TI'den Mini Power Modül

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 14 Ocak 2020, 09:24:12

JOKERAS

Yok z, Valla Gol olmadı.Sağdaki Şekilse Zaten Gol benim oluyor:)

Ne yani atıyorum 1Uh Bobin kullanın 4Mhz olur,Ama 2Uh kullanırsan
2Mhz, 4Uh Kullanırsan 1Mhz.4Mhz için Herşey Kritikleşecek.
Besleme voltajını,Çıkıştan asılacak Akımı,Çıkış Voltajını yazmıyorum bile.
Hepsi gecikmeye sebep olacak etkenler.

İğne Pulse'i çok önemli!Bunun hız için etkisi çok büyük.

Baştan beri bunu biliyorsun da niye söylemiyorsun Zalim:)

elektronik

Yine başladık. Çok haklısın deyip tartışmadan çıkmıştım. nickim geçti diye geldim.

Bak bir sorunu nasıl çözersin? adım adım her adımda yaptığın kısımdan emin olduktan sonra bir sonraki adıma geçmelisin.

İlk başlarda bazı şeylere olmaz demiştin, işi gücü bırakıp olmaz dediğin şeyler için devre yaparak ispatladım ama sen tamam olmuş yanılmışım demek yerine başka başka şeyler söylemeye başladın. niye bukadar inat ettiğini anlamıyorum koskoca üretici yeni bir entegre yapmış sen olmaz diyorsun forumda bukadar kişi sana anlatmaya çalışıyor yok olmaz diyorsun ve sonlara doğru itirazların başka konulara kaymaya başladı. en son osc konusu.

Adım adım gidelim.

1mhz de mosfet tetiklendiğini kabul ediyormusun? özel veya değil 20n60 tetikledim
1mhz de trafo tetikledim çıkıştan gerilim aldım bunu kabul ediyormusun?
FB eklememiştim onu eklemek çocuk oyuncağı onuda eklerim. o zaman tamam diyecekmisin? demeyeceksen beni boşuna uğraştırma.

Yukarda 1mhz yazdım. 1mhz de çok net çalıştı ama 4mhz ye kadarda çıktım. neyse yeni soruna geçelim

OSC konusu

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Ocak 2020, 14:45:04Soru 3.
4Mhz Osc = 4Mhz Gate sizce bu mantıklımı?
Osc yapıları her türlü iç dış etkenden,Sıcaklıktan,gürültüden besleme Voltajında etkilenen
bir yapı.(Hatta bazı özel,krıtik devrelerde Metal Kutu içine alınmış Sıcaklığı Kompanze eden Osilatörler var)
Dediğinize 4Mhz Osc = Gate Frekansı ise,OSC'de olabilecek en ufak değişikliği
Gate frekansında göreceğim öylemi?

Bak burdaki yazından bu blok şemadaki osc yapısını yanlış anladığın çok açık ortada

Adam blok şema çizmiş açık şema değilki. blok şemada bir karenin içine osc yazmış ve ordan uç çıkarmış
sende sanıyorsunki o kutucuğun içinde 4mhz lik bir osc var ve ürettiği frekansı işlemlerden geçirmeden direk dışarıya vermiş bu durumda frekans kayabilir diyorsun. iyide o kutucuğun içinde neler döndüğünü görmüyoruzki değilmi? sen görüyormusun yoksa?. o kutucuğu açtığında büyük ihtimalle 4mhz den daha yüksek bir osc vardır örnek 8--10 mhz bir osc sonra bölücü yardımıyla 4mhz ye düşürüp çıkışa vermiştir ve ortamdan etkilenip frekans değişmesin diye bazı önlemlerde alınmıştır.

Senin itiraz ettiğin noktalar tam olarak nedir net bir şekilde madde madde yaz üzerinde tek tek konuşalım böyle herşey birbirine karıştı.

Şu işlerim bitsin 1mhz çalışan giriş 220AC çıkış 12V DC 1A bir güç kaynağı yapmaya karar verdim.

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektronik - 19 Ocak 2020, 18:17:13Yine başladık. Çok haklısın deyip tartışmadan çıkmıştım. nickim geçti diye geldim.

Bak bir sorunu nasıl çözersin? adım adım her adımda yaptığın kısımdan emin olduktan sonra bir sonraki adıma geçmelisin.

İlk başlarda bazı şeylere olmaz demiştin, işi gücü bırakıp olmaz dediğin şeyler için devre yaparak ispatladım ama sen tamam olmuş yanılmışım demek yerine başka başka şeyler söylemeye başladın. niye bukadar inat ettiğini anlamıyorum koskoca üretici yeni bir entegre yapmış sen olmaz diyorsun forumda bukadar kişi sana anlatmaya çalışıyor yok olmaz diyorsun ve sonlara doğru itirazların başka konulara kaymaya başladı. en son osc konusu.

Adım adım gidelim.

