Triac ile ısıtıcı kontrolü

Başlatan z, 13 Ocak 2020, 13:05:27

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

ısı ayarı nasıl olabiliyor bu devreyle.

Andromeda

Şebeke sıfır noktası ile senkronize kare dalga versek ısı ayarıda yapar sanırım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Meraktan soruyorum. AC tip SSR ile bu devre arasında fırın kontrolü açısından fark var mı? Sinüs'ü chopping yaparak dimmer mantığı var mı ya da eklenebilir mi bu devrede?

Gerçi fırın gibi yüksek güçlü işlerde dimmer'ın harmoniğe neden olduğunu okumuştum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mfurkanuyar

Merhaba Mühendis Bey,

SSR'lerin iç yapısı da bunun aynısı . Şuan bu devre de dimmer yapamazsınız çünkü sıfır algılama ve tetiklemeyi moc3063 kendi içinde yapıyor. Sadece aç kapa olarak kullanabilirsin.

Eğer dimmer özelliği eklemek istersen H11A1 gibi bir entegre ile zero crossing olayını çözmüş olursun. Bu saye de us veya ms beklemelerle triacı  tetiklersin.Tetikleme de MOC3021 vb. kullanabilirsin.