TI'den Mini Power Modül

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 14 Ocak 2020, 09:24:12

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektronik - 18 Ocak 2020, 18:08:21@JOKERAS Çok haklısın. ::ok
Hak verdiğine sevindim:)
Beni bir tek sen anlıyon elektronik:)

elektronik

hnez

Sevgili Asterix Konuyla Alakalı vidolar çok güzel  :)

z

Alıntı YapNe alakamı?Ben Komparatörden bahsetmiyorum,Komparatörün Referansı ne olacak?
Yaa Arkadaş siz demiyormusunuz 4Mhz Peryotlu bir Sinyalimiz var.Duty ile oynayıp
Akımı Gerilimi Sabit tutuyoruz diye.

Akımı Gerilimi Sabit tutuyoruz diyen kim. Sana sadece fb gerilimini trimpottan ver dedik.

Komparatorun ISW bacagindaki sinyalin dalga seklini ciz ondan sonra konusalim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 19 Ocak 2020, 01:48:18Akımı Gerilimi Sabit tutuyoruz diyen kim. Sana sadece fb gerilimini trimpottan ver dedik.

Komparatorun ISW bacagindaki sinyalin dalga seklini ciz ondan sonra konusalim.
z, Akım,gerilim Sabit tutuyorsun diye sana söylemiyorum.
Genel bir şey.Bu entegrelerin yapıları bu.
Hani deniyorduya Clock ile Gate Frekansı Aynı diye.
Eee, o zaman Akım,gerilimi ayarlamak için Ya Duty, yada Frekansla oynamak kalıyor.
4Mhz Peryotlu bir Duty ile bu işin yapılamayacağını söylüyorum.Çünkü Duty Çözünürlüğü
Çok çok düşmüş oluyor.Buda  Mikro voltlara düşmüş bir Hassasiyet oluşturur diyorum.
Havadan ne kapacak,her türlü etkenden etkilenecek diyorum.
Frekansla Akım,Gerilim sabit tutuluyorsa Zaten benim dediğime geliyor olay.

Sinyal çizmeyle uğraşmaya gerek yok.Alttaki Şemada her şey ortada aslında.
Ben anlatamıyorum yada devreleri yanlış yorumluyorum.

Dikkat Edin!
Şemada Clok iğne Pulse'leri görülüyor, Ama O Clock'u Gate yazmamışlar.
Gate PWM yazmışlar.
Bildiğimiz Feedback ile Modüle edilmiş, Çzünürlük ve kontrol sorunu olmayan Feedbackten gelen veri ile Bağımsız özel bir PWM oluşturulmuş.

Bu Alttaki yapı O kadar kabul görmüşki,neredeyse tüm yapılarda bu kullanılıyor.

Bu Forumda senin de en çok tartıştığın konuların başında yer alan Mosfet sürme
konuları vardı.Ne deniyordu?
Mosfetleri Yüksek hızlarda sürdükçe Gate Kapasitesinin değeri büyür, düşük Empedans oluşturur.
Gate, Direnç gibi Davranmaya başlar,Bu da Gate sürücüsü ne ise ona yük bindirir.
Onun için Gate Frekansı yükseldikçe Akım İhtiyacı da artar diye defalarca sizlerin tartıştığınızı
hatırlıyorum.

Bobin Akımı Nasıl indüklendiğini,Mosfet sürme, çoğunu başta senin ve bir kaç arkadaşın yazılarından Videolarından öğrendim.
Şimdi kendi fikirlerinizle Tezata düşüyorsunuz.Yada ben yanlış öğrenmişim.

z

Mosfetler yuksek frekansda anahtarlanmak istenince gate den ciddi akimlar akacagi dogrudur da ureticiler 4Mhz de anahtarlanan moslarin gate source kapasitelerini dusuk yapacaklardir.

Cizmeni istedigim ISW akimini vermedigin surece sorularinin cevabini anlayamayacaksin.

Sana ipucu vereyim.

2 tip pwm uretebilirsin.

Birincisinde komparatorun bir girisine testere disi dalga verirsin digger girise de ayarli DC girersin.

