100KA akım nasıl ölcülür?

Başlatan fractal, 04 Ocak 2020, 22:56:58

z

Alıntı yapılan: fractal - 15 Ocak 2020, 19:12:17bu sistemin kalibrasyonunu kim yapabilir?

Alıntı yapılan: z - 05 Ocak 2020, 12:26:24Duzenegi yaparsan ITU labaratuvarlari ucreti karsiliginda duzenegin kalibrasyonu yapabilir.
....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Opto elektronikçi olmam burada işe yarar :)
Pockel kristaline uygulanan DC gerilim ışığın polarizasyonunu değiştirir. Değişim miktarı uygulanan gerilim hakkında bilgi verir.

https://www.researchgate.net/figure/Principle-of-electro-optic-effect-and-Fig-2-The-measuring-system-longitudinal_fig10_281647520

Bu sayede milyon volt bile ölçebilirsin.

Tabi kaba bir ölçüm metodu daha var. Ark mesafesini ölçmek. Her mm'den oluşan ark 3000V'a tekabul eder. Tabi havanın çok nemli olmaması, ortamda iyonları artıran (plazma, ateş...) şeylerin olmaması gerekli. Ama kaba bir ölçümle budur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

M.Salim GÜLLÜCE

Bir başka ölçme yöntemi ise ölçme şöntü kapasitesi küçük ise aynı şöntten bir sürü paralel bağlayarak tek şönt üzerinden ölçüm almak yoluyla olur.

Mesela 10 adet paralel aynı değerde dirençten sadece bir tanesinin üzerinden akan akımı ölçebilirseniz toplamıda ölçmüş olursunuz. Akım trafoları (AC akımlar için) yada Lem sensorlar için bu yöntem yaygın olarak kullanılmaktadır.

Akım ölçecek arkadaş her ne kadar 100KA ve bara bağlayacak yer yok demişsede...
En azından eşit boyda eşit kalınlıkta 8 10 kabloyu paralel bağlayıp tek kol üzerinden geçeni ölçümleyerek hedefe ulaşmaya çalışabilir.

Lem sensorler 6KA e kadar ölçümleyebiliyor.
Fakat fiyatı el yakıyor.
1000 A üzerine 100 kola ayırıp 1 koldan geçeni ölçmek çok daha ekonomik olacaktır.

HAKKITANIR

Trafonun sekonder kısmı çok az sipirli ve çok yüksek amperli olarak, çok ama çok kalın olarak sarılı.
Büyük bir ihtimalle de 100 kA. bara dediği belkide direkt trafonun laması uzatılmış sekonderi olmuş oluyor.
Bu barayı paralel kollara ayırmak pratikte pek mümkün değildir.
Bu sekonder baranın üzerine takacağınız daha ince paralel kollarda pek işe yaramaz, çünkü baranın ultra düşük direncine yaklaşamaz bile o paralel hatlar. onlardan mA. ler belki akar o kadar.
Çok daha düşük akımlarda paralel direnç kolları iş görür. Hatta sekonder çok katlı emaye tellerin birleştirilmesiyle sarılmış olsaydı. Telden geçen akımın birisi ölçülüp, tel sayısıyla çarpılabilirdi.
Paralel kol bu tür bir yapaıda pek iş görmez diye düşünüyorum. Paralel kol oluşturmak zor ve zahmetli zaten. Gereksiz yere masraf ve geniş yer ister.

taydin'in yöntemi; en sağlıklı ve doğru ölçümü yapar diye düşünüyorum. Sıkıntısız temassız temiz sağlam yöntem.
Sizde böyle bir yöntemi önermiştiniz güzeldi. Fikir değiştirdiniz anlaşılan.