1mhz de mosfet tetiklendiğini kabul ediyormusun? özel veya değil 20n60 tetikledim
1mhz de trafo tetikledim çıkıştan gerilim aldım bunu kabul ediyormusun?
FB eklememiştim onu eklemek çocuk oyuncağı onuda eklerim. o zaman tamam diyecekmisin? demeyeceksen beni boşuna uğraştırma.

Yukarda 1mhz yazdım. 1mhz de çok net çalıştı ama 4mhz ye kadarda çıktım. neyse yeni soruna geçelim

OSC konusu

Bak burdaki yazından bu blok şemadaki osc yapısını yanlış anladığın çok açık ortada

Adam blok şema çizmiş açık şema değilki. blok şemada bir karenin içine osc yazmış ve ordan uç çıkarmış
sende sanıyorsunki o kutucuğun içinde 4mhz lik bir osc var ve ürettiği frekansı işlemlerden geçirmeden direk dışarıya vermiş bu durumda frekans kayabilir diyorsun. iyide o kutucuğun içinde neler döndüğünü görmüyoruzki değilmi? sen görüyormusun yoksa?. o kutucuğu açtığında büyük ihtimalle 4mhz den daha yüksek bir osc vardır örnek 8--10 mhz bir osc sonra bölücü yardımıyla 4mhz ye düşürüp çıkışa vermiştir ve ortamdan etkilenip frekans değişmesin diye bazı önlemlerde alınmıştır.

Senin itiraz ettiğin noktalar tam olarak nedir net bir şekilde madde madde yaz üzerinde tek tek konuşalım böyle herşey birbirine karıştı.

Şu işlerim bitsin 1mhz çalışan giriş 220AC çıkış 12V DC 1A bir güç kaynağı yapmaya karar verdim.

elektronik, Şu Osc için yazdığın yer tamamen hayal ürünü.Uyduruyorsun.
O osc'nin Dışarıdan üretilenleri var bazı Entegrelerde.Onların Clock Frekansını ölçersen
Frekans Bölücü falan olmadığını görürsün.

Bir sürü Şema ekledim,Yorumlasaydın o zaman.

220Volt 1Mhz Smps yaparsan bazı arkadaşlar Adaptör için uğraşıyorlar.
Onlara,hatta büyük firmalara Göster.Deki Bakın 1Mhz'de Smsp yaptım,
Trafo'da neredeyse bobin yok dersin.Malum Bobin Pahalı.

Üreticinin Entegresine Olmaz demiyorumki.Clock Frekansının ne kadar önemli olduğundan defalarca dem vurdum anlattım.Okumamışsın demek.

Sürekli aynı yerden vurmaya çalışıyorsun.Mosfet sürülmez demişim.
Özel Mosfet diyen benmiyim Mesajalara tekrar bak.
Diyorumki Güç alınacak yerlerde bu Frekanslarda Fet sürmek Zorlaşıyor.
Bunun neden olduğunu da yazdım.Hatta Kabul ettim tamam dedim.Bu frekanslarda
sürdük dedim.Devrenin buna ihtiyacı varmı dedim.
Smps yapılarında Bu kadar hızlara gerek olmadığını defalarca söyledim.
Çünkü Yapıları gereği bu hızlar olmaz dedim.
Şemalarla ilgili en küçük bir yorum yapmadın,Mosfet te Mosfet.
Kaç tane soru sordum Sorulara tenezzül edip cevap vermedin.
Şimdi diyorsunki tek tek sor:)Her şey ortada daha ne sorayım ya.

Sorularımdan 3. yü gördünde 2. Soruyu görmedinmiki yorumlamadın?

Yanılmak falan filan.Bunlar benim umurumda bile değil.Yanlış biliyor olabilirim diye de
defalarca yazdım.Benim derdim Bu yapıların nasıl çalıştığını mekanizmasını bilmek.
Zaten konuyu özellikle bu alana çektim.Bu ve benzer soruları daha öncede defalarca sormuştum.
Derim senin veya birilerinin yaptığı gibi karşındaki ezmek değil.Bunlar boş Banal ve gereksiz şeyler.

Olay tam neticeye ulaşıyordu  Penaltıydı,Gol'dü VAR'dı ki
sen Konuyu aldın başa dönderdin.

Sorularım,Şemalar orada duruyor.Anlatıver sana zahmet.
BEn bir sürü anlattım,yanlış olan yerleri şuraları yanlış de.
Lütfen Mosfet hızı ile alakalı olmasın çünkü Baydı bu.

Bak senin ve Diğer Arkadaşların hatırına binaen yazıyorum.
Evet Bu Mosfetler 4Mhz'de sürülebiliyormuş,Ben Kara Cahil bunu bilmiyormuşum.
Cahilliğime verin.

Tamammı geçtikmi bu konuyu.

devrecii

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Ocak 2020, 18:08:52Yok z, Valla Gol olmadı.Sağdaki Şekilse Zaten Gol benim oluyor:)

Ne yani atıyorum 1Uh Bobin kullanın 4Mhz olur,Ama 2Uh kullanırsan
2Mhz, 4Uh Kullanırsan 1Mhz.4Mhz için Herşey Kritikleşecek.
Besleme voltajını,Çıkıştan asılacak Akımı,Çıkış Voltajını yazmıyorum bile.
Hepsi gecikmeye sebep olacak etkenler.