Ikinci yontemde komparatore  osc den testere disi girmezsin. Enduktans akimiyla orantili voltaj girersin.

Sonucta enduktans sana gene testere disi voltaji uretir.

Ben seni cok iyi anliyorum da sen beni anlamiyorsun.

Hadi simdi ciz ISW sinyalini ondan sonra sana pwm de duty nasil sagdan soldan nem kapmadan tatli tatli degisir aciklayayim.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 19 Ocak 2020, 14:05:30Mosfetler yuksek frekansda anahtarlanmak istenince gate den ciddi akimlar akacagi dogrudur da ureticiler 4Mhz de anahtarlanan moslarin gate source kapasitelerini dusuk yapacaklardir.

Cizmeni istedigim ISW akimini vermedigin surece sorularinin cevabini anlayamayacaksin.

Sana ipucu vereyim.

2 tip pwm uretebilirsin.

Birincisinde komparatorun bir girisine testere disi dalga verirsin digger girise de ayarli DC girersin.

Ikinci yontemde komparatore  osc den testere disi girmezsin. Enduktans akimiyla orantili voltaj girersin
.[/i]

Sonucta enduktans sana gene testere disi voltaji uretir.

Ben seni cok iyi anliyorum da sen beni anlamiyorsun.

Hadi simdi ciz ISW sinyalini ondan sonra sana pwm de duty nasil sagdan soldan nem kapmadan tatli tatli degisir aciklayayim.
z, Yukarıdaki Şemada Swiç Akımı güzükmüyorda benmi Görüyorum.
I SENSE yazıyor Sinyal şekli o.Bende öyle bir şey çizeceğim zaten.

Yukarıda Siyah yerde bahsettiğin iki noktada Gecikme demek.
Haa anladım,Sen Comparatörlerin + -girişlerinin farklı bağlantısından bahsediyorsun.
H Side, Low side Akım ölçümünden.Eğer buysa kastettiğin bunun da Zamana etkisi yok.
Zaman hep gecikecek.

z, Aslında daha önce sorduğum sorulara Cevap verirsen Aydınlanmış olacağım.

Soru 2.
4Mhz olan bir Sinyalin Duty Saykılını Sonsuza yakın bir çözünürlükte ayarlayabilmek için
nasıl bir VFB gerekir,Çözünürlüğü Micro Voltlara düşürmek
ve bu adım değerleriyle kontrol etmek gerekmezmi ve bunu bu kadar hassaslaşan
bu yapının her türlü etkenden etkileneceği aşikar değilmi?

Soru 3.
4Mhz Osc = 4Mhz Gate sizce bu mantıklımı?
Osc yapıları her türlü iç dış etkenden,Sıcaklıktan,gürültüden besleme Voltajında etkilenen
bir yapı.(Hatta bazı özel,krıtik devrelerde Metal Kutu içine alınmış Sıcaklığı Kompanze eden Osilatörler var)
Dediğinize 4Mhz Osc = Gate Frekansı ise,OSC'de olabilecek en ufak değişikliği
Gate frekansında göreceğim öylemi?

Ben seni anlamıyorum, zorlanıyorum:)

Zor değil, Proteus herkeste vardır sanırım.
Bir tane RS FF'u yapıp, SET noktasına 4Mhz veya 10Mhz fark etmez bir Sinyal uygularsak
SR FF'u Q durumu nasıl olur bakmak yeterli.
Sinyal High olacak,TON .Peki bunu Low TOFF olması için ne yapmak gerekiyor?
İllaki RESET olmalı değilmi?

Akım Komparatörü bunu RESET edecek, Ama nasıl?Akım sensörü ve
Komparatör referansından gelecek olan feedback'e göre değilmi?

Komparatör Refransımızda Negatif yönlü bir Rampa Sinyalimiz(Slope) var.
Rampa Aşağı.Ve bu Sinyali(Slope) örneklediğimiz Nokta ise Error Anfisindeki sürekli değişmesi muhtemel veri.Bunlar gelene kadar bir zaman geçecek.Hani 4Mhz nerede kaldı?

