100KA akım nasıl ölcülür?

Başlatan fractal, 04 Ocak 2020, 22:56:58

tunayk

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Ocak 2020, 17:44:02

Seconder Baranın, A ve B noktası arasındaki Distans farkını ölçebilirsin.
A ve B noktası Baranın,yada Kablonun herhangi noktası olabilir.

Bu fark işi sıcaklığa ve malzeme kalitesine bağlı olduğundan genellikle iyi sonuç vermez.Başka çare yoksa hiç olmamaktan iyidir. Ancak sıcaklık arttıkça okunan değer yükseleceğinden regüle edilen akım düşer.  Bu nedenle 0-100C arasında stabil direnç gösteren Manganin şönt direnç kullanılır.

taydin

Alıntı yapılan: tunayk - 06 Ocak 2020, 23:43:08Bu fark işi sıcaklığa ve malzeme kalitesine bağlı olduğundan genellikle iyi sonuç vermez.Başka çare yoksa hiç olmamaktan iyidir. Ancak sıcaklık arttıkça okunan değer yükseleceğinden regüle edilen akım düşer.  Bu nedenle 0-100C arasında stabil direnç gösteren Manganin şönt direnç kullanılır.

Evet gerçek şönt kullanılmazsa, sıcaklığın mutlaka ölçülüp ona göre kompanzasyon yapılması lazım.

Ama öncelikle ihtiyacı bir tekrar gözden geçirmek ve hedefi doğru koymak lazım. Konuyu açan 100 kA de "hatasız ölçmek" demiş. Ne kadar hatasız? 1 mA hataya bile izin yok mu? Yoksa 1A mi, 100A mi? Hedefi doğru koymazsan o hedefe ulaşmak için belki o kaynak makinasının 10 katı maliyette test cihazı gerekir. Ve pratikte de hiçbir faydası olmaz. :D

Bence nüve olmadan, manyetik alana dik bir şekilde sarılan bir hava bobini ile dahi yeterince hassasiyette ölçüm yapılabilir. Ama önce bilinen bir akım ile kalibrasyonun yapılması şart.
Timur Aydın (mekatronik.org)

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: taydin - 07 Ocak 2020, 01:23:26Bence nüve olmadan, manyetik alana dik bir şekilde sarılan bir hava bobini ile dahi yeterince hassasiyette ölçüm yapılabilir.
Ama önce bilinen bir akım ile kalibrasyonun yapılması şart.

evet bence de bu şekilde güzel olur.
yüksek akım akan baranın etrafına emaye bobin telinden manyetik nüvesiz bir miktar sarılıp sonra bu bobin telinin iki ucundan opampa girerek işlem yapmak. bir kere tam bir izolasyon söz konusu temiz temassız bir ölçüm.
DC akım ölçümde de kafama yatmadı bu yöntem. ama AC akım ölçmede  olur bu iş.
Bilinen akımla kalibrasyonda gerekliyse üst deki resimlerde verilen halkalı pens ampermetrelerden birisi kullanılabilir.
Bu pens ampermetrelerdeki hassasiyet ne ise o yakalansa yeterli olur herhalde.
Bu pens ampermetreler 1-10-100 mA. i sunuyor mu ki 100kA. de, çok hassas bir şey beklensin.
zaten akım ortalama rms her neyse böyle birşeyle ölçülmeyecek mi.  Birine göre 10 A. diğerine 7 veya 13 A. olabiliyor.

Şimdi beni yine sevmiyeceksiniz;
Bir pensampermetre sistem için feda edilip sabit sürekli elektrikle beslenirsede bu iş ampermetreye müdahale ile olabilir.
Tek bir tane yapılcaksa bu mantıklıda olur.
Sonucda bundan hassas bir şey yapılabileceği düşünülmüyor değilmi?

böyle bir sistemde 10 A. çözünürlük bile yeterli olur diye düşünüyorum.
10 Bine bölünecek akım. dsPIC bile 12 Bit / 4096 ya bölüyor. daha ne olsun.
trafoyu kontrol eden yarı iletken bakalım 10 Bin bölüntüyü sağlayabiliyor mu?
10 Amper iyidir iyi. pens de kaçki bu oran bakmadım.

