24v ac isteyen bir cihaz.

Başlatan sessiz_roman, 04 Ocak 2020, 13:17:33

sessiz_roman

Arkadaşlar bir tane selenoid vana aldım uzerinde ve sitesinde çalışma geriliminin 24v ac gerilim olduğu yaziyor.resmi şu şekilde

resimag.com/p1/f641880558e.jpeg
Bende gittim 24v trafo aldim onunda resmi su şekilde

Şimdi ben bu trafodan 25v ac çıktı alıyorum 25v ac ile bu selenoid valfi calistirsam zararı olur mu.

Çünkü bir kere denedim çıt çıt çıt diye ses çıkardı. Acaba doğru akimla mi beslemeliyim diye aklimda soru oluştu

Yardım edenlere etmeyenlere şimdiden teşekkür ederim

OG

1V fazlalık sıkıntı çıkarmaz sanıyorum.

Çıt çıt sesi açma kapama sesidir.

DC ile besleme.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sozuak

Valf AC olduğundan  DC beslemede çalışmaz (konstrüksiyonundan dolayı) Kaldı ki bobin değeri AC voltaja göre hesaplandığından aynı dc voltaj fazla akım geçip yanmasına sebep olur.
Diğer durumda eğer uzun süreli gerilim altında kalacaksa valf ömrünü uzatmak anlamında önce nominal gerilim  sonra da valfin açık kalmasına yetecek kadar düşük gerilim uygulanır. Yani örneğin 24V AC ile çektirilir sonrasında 18 VAC tutmasına yetiyorsa o voltaj verilir böylelikle ısınıp yanma olayı olmaz. Endüstriyel bazı cihazlarda özellikle sıcak ortak yada sıcak sıvılarda dikkat ederler.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Ocak 2020, 13:51:22Valf AC olduğundan  DC beslemede çalışmaz (konstrüksiyonundan dolayı) Kaldı ki bobin değeri AC voltaja göre hesaplandığından aynı dc voltaj fazla akım geçip yanmasına sebep olur.
Diğer durumda eğer uzun süreli gerilim altında kalacaksa valf ömrünü uzatmak anlamında önce nominal gerilim  sonra da valfin açık kalmasına yetecek kadar düşük gerilim uygulanır. Yani örneğin 24V AC ile çektirilir sonrasında 18 VAC tutmasına yetiyorsa o voltaj verilir böylelikle ısınıp yanma olayı olmaz. Endüstriyel bazı cihazlarda özellikle sıcak ortak yada sıcak sıvılarda dikkat ederler.
Arkadaşlar cevabiniz için tesekkurler valf gunde 5 kere çalışacak ve en fazla 5 dakika calisacak bh calisma duzeninde yine once 24v sonra 18v taktigini uygulamamiz gerekir mi.
Ayrıca 24v trafo bazen 26v çıktı veriyor saniyorum bunun bi zarari olmaz.

OG

Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Ocak 2020, 13:51:22süreli gerilim altında kalacaksa valf ömrünü uzatmak anlamında önce nominal gerilim  sonra da valfin açık kalmasına yetecek kadar düşük gerilim uygulanır. Yani örneğin 24V AC ile çektirilir sonrasında 18 VAC tutmasına yetiyorsa o voltaj verilir böylelikle ısınıp yanma olayı olmaz.
Bunu merak etmişimdir, deneme fırsatım olmadı.
Valf'in çekme gücüne etki etmez mi?

mehmetemin

Alıntı yapılan: OG - 04 Ocak 2020, 13:56:38Bunu merak etmişimdir, deneme fırsatım olmadı.
Valf'in çekme gücüne etki etmez mi?

Pratik olarak , 4w lik 220/2*12 voltluk trafonun primeriyle işimiz yok ( yanık , bozuk vb. olabilir ) sekonder 24 voltluk uçlarını veya sadece 12volt ucunu selonoide seri baglayiniz.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 04 Ocak 2020, 13:56:22Ayrıca 24v trafo bazen 26v çıktı veriyor saniyorum bunun bi zarari olmaz.

Giriş geriliminde degisikliklerden dolayı çıkış geriliminiz değişiyor.

Trafo ve valf bobinle çalışan elemanlar. Kolay kolay birşey olmaz. Çok pahalı bir valf değil ise direkt bağlayın. 5dk çalışma ile birşey olmaz.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Sozuak

Rölelerde de vardı çekme akımı-tutma akımı diye. Çekmeyi sağladıktan sonra tutma değerine kadar sorun olmaz. Gelişmiş yada zoraki yerlerde uygulanır bu yöntem. Mesela elektromekanik sistemlerde seri bağlı direnç kısadevre edilir çekme tamamlanınca kısadevre kaldırılır.  Yerine göre hem enerji tüketimini düşürürsünüz (çok sayıda parça olunca) hem ısı üretimini hem de parça yıpranmasını.

OG

onu merak ediyorum, tutma akımında sızıntı vs sebep oluyormu.

asma

Alıntı yapılan: OG - 05 Ocak 2020, 06:34:20onu merak ediyorum, tutma akımında sızıntı vs sebep oluyormu.
Valf yapısıyla da alakalı.
Üretici çekme ve tutma değerlerini verdiyse güvenilir.
Tek bobini ve orta konulu valflerde, fren bobinleride önemli budeğerler. 220Vac için nadir, DC beslemelerde daha çok gördüğüm uygulamalar var.
Aksi gibi daha yüksek voltajla çektirip sonra akımı düşüren uygulamalar da var.