Şemayı yorumlarsan daha iyi anlarım.

@elektronik, sürekli bana oynuyordunuz, aha z diyor orada "Özel" Transistör diyor bak.
Bana laf yetiştiriyonuz ama z olunca kimse bir şey demiyor:)

z

O kadar uzun yaziyorsun ki okumak gelmiyor icimden.

Ne guzel ilk cipten gidiyorduk semasini da asagidaki gibi vermistin. Sorumu bu sema uzerinden soruyordum. Simdi farkli bir sema uzerinen konusuyorsun. Belki aynidir ama bos ver. Asagidakinden konusalim.

Soldaki grafikte osc 4Mhz ve  enduktans degeri dusuk.
Comp degeri asagi yukari oynadikca PWM Duty degeri tatli tatli degisir.
Grafikte iki farkli Comp degeri icin Duity nin nasil degistigini gosterdim.

Sagdaki grafikte ise osc gene 4Mhz fakat bobinin enduktansi yuksek.

Soldaki grafikte mos 4Mhz de anahtarlarken sagdaki grafikte osc 4Mhz olmasina ragmen MOS daha dusuk frekansda anahtarlar.

Comp degeri asagi yukari oynadikca PWM Duty degeri tatli tatli degisir.

Alıntı Yap@elektronik, sürekli bana oynuyordunuz, aha z diyor orada "Özel" Transistör diyor bak.
Bana laf yetiştiriyonuz ama z olunca kimse bir şey demiyor:)

20Khz de calisan smps yaparken tutupta  Audio uygulamalari vs icin uretilmis transistor kullanmiyorsundur.

4Mhz de calisacak mos da tabiki ozel olacak. Bu frekansda anahtarlama modunda calisabilen bir MOS olmasi lazim. Buna ozel transistor demeyecegiz de ne diyecegiz?

Ayrica RF uygulamalari icin uretilmis pek cok Power MOS var.

Eger RF tecruben varsa pek ala onlarla da  SMPS yapabilirsin.

RF katlari genellikle C sinifi calistigi icin SMPS uygulamasinda kullanmanda sakinca yok. (Rezonans modunda kullanabilirsin, ama muhtemelen lisanssiz RF yayin yapiyorsun diye tepene binerler.)

Sema Post image sitesinde.

JOKERAS

Ne yapayım?Uzun yazmak durumunda kalıyorum.Meramımı başka nasıl ifade edebilirmki?:)

Şema veya çizim göremiyorum, hangi Şema?
Eklemeyimi unuttun?

İlk çipi özellikle değiştirdik çünkü onda detayları es geçmişler
sanırım.Genel yapı Son ekledğim Şema.

devrecii

@JOKERAS  yani bu çipi üretenler yalan mı söylüyor, amerikanın aya gitmesi gibi yalan dolan mı?. :D aslında 100khz mi.

Peki normal smps  300v full birgde nasıl , benim kullandığım igbtde 20nf gate kapasitesi vardı 4 tane 80nf yapıyor ,eğer çıkışda voltaj düşük ayarlanmış ise pwm o kadar düşüyor ki her pik nanosaniye bakımından 4 mhz yi bile geçiyor ve gate driver bobini de var bu nasıl oluyor ?

Çıkışda yük azsa mosfetin yüksek hız nedeni ile linner çalışması sorun olmayacaktır yük bindikçe pwm artacağı için mosfet daha fazla dijital çalışıp ısınmayacaktır.

Burada kullanılan düşük voltajlı mosfet gate 20nf değil 3pF bırak 4mhz yi 100mhz lik pike bile cevap verebilir. error amfi de bu hızda çalışıyor sorun yok yani.

Teğmen libyadaymış :D

JOKERAS

Alıntı yapılan: iboibo - 19 Ocak 2020, 16:23:56@JOKERAS  yani bu çipi üretenler yalan mı söylüyor, amerikanın aya gitmesi gibi yalan dolan mı?. :D aslında 100khz mi.

