Pil puntalama makinesi

Başlatan yılmaz_34, 18 Ocak 2020, 19:20:14

yılmaz_34

s.a  arkadaşlar elimde yaklaşık 250 wat civaı trafo var bununla pil puntalama makinesi yapmak istyorum.
internette araştırma yaptım böyle bişey gördüm  https://320volt.com/basit-pil-puntalama-duzenegi-elektronik-kaynak/   bu sayfadaki sistemi baz alarak yapmak istiyorum sizce böyle bir sistem sağlıklı çalışır mı her türlü pil puntalanır mı ? hatta altta yorumlarda birisi anlık olarak pile punta yapmak için pic ile küçük bir devre bile çizmiş tecrübeli arkadaşların fikir ve görülerini istiyorum...
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

ankyra

yılmaz_34

ÇETREFİLLİ iş bu tip işlerde trafonun sargoısını neden kesip alırlar  ?? 

polleme

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 18 Ocak 2020, 22:50:32ÇETREFİLLİ iş bu tip işlerde trafonun sargoısını neden kesip alırlar  ?? 

Trafo seconder sargısı belli bir voltajda çıkış almak içindir. Punta makinesi yaparken amaç, seconder sargısında olabildiğince yüksek akım elde etmektir, tabii ki trafonun gücü elverdiği ölçüde. Elimizde 250W trafo varsa %100 verimle çalıştığını düşünürsek seconder sargısına 250W iletebilecek demektir. