleyebiliyorum,tabiiki hanım izin verirse....

(gerekçe...60 yaş üstü kulak logaritmik hataya düşüp 8 KHz üstü frekanslara tepki verememektedir,bunu tespit etmek ultra kolay bypass düğmesine bastığım zaman kütük gibi orta frekansların hakim olduğu bir ses alıyorum,benim şahsi kanaatim, Ampli devreleri yeterli Preampli ise basit ,DSP daha henüz emekleme evresinde tiz frekanslarda verimsiz )

Sozuak

DSP tizlerde verimsiz değil. Kullandığınız kabinin tiz ünitelerinin verimi düşmüştür yada duyma sorunu nedeni ile sizin için yetersizdir vesaire. Eskiden cd çalar ile AV amp arasına  ekolayzer kullanırdım. Yeni (o zaman için tabi) DA5300ES ile cihaz değişince hatta ondan önce DA1200ES vardı ona da geçince sorunun ilk AV amp olan STR-DE435 in yetersizliğinden olduğunu anladım. O zamandan bu yana da ekolayzer süs olarak duruyor rafta hatta spektrum analizörü iş görsün diye girişlerini AV amp pre outlarına bağladım. Ses frekansları artık büyütülecek değerler değil.
Aslında dijital işlemenin avantajları da var. Analog ekolayzerlerde frekans bandını böldüğünüz elemanlar kondansatörlü filtreler. Haliyle sinyallarin faz değerlerini de bozuyorlar. Oysa Dijital işlendiğinde faz kayması olmuyor.


60 Yaş ve 8 KHz de çok düşük bir değer. PC niz ve uygun ses sisteminiz(kulaklık ta yeter)  varsa online  duyma  testi yapın

M_B

Benim gordugum ve teknolojisine hayran kaldığım (Ekolayzer katı) Sony 'nin bir modeli var LBT-D905
 
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

OG

Alıntı yapılan: ipek - 04 Ocak 2020, 15:33:08gerekçe...60 yaş üstü kulak logaritmik hataya düşüp 8 KHz üstü frekanslara tepki verememektedir
Hocam yaştan değil alışkanlıktandır
300Hz - 3KHz alışkanlığı  :P
siz anladınız onu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.