Peki normal smps  300v full birgde nasıl , benim kullandığım igbtde 20nf gate kapasitesi vardı 4 tane 80nf yapıyor ,eğer çıkışda voltaj düşük ayarlanmış ise pwm o kadar düşüyor ki her pik nanosaniye bakımından 4 mhz yi bile geçiyor ve gate driver bobini de var bu nasıl oluyor ?

Çıkışda yük azsa mosfetin yüksek hız nedeni ile linner çalışması sorun olmayacaktır yük bindikçe pwm artacağı için mosfet daha fazla dijital çalışıp ısınmayacaktır.

Burada kullanılan düşük voltajlı mosfet gate 20nf değil 3pF bırak 4mhz yi 100mhz lik pike bile cevap verebilir. error amfi de bu hızda çalışıyor sorun yok yani.

iboibo, tartıştığımız konuyu anlamışsın maalesef.
Error Anfi konuşmuyoruz.Oraları geçtik.Daha ileriye doğru gittik.
Akım ölçüyoruz şu an.Sen Voltajda kalmışsın.

Hayır anlamadığım şu...

Yukarıda kaç tane Şema verdim,bu şemaları yorumlasak aslında olay bitecek.
Dikkat ediyorum konulara bodoslama giriliyor ama Şemaları yorumlayan yok.
Soru soruyorum Sorulara net cevap yok.

z grafik ekledim diyor sen görebiliyormusun?

@Teğmen Libya'damıymış?Eyvah!
Gitti bizim Teğmen desene:)Görüşüyorsan selamımı ilet Lütfen.

z

devrecii

@JOKERAS şemalar çok basit , bir osilatör var filip flopu trig edip 1 konumua getiriyor eğer eroor amfiden pozitif volaj gelirse flip flop resetleniyor, osilatör tektar trig edene kadar sıfırda  kalıyor çıkış ve bu böyle devam edip gidiyor.

Bir de mosfet drain dirençden gelen voltaj var du değer belli değeri geçcerse daha usun süre reset edeyor ve aşırı yükte spmslerden gelen tık tık sesi oluyor tam olarak amper feedbaci denmez. teğene yazık oldu hakkaten :D

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 19 Ocak 2020, 16:41:48https://ibb.co/7SgtXkb

Bu da mi gol degil?
Tamam işte,Sağ taraftaki şekil anlatmaya çalıştığım.
Sol taraftakinde istediğin kadar düşük Henri olsun sonuçta bir gecikmeye sebep olur diyorum.
Clock'u da yanlış çizmişsin z.
iğne Pulse çizeceksin.
Eklediğim Şemadaki gibi.Bir kaç tane daha örnek bul hepsinde İğne Pulse'i olduğu
görülecek.Sen Clock'u  50-50 Almışsın.Bunun çok önemli olduğunu önceki mesajlarımda yazmıştım.
Soldaki Şemandaki Rampanın daha küçük olması muhtemel durumu hayal et.
Senin Clock'un bu şekilde olursa Duty Kontrol dışına çıkacak.

Gol olmadı maalesef,Penaltı oldu:)
Sağdaki şekil tam benim anlatamaya çalıştığım şekil.
Ama Clock'u İğne Pulse'ne çevirmen lazım.

z

Clock dalga seklinin igne olup olmamasi  anlatmak istedigime mani degil.

Senin bastan beri sagdaki durumu anlatmaya calistigini zaten biliyorum.

O yuzden ilk mesajlarimda ne demistim? Enduktansin buyukse yada voltajin dusukse rampanin egimi azalir demistim.

Yani bobinin osc frekansinla uyumlu degil.

Soldaki grafige gore calisaksin. Gecikme vs olmamasi icin ne gerekiyor?

4Mhz de calisabilen bir SMPS cipi kullanacaksin. Aksi halde osc yi 4Mhz yapsan bile hata amplifikatoru ve komparatorun bu frekansda calisamaz.

OSc yi 4Mhz de calistirsan bile bu kez mos surucu su koyar.

O yuzden 4Mhz de calisan cip, 4Mhz de anahtarlayabilen MOS ve 4Mhz icin hesaplanmis bobin kullanacaksin.

Bence gol olmustur.