Barada ısının çok artacağından da şüpheliyim bir kaç sipir kısa bir barası oluyor genelde bu tür sistemlerin.
su ile soğutulanları fazla sipirli ve ince oluyordu. sanayide çok yere girip çıkarım görmüştüm bunu da bir ara.

diyelim bara ortam ısısının sürekli 10-20 derece üzerinde, çok büyük bir ölçüm hatası yaptıra biliyor mu ki bu ısı,
bir bilene sormalı, yine cevabı bilmiyorum, beni tanırsınız soru boldur cevap pek yoktur bende.

JOKERAS

Bara Sıcaklığı Akım trafosu,veya Şönt olunca olunca değişmeyeckmi?
O sizin dediğiniz 100C Sıcaklık değişimi Töleranstır.Tüm malzemeler için geçerli.

Bara sıcaklığı A noktasında ne kadar değişiyorsa B Noktasında da o kadar değişeceği için
Paralellik gösterecek.
Ayrıca Malzemenin ne tür kalitede olduğunun da bir önemi yok.
Şartlar A noktası için ne ise B Noktası için de aynı.
Burada önemli Nokta Distans mesafesini ve Bağlanacak Elektrodları çok iyi bir şekilde
Bara Monte etmek.

Anlatmaya çalıştığım A noktası ile B noktası arasındaki Akım farkını almak.
Fark alıcı Opamp yapısı ile A ve B arasındaki Değişimi bilmek.

Yüz bin Amperde miliamperlik Tölerans komik olurdu herhalde:)

Burada Arkadaş ortam müsait değil diyor.Çaresizlik var.

taydin

Alıntı yapılan: JOKERAS - 07 Ocak 2020, 12:17:03Bara Sıcaklığı Akım trafosu,veya Şönt olunca olunca değişmeyeckmi?
O sizin dediğiniz 100C Sıcaklık değişimi Töleranstır.Tüm malzemeler için geçerli.

Bara sıcaklığı A noktasında ne kadar değişiyorsa B Noktasında da o kadar değişeceği için
Paralellik gösterecek.
Ayrıca Malzemenin ne tür kalitede olduğunun da bir önemi yok.
Şartlar A noktası için ne ise B Noktası için de aynı.
Burada önemli Nokta Distans mesafesini ve Bağlanacak Elektrodları çok iyi bir şekilde
Bara Monte etmek.

Anlatmaya çalıştığım A noktası ile B noktası arasındaki Akım farkını almak.
Fark alıcı Opamp yapısı ile A ve B arasındaki Değişimi bilmek.

Yüz bin Amperde miliamperlik Tölerans komik olurdu herhalde:)

Burada Arkadaş ortam müsait değil diyor.Çaresizlik var.

Bara sıcaklığı kesinlikle her zaman artacak, çünkü cihazın normal çalışma şeklinin bir sonucu. Ama baranın üzerinde A ve B arasındaki voltaj farkına bakarsan (akım farkı yazmışsın ama herhalde voltaj farkı demek istedin) o zaman sıcaklık ile değişen bir direncin üzerinde voltaj ölçümü yapıyorsun. Belli bir hata olacaktır (doğruluk beklentisine göre önemli olmayabilir). Bu hatayı engellemek için de sıcaklığın da ölçülüp etkisinin hesapla ortadan kaldırılması lazım.

Eğer akım trafosu gibi bir düzenekle ölçülürse, o zaman akım neyse onu ölçmüş oluyorsun. Sıcak baradaki akımı da soğuk baradaki akımı da. Bu durumda zaten baranın sıcaklığı kimsenin umurunda değil, geçen akım görülmek isteniyor.
Timur Aydın (mekatronik.org)

JOKERAS

Isınan Bara ile Soğuk bara Arasında Direnç farkı olmayacakmı?
Isınan Malzemenin üzerinden geçen Manyetik etki Sıcaklıkla değişmeyecekmi?

Ben anlatamıyorum sanırım.

Bir Direnç Al, üzerine Artı-Eksi bir Gerilim uygula.
Direncin her iki ayağındaki Gerilim sabit kalacaktır diyorum.
Refrans noktalarımız Direncin her iki ayağı, Direnci beslediğimiz
kablonun-hattın-kaynagın Eksi veya Artı noktası değil.
Sadece direncin her iki Ayağı.

Burada direnç Sıcaklık değişimi istediği kadar değişsin, Direncin her iki ayağına düşecek olan
gerilim farkı,Direncin Sıcaklık töleransı kadar değişecek.Ama Direncin her iki ayağına düşecek
olan fark Paralel değişecek diye düşünüyorum.

