Pcb için laminasyon makinesi

Başlatan mustafa_cmbz, 17 Ocak 2020, 21:17:30

power20

Modifikasyon gerektirmeyen, denenmiş makine : Office Force FGK 160    kağıt genişliği A5

elektronik

Makine bugün elime geçti denedim ama ısı olayı çok düşük.
içini açtım 145 derecelik  sıcaklık sensörü termostat takmışlar onu çıkarıp yerine ayarlanabilir bir sıcaklık sensörü yapmayı düşünüyorum kaç derece yeterli olur acaba ?.

POWER

mustafa_cmbz kardeşimizin aldığı makinayımı almıştın?
Ben henüz laminasyon alamadım ama kullananlar 160-200 derece diyorlar.
TB6BKG

bulut_01

YENİLMEZ..

elektronik

Evet aynı makine ama ısı çok düşük ısı yükselirse iş görür gibi duruyor

power20

Sensörü iptal ederek, ısıyı maksimuma alın. tükürüklü parmak coss ediyorsa ısı yeterlidir. plaketi hemen geçirip makineyi kapatınız. Dikkat! dişliler eriyecek kadar ısınmasın

elektronik

Alıntı yapılan: Kılıç - 22 Ocak 2020, 21:38:28tükürüklü parmak coss ediyorsa ısı yeterlidir

Güzel bir sensör çeşidi bulduk sanırım. adıda coss sensör olsun :)
her pcb yaptığımda bunu yaparsam parmak kalmaz.

power20

Alakası yok. Hemen çekeceksin elini

Hattusa

slm ustalar;
şimdi benim 3d printerim var, az çok nasıl yapılır öğrendik. acaba bu printerin plastiği akıtan nozzleyi söküp mürekkep püskürten yani bakır plaket üzerine çizim yapılacak bir sistem geliştirilebilir mi? veya varsa böyle bir sistem bunun bir adı varmıdır?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Hattusa

mesela burda adam pcb yi nasıl bir sistemle oluşturuyor kullandığı lehim mi boyamı
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: pro-TR - 25 Ocak 2020, 15:43:34

mesela burda adam pcb yi nasıl bir sistemle oluşturuyor kullandığı lehim mi boyamı

Çok sağlıklı bir yöntem değil bu yöntem sanırım gümüş iletken boya tarzı birşey kullanılıyor

Senin boya mantığı ile kartuşu yazıcıları modifite edip plaket boya akıtıp yolları oluşturan sonrada asite atan uygulamalar gördüm Bi ara ama boya işi sakat kuruması VS.

@elektronik hocam bende söktüm o kısmı fakat ısıyı o kısımdan düzgün temas edip algılatablecek nasıl bir sensör kullanmalı kararsız kaldım.

Kablo papucu gibi ısı sensörleri var onlardan alıp montajlamak lasım sanki.

Yada termocouple sıkıştırıcaz araya bir yere öyle öleceğiz ısıyı hazır modülleride var daha kolay olur kanısındayım.

elektronik

@pro-TR

şöyle bir şey amatör ve prototip kartlar için olur
https://www.youtube.com/watch?v=rLQajSRnELc

@mustafa_cmbz

ben resimdeki sensörün vida kısmını çıkardım uç kısmını taktım tamda oraya uydu elektronik kısmı kaldı fırsat bulunca o kısmıda yaparım.

Hattusa

@elektronik hocam
kaliteli bir permanent kalemi yok yada ben bulamadım. bu tip bir pcbye asitte erimeyen kaliteli bir kalem bulsak keşke,
veya pcb ye mürekkebi print edecek bir sistem olsa ütü işinden kurtulurduk. CNC kazıma sistemi pek kullanışlı gelmedi bana

elektronik

power20

Isıtmadan toner transfer videosu (aseton olabilir)
https://youtu.be/cVhSCEPINpM