Smd Led Parlaklığı?

Başlatan Endorfin35+, 10 Ocak 2020, 16:36:56

Endorfin35+

Merhaba,

Sarı, Kırmızı, Yeşil smd805 ledleri 24V ile çalıştırıyorum. Ön direnç olarak 3 led içinde 10K kullandığımda kırmızı ve sarı uygun parlaklıkta yanar iken yeşil kendini projektör sanarak ortalığı ışıldatıyor. Deneme yanılma ile 3 ledinde parlaklığı gözü yormayacak ve aynı olacak şekilde direnç değerini artırarak ayarlıyorum. (şu an yeşil için 100k takıyorum) Başka bir marka/seri led kullanmaya başlayınca parlaklıklar değişiyor. Yeniden ayarlıyorum. Buraya kadar sorun yok.

Şimdi durum şöyle; Çinde dizgi yaptırmak istiyorum. adamın kullanacağı led ne kadar parlayacak nasıl ayarlayacağım. Adama desem bunların parlaklığına göre ön dirençleri değiştir bununla uğraşırmı ki nasıl yapmalıyım? En kötü dirençleri takma ben takacam demeyi düşünüyorum.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

Cozumu zor. Marka led kullansan direncleri dene yanil bilursun is biter.

3 ledi seri baglayip tek direnc uzerinden beslediginde parlakliklari nasil gene cok mu farkli oluyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Endorfin35+

Seri denemedim ama tahminimce yeşil yine çok parlar. Lehimlerken havya ucunu dokundurunca yeşil yanmaya başlıyor.

En iyisi ön dirençleri dizdirmemek galiba.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

RaMu

İnsan gözünün en iyi gördüğü renk yeşil,
o yüzden aynı akımda bile beslense yine daha parlak algılanıyor.

Aynı ön direnç değeriyle kırmızı vede yeşil ledleri 24V kaynağa bağlayınca
aslında kırmızı ledin çalışma gerilimi daha düşük
kırmızıdan geçecek akım yeşile göre daha yüksek oluyor
yinede yeşil led daha parlak gözüküyor.

Adama söyle ne var yani denesin aynı parlaklığa denklesin.
Hem isteyenin bir yüzü kara olur en fazla :)

Bu arada seri üretim değilse elle birkaç saatte dizilebilecek bir işse
dizdirme tabi kendin hallet.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

JOKERAS

Yeşil Led'lerin Voltajı farklı olması lazım.

dnacikaya

Smd ledlerinde lümen değerleri var. 50-55 veya 60-65 MCD (milicandela) gibi. Düşük mcd değerli yeşil led kullanılmasını isteyebilirsiniz. Elimdeki mavi 1206 makara üzerinde lumen değerleri verilmiş görseli ekliyorum.

fide

Yeşil - mavi - beyaz ledlerde çalışma voltajı 3 volt civarındadır. Kırmızı ise 1.8 volt civarında. En çok sıkıntı kırmızı ile senkron ışığı yakalamaya çıkabilir.
Diğer bir öneri ledlerin hepsini aynı renk kullanmak.
Diğer bir öneri de ledleri beyaz kullanıp led - kutu arasına renkli folyo kullanmak olabilir.
Led kutularında da dirençler de tolerans verildiği gibi ışık gücü aralığı verilir. Aynı paketten çıkan ledlerin aynı şartlarda parlaklıklarında fark olabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

JOKERAS

fide, yanlışın olmasın.Yeşil Led'lerin voltajı farklı olması lazım.
Elimde 0402 Kırmız Mavi Led var,ikisinin de voltajı aynı.
Yeşil Daha düşük Voltajla çalıştığı için fiyat olarakta pahalı diye hatırlıyorum.

OG

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 10 Ocak 2020, 16:36:56Merhaba,

Sarı, Kırmızı, Yeşil smd805 ledleri 24V ile çalıştırıyorum. Ön direnç olarak 3 led içinde 10K kullandığımda kırmızı ve sarı uygun parlaklıkta yanar iken yeşil kendini projektör sanarak ortalığı ışıldatıyor. Deneme yanılma ile 3 ledinde parlaklığı gözü yormayacak ve aynı olacak şekilde direnç değerini artırarak ayarlıyorum. (şu an yeşil için 100k takıyorum) Başka bir marka/seri led kullanmaya başlayınca parlaklıklar değişiyor. Yeniden ayarlıyorum. Buraya kadar sorun yok.