İğne Pulse'i çok önemli!Bunun hız için etkisi çok büyük.

Baştan beri bunu biliyorsun da niye söylemiyorsun Zalim:)

Ne yaptınız arkadaşlar, devreyi yaptınız burst modu niye osilator koysun ki o zaman şu çizdiğim devre resimde verdiğin gate sinyalinin aynısını verir.
İ error mosfet off,  V error mosfet off alın size sonsuz mhz buck converter.

JOKERAS

Bak iboibo yavaş yavaş beni anlıyorsun.İroni yapmıyorum.
z'de anlamış derdimi.
Sana bu devrenin niye olmayacağını söyleyeyim.
Dur ben söylemeyeyim başkası söylesin.Sonra Kabak benim başıma patlıyor:)
özgüven gerektiren şeyler bunlar:)

devrecii

Hangi devre benim çizdiğim devre mi mosfeti yanlış çizmişim dur tamamen devreyi  tam çizeyim mis gibi buck :-*

JOKERAS

Senin devreden bahsediyorum.Daha düzgün çiz.
Şu Şemaları yamuk yumuk çizmekten Zevkmi Alıyorsun iboibo:)

Yuunus

...kizmayin da bu 4mhz de calisan viper12 denen mi?

elektronik

@JOKERAS o videoda ne varmış? şaka olsun diye ekledim bunda alınacak bişey olduğunu sanmıyorum. kaç gündür burda bir konu üzerinde tartışıyoruz şakalaşıyoruz yeri geldiğinde sen kalkıpta şaka olsun diye eklediğim bir videoya bak ben bir video eklerim felan diyorsun çocukmusun sen olmadı istersen kavga edelim problem yok yani hiç yakışmadı söyleyim.
ben kimseyi ezmeye çalışmadım böyle bir yapım yok.
şu forumda nezaman bir konu başlasa sonu kavgayla bitiyor sırf bu yüzden uzun zaman foruma yazı yazmadım bazen çok nadir yazdım. sadece girip konulara bakıyordum demekki haklıymışım yazmamakla. bu konudaki son mesajımdır size kolay gelsin arkadaşlar.

JOKERAS

Alıntı yapılan: elektronik - 19 Ocak 2020, 19:38:48@JOKERAS o videoda ne varmış? şaka olsun diye ekledim bunda alınacak bişey olduğunu sanmıyorum. kaç gündür burda bir konu üzerinde tartışıyoruz şakalaşıyoruz yeri geldiğinde sen kalkıpta şaka olsun diye eklediğim bir videoya bak ben bir video eklerim felan diyorsun çocukmusun sen olmadı istersen kavga edelim problem yok yani hiç yakışmadı söyleyim.
ben kimseyi ezmeye çalışmadım böyle bir yapım yok.
şu forumda nezaman bir konu başlasa sonu kavgayla bitiyor sırf bu yüzden uzun zaman foruma yazı yazmadım bazen çok nadir yazdım. sadece girip konulara bakıyordum demekki haklıymışım yazmamakla. bu konudaki son mesajımdır size kolay gelsin arkadaşlar.
Özür Dilerim @elektronik.Yanlış anlamışım demekki.

Dur hemen kızıp gitme.Bana diyorsun çocukmusun sen diye,kendin küsüyorsun.
Tekrar tekrar özür dilerim.Affetinmi?

elektronik

estağfurullah özüre gerek yok. bazen yanlış anlamalar olabiliyor. neyse konu bölünmesin siz devam edin.

M.Salim GÜLLÜCE

Oh be nihayet sonuçlandı..  :o

JOKERAS

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Ocak 2020, 21:03:57Oh be nihayet sonuçlandı..  :o

:))
Daha yeni başlıyoruz:)
Simdi iboibo nun devresini yorumlayacagiz.
Arkadaş çok güzel Sema çizdiği için hala ciziyor:)

devrecii

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Ocak 2020, 21:03:57Oh be nihayet sonuçlandı..  :o

aaa yani  yarışmayı JOKERAS mı kazandı  :o 

En basit şekliyle bu şekilde çalışır burst işte . 

Buda amper ayarlısı

z

@JOKERAS

Sagdaki durumla karsilasiyorsan yanlis degerde bobinle calisiyorsun demektir. Bu sorun olustugunda kullanilan tekniklerden birisi de slope kompanzasyonudur.

Bu sorun ozellikle step motor suruculerde karsina cikar ve mevcut motorun enduktansini dusurme sansin yoktur.

Surucu 20Khz osc frekansi kullanmasina ragmen motor 1Khz de oter.

Iste bu durumlarda kompanzasyon vs yapilarak sorun halledilir.

4Khz de calisan SMPS var. 40Khz de olani da var. 400Khz olani da var.

Ama ne hikmetse 4Mhz de olmazmis.

Hadi get isine.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com