HAKKITANIR

sıcaklık artışıyla direnç artar diye kesin bir bilgi var diye biliyorum.
üzerinden geçen akımın ölçüleceği direnç ısınıyorsa akım ölçümünde de illa bir miktar hata olur herhalde.
yalnız bu kadar yüksek akım geçen bir bara dan, direnç üzerinde düşen akımı ölçme noktasında büyük hatalı ölçümler olmayacağını da düşünüyorum.
ısınırsa ısınsın sonucda geçen akım ölçülecektir. bu yöntemde sadece çözünürlük çok düşük olur diye düşünüyorum. belkide 50-100 er amperlik gibi akım ölçüm hatalı sekmelerini göze almak gerekebilir.
dirençli ölçümde bence asıl dikkate alınması gereken sıkıntı, o baranın başı ve sonu arasında ölçülebilir bir direnç olduğundan şüpheliyim. illa sonlu bir  direnç vardır ama mesela 0,001-0,0001 Ohm civarı çıkarsa şaşırmazdım.
işte bu kadar düşük dirençden geçecek bu kadar büyük akım ısı miktarını belirleyecektir. diyelim bara su ile soğutuldu ısınma yok. soğuttuk diye direnç çok fazla artmazki. bu kadar düşük dirençden düşen o kadar düşük voltajı opamp ne kadar sağlıklı arttırıp ölçüm yapılacak kısma çıkarır. galvonik izolasyondan bahsetmiyorum henüz. acayip hassas ofsett girişli bir opampla ölçülür galiba.
diğer bir durumda akım ampermetreden bu yöntemle seri akmayacak tabiki. varmı iki ucu pens tipi olup kabloyla bu tür baraların her iki ucuna takılıpda akım ölçen bir sistem. akü kutup baş krokodilleri gibi bir şey, takcan baranın başına sonuna ölçüm penselerini ekranda akım görülecek.
bu yoksa bir soru işareti koyulacağı kısmı bekler. soru işareti yazmalı bir yere. bilmiyorum varsa bilmek isterdim böyle bir ölçüm yapan ölçü aleti.
Akım AC birde frekansı yüksekse, halka ölçümden yana oyumu kullanmak isterim. 
Halkada bilmemkle birlikte dirençli ölçümdeki gibi bara ısısı ne olursa olsun faretmezki ısının sıkıntı çıkarmıyacağını düşünüyorum.
halkalı olanı sıraya aldım yapacağım onu. kaçmaz benden, opamp giriş direnci-empedansı çok yüksek olan  bir opampla yapacağım hatta. özellikle giriş direnci en yüksek opampdan alıp yapacağım. konu sahibi yok ortada ya.

tunayk

Alıntı yapılan: JOKERAS - 07 Ocak 2020, 13:31:25Isınan Bara ile Soğuk bara Arasında Direnç farkı olmayacakmı?
Isınan Malzemenin üzerinden geçen Manyetik etki Sıcaklıkla değişmeyecekmi?

Ben anlatamıyorum sanırım.

Bir Direnç Al, üzerine Artı-Eksi bir Gerilim uygula.
Direncin her iki ayağındaki Gerilim sabit kalacaktır diyorum.
Refrans noktalarımız Direncin her iki ayağı, Direnci beslediğimiz
kablonun-hattın-kaynagın Eksi veya Artı noktası değil.
Sadece direncin her iki Ayağı.

Burada direnç Sıcaklık değişimi istediği kadar değişsin, Direncin her iki ayağına düşecek olan
gerilim farkı,Direncin Sıcaklık töleransı kadar değişecek.Ama Direncin her iki ayağına düşecek
olan fark Paralel değişecek diye düşünüyorum.

Gözden kaçırdığımız nokta şu. Bir baranın iki noktası arasında volt ölçümü yaparak akim ölçülecek.  A ve B noktaları arasında değeri mOhm mertebesinde bir direnç var. İşte bu direnç ısı ile Ohm cinsinden değer değiştiriyor. Akim aynı değerde akarken direnç değeri arttığında ölçeceğiniz V değeri de artar.  Bu da yanlış ölçmeye neden olur.

Tolerans konusu yapılan işe kalmış. Belki arkadaşın bara şu soğutmalıdır, hiç sorun kalmaz. Çoğu punta kaynak uygulamasında, bara çok kısa ve şu soğutmalı.

