100KA akım nasıl ölcülür?

Başlatan fractal, 04 Ocak 2020, 22:56:58

yesilu

100ka nasıl bir kaynak makinesi o, elektrot olarak inşaat demiri mi yakıyor. (ilk okuduğumda "100A dir o, 100KA olsa duramazdın" diye espri yaptım kendime. bence bunu ölçmek için lineer hall sensor alınır, akıma sabit bir uzaklığa konumlandırılır, olçtüğü manyetik alan ve uzaklıktan akım hesaplanır. formülü bilmiyorum ama tahminimce manyetik alan şiddeti uzaklığın karesiyle ters orantılıdır. kalibrasyon da gerekir buna sanırım

taydin

Alıntı yapılan: yesilu - 05 Ocak 2020, 16:58:34100ka nasıl bir kaynak makinesi o, elektrot olarak inşaat demiri mi yakıyor. (ilk okuduğumda "100A dir o, 100KA olsa duramazdın" diye espri yaptım kendime. bence bunu ölçmek için lineer hall sensor alınır, akıma sabit bir uzaklığa konumlandırılır, olçtüğü manyetik alan ve uzaklıktan akım hesaplanır. formülü bilmiyorum ama tahminimce manyetik alan şiddeti uzaklığın karesiyle ters orantılıdır. kalibrasyon da gerekir buna sanırım

Büyük ihtimalle o bir punta kaynak makinası. Punta kaynak makinalarında kA normaldir, 100 kA de hiç şaşılmayacak bir akım kapasitesi.
Timur Aydın (mekatronik.org)

fractal

sistem aşagıdaki gibi.asıl problem en doğru ve gerçekci sekonder akımını ölçmek.burdaki tristor akım kontrolü yapmak için sinüs ü kırpıyor sanırım.kıyıcı primerde olduğu için ve doğrultucuda olmadıüı için ac akım kaynagı yapılıyor olmalı.ac akım kaynaüı ile dc akım kaynaüı arasındaki fark nedir?ve en doğru akım nasıl ölçülür sorusu devam ediyor...

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

sinus

100kA olduğu söylenen akım nasıl ölçülmüş?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 05 Ocak 2020, 12:42:51Bu sensorler sadece AC akim olcmuyor mu? DC de nasil ise yarayacak?
DC de ölçmedim ancak bunların HALL tabanlı olanları ölçebiliyor...
Sanırım. !!
Zaten bu flex Sensorların çalışma prensibini hâlâ anlayabilmiş değilim.
Sadece dairesel bir bobin.

Rogowski coil diye biliniyor
https://en.wikipedia.org/wiki/Rogowski_coil

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 05 Ocak 2020, 16:44:20yanlış değilsem el tipi pens ampermetreler, pens kısmıyla ac akım ölçüyordu yalnızca değil mi.
açılıp kapanan pens kıskacının dilimli silisli sac yolundan oluştuğunu, kapandığında birbirinin içine geçen yapıda  olduğunu görmüştüm uzun zaman önce bir dahada ihtiyaç olmadığından görmedim bunları.
ac akım ölçümü ferrit yada metal sac paketiyle kafama yatcakda.

yalnız dc akım ölçümünde;
ana iletken telden akan düz sabit tek yönlü bir yük akımında, nüve malzemesi metalde olsa ferritde olsa ikinci telden nasıl bir gerilim akışı sürekli olabiliyor burayı şu anda anlamakda zorlanıyorum.
Yeni nesil Pens Ampermetreler DC akımda ölçebiliyor.
Aşağıdaki cihaz henüz elime geçmedi ama resime bakarsan DCA kademesi war.
Ayrıca Flex Prob ta bağlanabiliyor.

HAKKITANIR

DC akımın bu tarz ölçülebilmesi bana şaşırtıcı geldi.
Yinede DC akımıda ölçtüğü görülüyor.

Çok araştırmadım ama AC akım ölçümünde mantık kısaca şu değilmidir?

Halka ortasından geçen tel primer sargı, üzerindeki halkaya sarılı teller sekonder sargı.
Primeri tek sipir sekonderi çok sipirli, buda yapar gerilim yükseltici bir trafo.
Primerdeki gerilim dalga formu, sekonder de oluşur. Bu gözlemlenerek geçen akımın miktarı bir şekilde kalibre edilip değerlendirilebilir gibi bir şey oluyor doğru mu? Burada sekonder halka manyetik akı için bir yol sağlarsa sekonder sipirleri az sarılabilir. (trafodaki manyetik silisyumlu sac gibi) Yada sekonder sargı manyetik akıyı ileten bir halka etrafına sarılmazsa, bu seferde sekonder sargı sipir sayıları fazlalaştırılmalı. yüksek frekanslı AC akımları ölçmek için ise; sekonderin hava nüveli (manyetik akı nüvesiz) yani sadece bol sipirden sarılması gerekiyor olabilir.

buraya kadar yanlışım var mı? düzeltiverin.

DC akımda trafo mantığı iş görmeyecektir herhalde. devre ilk elektriklendiğinde sekonderde bir hareketlenme olur ama sonrasında ortadaki telden yani primerden akan akım sabitse sekonderde bir cacık gözükmezki. gözükürmü acaba?

yukarıdaki halka akım ölçme sensörünün düz dc akım ölçümünde çalışmasını birisi kısaca anlatabilir mi?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 06 Ocak 2020, 12:10:33DC akımın bu tarz ölçülebilmesi bana şaşırtıcı geldi.
Yinede DC akımıda ölçtüğü görülüyor.

Çok araştırmadım ama AC akım ölçümünde mantık kısaca şu değilmidir?

Halka ortasından geçen tel primer sargı, üzerindeki halkaya sarılı teller sekonder sargı.
Primeri tek sipir sekonderi çok sipirli, buda yapar gerilim yükseltici bir trafo.
Primerdeki gerilim dalga formu, sekonder de oluşur. Bu gözlemlenerek geçen akımın miktarı bir şekilde kalibre edilip değerlendirilebilir gibi bir şey oluyor doğru mu? Burada sekonder halka manyetik akı için bir yol sağlarsa sekonder sipirleri az sarılabilir. (trafodaki manyetik silisyumlu sac gibi) Yada sekonder sargı manyetik akıyı ileten bir halka etrafına sarılmazsa, bu seferde sekonder sargı sipir sayıları fazlalaştırılmalı. yüksek frekanslı AC akımları ölçmek için ise; sekonderin hava nüveli (manyetik akı nüvesiz) yani sadece bol sipirden sarılması gerekiyor olabilir.

buraya kadar yanlışım var mı? düzeltiverin.

DC akımda trafo mantığı iş görmeyecektir herhalde. devre ilk elektriklendiğinde sekonderde bir hareketlenme olur ama sonrasında ortadaki telden yani primerden akan akım sabitse sekonderde bir cacık gözükmezki. gözükürmü acaba?

yukarıdaki halka akım ölçme sensörünün düz dc akım ölçümünde çalışmasını birisi kısaca anlatabilir mi?

DC akımı ölçebilmek için Nüvede oluşan manyetik alan yoğunluğuna bakılıyor.
Yani primer sekonder mantığı yok.
LEM sensorlarda biraz daha melez çalışılıyor sanırım.

tunayk

Biraz daha karışsın ortalık, hem flex, hem yüksek akım,  hem de DC  :)

https://www.powertekuk.com/dcflex-dc-current-measuring-probe.htm

brandice5

DC akim olcen pens ampermetreler yeni birsey degil, 20 sene once kullaniyorduk.

z

Iletkenden akim akiyorsa olcum yapamiyor da akim akmayan iletkenden akim akmaya basladigi anda DC akim olcuyor diye anladim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

brandice5

Alıntı yapılan: z - 06 Ocak 2020, 15:29:52Iletkenden akim akiyorsa olcum yapamiyor da akim akmayan iletkenden akim akmaya basladigi anda DC akim olcuyor diye anladim.

Boyle bir durum yoktu. Pensi acip akim akan kabloya gecirip kapattiginiz anda akimi gosteriyordu. Pens icinde kablo varken akimi kapatip actiginizda yine gosteriyordu.

z

Senin bahsettigin pens ampermetre hall sensor iceriyordur.

Benim bahsettigim rogowski coil ile DC akim olcme.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

bu rogowski coil akım trafosunun açılabilir hali mi ( kabloyu sökmeden etrafından dolandırılılmasını sağlayan pensampermetre tarzı açılabilen bir halkası var diye düşünüyorum). öyleyse dc akımı ancak başladığı ve kesildiği anlarda tesbit edebilir.
EK: altta çalışma şekli yazılmış, anladığım kadarıyla  sıfır akımda bunu takıcan, dc akım geçince bobinde anlık indüklenen gerilimden akımı ölçüyor ve akımda değişim yoksa bu değeri göstermeye devam ediyor, akım arttığında ve azaldığında bunu güncelliyor. aslında ac pensampermetreyle de dc akım ölçülmesinin önünde bir engel yok gibi, hall sensörsüz de olur. tek gereken akım yokken takılması lazım. (belli bir akımda takılırsa bunu sıfır kabul edip değişimleri ölçer ancak, mutlak değil relatif ölçüm yapar)

JOKERAS

Seconder Baranın, A ve B noktası arasındaki Distans farkını ölçebilirsin.
A ve B noktası Baranın,yada Kablonun herhangi noktası olabilir.