JOKERAS' ın yöntemi; baranın direnci biraz yüksek olsaydı (bara daha uzun ve ince kesitli olsaydı da denebilir) bara direncinde düşen voltajdan da çözüme gidilebilirdi.  Yalnız bu kalınlıkta bara ve ultra düşük bara voltaj düşümünde, hata payı yüksek olur ve hata payı opamp giriş ofset değeriyle direk alakalı olabilir galiba.

direkt opto elektroniği bu alanda ölçüm anlamında ilk defa duydum. Buna yorum getirmek beni aşar.
bu mantıkla voltaj ölçülüyor anladığım kadarıyla direkt akım değil. bara üzerinde düşen voltajı mı ölçmeyi kastettiniz burada?

muhendisbey

Bara üzerine düşen gerilim.

Bu biraz akademik bir çalışma. Akademik çalışmalar ürün ve cihaza dönüşmesi zaman alsa da yeni teknikler buralardan çıkar. Ufkumuzu açması açısından verdim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

JOKERAS

@muhendisbey ,Optik sizin alanınız madem, bir Başlık açıp Optik elektronik
konularında bizleri aydınlatsanız ne güzel olur.
Hep merak etmişimdir.Mesela Uzaktan ısı ölçerler,Laser Barkod sistemleri vs gibi.
Sistemler nasıl çalışır,mantığı nedir gibi konuları anlatırsanız Ufkumuz dahada genişler.

HAKKITANIR

muhendisbey

Talep olursa neden olmasın. Opto-elektronik konusundaki bilgilerimi paylaşabilirim.

tunayk

Alıntı yapılan: muhendisbey - 25 Ocak 2020, 01:08:44Talep olursa neden olmasın. Opto-elektronik konusundaki bilgilerimi paylaşabilirim.

Memnuniyet duyarız. Birimizin bir alanda elde ettiği bilgi, başka birine farklı alanda ilham olur. Yeterki siz bıkmayın, okuyacak merak var şükür. Hiç değilse burada kalıcı kaynak olur.

HAKKITANIR

Optik mantıkla, voltaj, sıcaklık, hız ve mesafe gibi büyüklükler ölçülecek anladığım kadarıyla değil mi?
% 5-7 civarı hata paylı da olsa, yüksek frekanslı AC büyük akımları ölçmek de mümkün olabiliyor mu?
Hani teoride belki vardır bir yöntemi de, ben bilmiyorumdur.
O bakımdan soruyorum.
Voltaj ölçülebiliyor denince, bu akım ölçümü aklıma takıldı.
Belki iletkenin başı ve sonunda düşen voltaj miktarı ölçülebilirse buradan iletkenden geçen akım miktarı kabacada olsa kestirilebiliyor olabilir demek geldi içimden.
Bu akım ölçümünde bir gün, şimdiden düşünemediğimiz, ummadığımız bir yöntemi bulacaklar bunu hissediyorum.
Neden ilk bulan biz olamıyoruz ki? Yeni bir şeyi ilk bulanlardan ne eksiğimiz var? Buna Nobeli verirler.

JOKERAS

@muhendisbey gördüğün gibi talep çok.
Ne duruyorsun Helva yapsana:)

muhendisbey

Helva yapayım.  :) Moderatör arkadaşlar nereye başlık açabileceğim konusunda yönlendirebilirse optik konusunda bilgimi paylaşabilirim. Başka paylaşacak kişiler olursa onların bilgisinden de faydalanabiliriz.

Temelde şu şekilde gidebiliriz:
Temel ışık ve optik kavramları
Optiğin elemanları
Işığın etkileşimi ve modülatörler
Optik sensörler

MC_Skywalker

Işığın sıcaklığın danda bşraz bahsetmek iyi olur hep merak etmişim nasıl ölçüyorlar da 5500K yada 6500K oluyor.

fahri-

@MC_Skywalker
Hocam renk sıcaklığı ve renk spectrumu konusunu akvaryum bitkisi yetiştirenlere soracaksınız. Acaip bilgileri var bu konuda  ;)

muhendisbey

Boltzmann siyah (bazı kaynaklarda karanlık) gövde ışımasını anlattığımda ışığın sıcaklığı kavramına değinebiliriz. Termal kameraların nasıl çalıştığı konusu bu konu içerisinde.