Akü Şarj - Redresör

Başlatan rayman, 08 Ocak 2020, 14:59:54

serkan

Butonlardaki bağlı dirençler şarz akımını sınırlamak için.bu dirençlerle seçiliyor şarz akımı.
111k ohm ve 1mega ohm lar gerilimi bölücü.10 voltta 1 volta ,50 voltta adc girişini 5 volta düşürür.direk 5 volttan fazlasını girişe veremiyoruz bunun için bölücü kullanıyoruz .
Mofsete pwm basma işi güzel dirençlere gerek kalmaz ama onun için gerçek devrede çalışmak lazım zamanım yok.Bu işini görürse kullanın .

Bazı yanlış bağlantıları düzelttim.
https://www.dosyaupload.com/bbvo

veliusta

@serkan  16V ile akü şarj edilir mi?   Akım sınırlamak yeterli oluyor mu?

ladybird

Besleme gerilimini direk anahtarmak çok mantıklı değil. Pwm frekansına  bağlı,kısa da olsa akü yüksek akıma mağruz kalır ki ömrünü kısaltır.Step down tarzında olmalı akım regülasyonu.
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

serkan

Alıntı yapılan: veliusta - 10 Ocak 2020, 10:07:10@serkan  16V ile akü şarj edilir mi?   Akım sınırlamak yeterli oluyor mu?

16 volt denemek için ,istediğin  voltajı verebilirsin Gerçek devre üzerinde denenmedi.

rayman

Alıntı yapılan: ladybird - 10 Ocak 2020, 11:00:33Besleme gerilimini direk anahtarmak çok mantıklı değil. Pwm frekansına  bağlı,kısa da olsa akü yüksek akıma mağruz kalır ki ömrünü kısaltır.Step down tarzında olmalı akım regülasyonu.
Evet akım sınırlayıcı dirençler var gerçi. Ama o yüksek waattaki dirençler gerilim bölücüde olsa şuandakş pic çıkışı direk röle açıp kapatacağından maalesef yüksek akım aküye zarar verecektir. Bu devreye mutlaka pulse darbesi çıkaracak bir osialtör lazım. Bu osilatörün duty ve Cycle aralıklarını akünün akımına göre değiştirmek gerekli buda iyi bir test gerekitiriyor sanırım

ladybird

@rayman Hocam teknik özellikleri açar mısınız biraz daha yardımcı olayım.Çok gelişmiş bir şey istemezseniz zor bir  şey değil.
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

muhittin_kaplan

JOKERAS

Muhittin_kaplan, Mesajlarımı silmişsin.Eline sağlık.
Valla bazen kaptırıyor İnsan kendini Konunun dışına çıkıyor.
İyi yapmışsın.
Bazen tutamıyorum kendimi gerekli gereksiz yazıyorum veya yazıyoruz.
Kuru Gürültü yapıyoruz.Beğenmediğin Mesaj olursa sorgusuz sil.

rayman

Seslendirme kısmında  çalışmalarım olmasi lazim. TÜRKİYE zaten üretim  konusunun  bitme eşiğinde.  Neyin mücadelesini verip  öğrenelim ki. İnan  zekam almıyor  programlama konusunu kavramamiyorun çok  Üzgünüm. Çok  iyi analitik  çözüm  üretirim ama program yazama. Ve iki tane unuversite okumuş biri olarak  maaleaef  .

power20

Alıntı yapılan: rayman - 10 Ocak 2020, 21:07:36iki tane unuversite okumuş biri olarak 
Hangilerinde okudunuz hocam? Bölüm neydi?

muhittin_kaplan

@JOKERAS Hocam silemiyorum. Sadece Onayını Kaldırdım. Artık Kusrumuza Bakmayınız.

JOKERAS

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Ocak 2020, 11:08:18@JOKERAS Hocam silemiyorum. Sadece Onayını Kaldırdım. Artık Kusrumuza Bakmayınız.
Yok Muhittin_kaplan,estafurullah.
Diyorumya bazen ister istemez konuları özünden sapıtıyor,alakasız yerlere kaydırıyoruz.
Sıkıntı yok:)