Şimdi durum şöyle; Çinde dizgi yaptırmak istiyorum. adamın kullanacağı led ne kadar parlayacak nasıl ayarlayacağım. Adama desem bunların parlaklığına göre ön dirençleri değiştir bununla uğraşırmı ki nasıl yapmalıyım? En kötü dirençleri takma ben takacam demeyi düşünüyorum.
Kullandığın ledler RGB bileşenine göre üretilenden, beraberce nominal akımları ile sürülünce karışımı beyaz elde edilsin diye;

1 lümen beyaz = 0,30 lümen R + 0,59 lümen G + 0,11 lümen B

denklemine (en yaklaşık) göre üretilirler.
G, o sebeple yüksek lümenli.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M.Salim GÜLLÜCE

Yeşil ledlerde bende aşırı parlaklık problemi yaşadım.
Lakin led seçerken Datasheetindeki değerlere baktığınızda yeşilin Kandela seviyesi çok yüksek.
Her markanın değişik kandela seviyesinde ürünleri war. Düşük kandela ledler daha ucuz olduğundan tercih o yönde kullanılabilir.
Montaj (Dizgi) firmasına kr,terlerinizi belirttiğinizde tedariki ona göre yapacaklardır.

Tabiiki enerji tasarrufu zorunluluğu yoksa.
bataryalı yada pilli sistemlerde en az enerji ile iş yapılabileni tercih edilir.

HAKKITANIR

ledin yayacağı ışığın açısı sorun olmayacaksa;
yeşili geniş açı yaylımlı, diğer ledleride  dar ışık açılı seçmek işe yarayabilir mi? geniş açılı ışık yayılımı ışık miktarını daha düşük gösterebilir.

Andromeda

Yeşil led e ayarlı direnç takılsa...
hatta hepsine..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

O.KIRATLI

Merhabalar,

Led ler esas itibarı ile voltaj ile değil üzerinden geçen akım ile ışımaya başlarlar. Kaç volt verilirse verilsin akım sınırlayıcı direnç eklenmesi zorunludur. Akım sınırlayıcı direnç eklemezseniz iletime geçtiği andan itibaren üzerinden sonsuz akım geçecektir. Hesaplamalarda genelde 20 - 30 mA arası hesaplanır . İdeali 20-25 mA dır. Alttaki listeyi internetten buldum ama oldukça doyurucu. Kolay gelsin.

Typical LED Characteristics
Semiconductor
Material  Wavelength  Colour      VF @ 20mA
GaAs      850-940nm   Infra-Red   1.2v
GaAsP     630-660nm   Red         1.8v
GaAsP     605-620nm   Amber       2.0v
GaAsP:N   585-595nm   Yellow      2.2v
AlGaP     550-570nm   Green       3.5v
SiC       430-505nm   Blue        3.6v
GaInN     450nm       White       4.0v

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ozi486 - 11 Ocak 2020, 19:05:05Merhabalar,

Led ler esas itibarı ile voltaj ile değil üzerinden geçen akım ile ışımaya başlarlar. Kaç volt verilirse verilsin akım sınırlayıcı direnç eklenmesi zorunludur. Akım sınırlayıcı direnç eklemezseniz iletime geçtiği andan itibaren üzerinden sonsuz akım geçecektir. Hesaplamalarda genelde 20 - 30 mA arası hesaplanır . İdeali 20-25 mA dır. Alttaki listeyi internetten buldum ama oldukça doyurucu. Kolay gelsin.

Typical LED Characteristics
Semiconductor
Material  Wavelength  Colour      VF @ 20mA
GaAs      850-940nm   Infra-Red   1.2v
GaAsP     630-660nm   Red         1.8v
GaAsP     605-620nm   Amber       2.0v
GaAsP:N   585-595nm   Yellow      2.2v
AlGaP     550-570nm   Green       3.5v
SiC       430-505nm   Blue        3.6v
GaInN     450nm       White       4.0v

Bunlar bilinen şeyler.
Esas üflesen bile ışık verecek seviyedeki süper ışıklı ledler konumuz.
20 mA geçtiğinde bakamayacağınız yoğunlukta ışığı war.
5 M Ohm kullandım birisine 300 Voltta ışıldaması için.
5 Voltta 10 K Ohm Kullandım.
5 volt için hesap edersek 3 volt led gerilimini düştüğümüzde...
2/10 000 =0.0002 A >> 200 µA eder.