Elektrikli motorlarda saç paket yerine kömür nüve

Başlatan z, 05 Ocak 2020, 06:25:41

z

Bu doküman herşeyi açıklıyor. Demekki ferrit nüveden motor oluyormuş ve verimi de yüksekmiş. (Düşük tork yüksek devir)

10 sene içerisinde ferit nüveli motorları görmeye başlayacağız o zaman.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

hocam ferit nüvey olursa çok yüksek hızlarada çıkılabilir sanırım.

Düzeltme: zaten yazmışsınız (Düşük tork yüksek devir)  diye. sonradan farkettim.

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 06 Ocak 2020, 01:09:23Bu doküman herşeyi açıklıyor. Demekki ferrit nüveden motor oluyormuş ve verimi de yüksekmiş. (Düşük tork yüksek devir)

10 sene içerisinde ferit nüveli motorları görmeye başlayacağız o zaman.

@z hocam motor işlerine uzak olduğum için merkatan soruyorum, dökümanda ferrit olan için azami verim %70 civarlarında demiş, diğeri içinse %60 civarlarında demiş. Bu verimleri düşük değil mi?
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

Bir sürü kayıp var.

Bakır tellerin dirençleri, eddy, hysteresiz, yataklardaki sürtünme, motor içindeki rüzgar sürtünmesi.

Haliyle transformatörlere kıyasla verimlerinin düşük olması normal bir durum.

muhendisbey

Daha önce söktüğüm bir DC motorun nüvesi ferritti.
Ama motor standart bir motor değildi, rotorda merkezkaç ile tetiklenen vidalı kontağı vardı. Hız devri için galiba. Bu dediğim motoru ta 7-8 yaşındayken sökmüştüm.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Şuanki asenkron motorlar en kötü %85-%90 üzeri verimle çalışıyor. %60 - %70 çok düşük değerler değilmi?

HAKKITANIR

inglizcemiz de yok ki! okusak. anlasak. resimlerle idare ediyoruz artık.

Sac nüveli bldc motorların sunduğu, çok düşük devir - yüksek tork avantajını sunmuyor diye bir bilgi çıkarılabiliyor mu?
Yani hassas cnc eksen kontrolü mümkün olabilecek mi? Bu motorlarla.

muhendisbey

BLDC Servo motor pozisyon hassasiyeti olan bir motor. Yani BLDC motora encoder takıp, geri beslemeli kontrol devresini kurarsan neden olmasın.

Hız işine gelirsek bu biraz da mekanikle de ilgili. Torku yüksek düşük devirli motorun varsa hatvesi büyük vidalı mil. Ya da büyük kasnaklı, kayış kasnak sistemi kurulabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

elektronik

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Ocak 2020, 11:20:57Şuanki asenkron motorlar en kötü %85-%90 üzeri verimle çalışıyor. %60 - %70 çok düşük değerler değilmi?

Burda incelemesi yapilan dusuk guclu bir motor. 100w civari asenkron motorlarda verim ne kadar?

z

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 06 Ocak 2020, 15:37:56Burda incelemesi yapilan dusuk guclu bir motor. 100w civari asenkron motorlarda verim ne kadar?

Evet şimdi bi verim tablosu bulup inceledim. Güç düştükçe verimde düşüyormuş. Güç arttıkça verim %95'lere kadar çıkıyor. Motorlar konusunda uzman bir hocam var. Bu konuyu ona sorup bilgi almaya çalışacağım.

HAKKITANIR

ferrit stator diye aratılınca baya görsel çıkıyormuş aslında.
sac malzemenin verimi, gaus - tesla cinsinden kazancı,
aynı nüve kesit alanlarında, ferrit malzemeden en az 6-8 kat daha fazla diye görüyorum.
yüksek frekanslarda kullanıldıktan sonra ancak verim iyileşir gibi ferrit statorda.
redüktör, kayış-kasnak kullanımı, kutup sayısı arttırılması ne olursa olsun ben yinede bu motorun sac statorlu bldc ayarında hassas ve güçlü bir pozisyon kontrolünde  kullanılabileceğinden şüpheliyim.
düşünün sac statorlu bldc motor ne kadar düşük frekanslarda güçlü dönebiliyor.
bu ferrit stator düşük frekanslardadevirde çalıştırılsa verimi kalır mı, rotoru güçlü bir torkla döndürebilir mi?
ferrit statorlu motorun sürülmesinde görmediğim bir noktamı var. neyi gözden kaçırıyorum?
acaba ferrit statorlu motor sürülürken, ana frekans düşürülüp, ana frekansın alternans bileşenleri, çok fazla parçalara bölümleniyor gibi bir pwm mantığı falan mı var.

superconductor

Alıntı yapılan: z - 06 Ocak 2020, 00:02:15Bu dokumana serbest erisim lazim.

IEEE explore ve diğer akademik içeriklere erişmek için: https://sci-hub.tw/