JOKERAS

Alıntı yapılan: tunayk - 07 Ocak 2020, 19:23:42Gözden kaçırdığımız nokta şu. Bir baranın iki noktası arasında volt ölçümü yaparak akim ölçülecek.  A ve B noktaları arasında değeri mOhm mertebesinde bir direnç var. İşte bu direnç ısı ile Ohm cinsinden değer değiştiriyor. Akim aynı değerde akarken direnç değeri arttığında ölçeceğiniz V değeri de artar.  Bu da yanlış ölçmeye neden olur.

Tolerans konusu yapılan işe kalmış. Belki arkadaşın bara şu soğutmalıdır, hiç sorun kalmaz. Çoğu punta kaynak uygulamasında, bara çok kısa ve şu soğutmalı.
Neyse artık.Soruyu Sorandan Çok biz dertlendik.Ne ilginç.
Başlarım böyle Aşkın Izdırabına:)

fractal

tüm yorumları dikkatlice okudum.değerli önerileriniz için çok teşekkürler.100kA içi
n tabii toleransım 1A değil. ama 100A de değil...

evet akım değeri sıcaklıkla hatta burda basınçda var baralar bir birine basınc da uyguluyor bunlara göre değişiyor.anlık basınc ve sıcaklık değerlerinide ölçebilirim.bunların etkisinide dahil edebiliriz ama nasıl.
tüm bu kaynak işlemi 2-3 sn yede oluyor.basınc ve sıcaklık anlık olarak yükseliyor...
bu sistemde seconderden bir elektrot koyarak yada bir şekilde manyetik alandan yararlanarak akım ölçmekten başka çare yok.
sadece düşünüyorum primerden akım trafosu ile seconder akımını hatasız ölçemeyizmi.şundan dolayı soruyorum.teoride sekonder ve primer güc aynı ise burdan yola çıkarak sekonder akımı primerden cekilen güçten yada endüktans değerinden bulunamazmı?,

ve önemli bir soru daha tamam bir şekilde akımı ölçtük bu kalibrasyonu türkiyede kim yapar?

teşekkürler...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Alıntı yapılan: fractal - 08 Ocak 2020, 22:56:15tüm yorumları dikkatlice okudum.değerli önerileriniz için çok teşekkürler.100kA içi
n tabii toleransım 1A değil. ama 100A de değil...

100KA de 100A Binde 1 demek.

İşin zor.

%5 ile çalışsan 5000A eder.

Gel sen 1000A hata ile ölç %1 olsun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

ortalama bir kalite ve fiyatdaki pens ampermetre bu akımı ölçebiliyorsa,
fleksli modeli ölçebiliyor gibi görünüyor. onun hassasiyetinden fazlasını yakalamak zor iş.
amaç yalnızca akımı görmekse, fleksli ampermetreden akım görülebilir ve kalibrasyonuda yapar.
sonuçda pens ampermetreyi üretirken kalibre edilmiştir. amaç akımı ölçüp kontrol etmekse.
trafo girişi scr (triyak-tristör) olduğundan saniyede 50-100 kere voltaja müdahale mümkün görünüyor.
birde arada nüve manyetik akısı var. akım kontrol hızı-tepki süreside işin içine giriyor.
% de 1 banada iyi gibi göründü. tabiki trafo çıkışından 20kA. akacaksa bu sefer 200 A. tolerans olacaktır.
Trafo 100kA. verebiliyor diye sürekli bu akımda zorlanmayacaktır herhalde.

fractal

bu sistemin kalibrasyonunu kim yapabilir?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

mufitsozen

Alıntı yapılan: fractal - 15 Ocak 2020, 19:12:17bu sistemin kalibrasyonunu kim yapabilir?

Firat Deveci, maalesef picprojeden atildi.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

HAKKITANIR

eskiden kalibrasyonu TSE-TSEK kurumuna bağlı yetkili firmalar yapıyordu.
hala böyleyse kurumdan firma bilgisi sorulabilir yanlış değilsem.

Ayrıca kalibrasyon yapacak firmaların, elektrik-elektronikçiler odası kaydı olma zorunluluğu, mecburen olacağından, odada firma bilgisi verebilir. Oda yi aramak daha garantili olur herhalde.

Firat Deveci neden dolayı atıldı ki, benim mesajlarım da 1 haftadır, ceza muhabbetine sonradan okunup kontrol edildikten sonra yayınlanıyor. Bazen 2-3 gün sürüyor mesajı burada görmem. Çok sıkıntılı bir durum bu.  Aslında işime gelmese de mantıklı bir yaklaşım ceza uygulaması.  Çok yönlü düşünmek gerekir konuyu. Ferdi düşünmemeli. Durduk yere kimse ceza yemez herhalde.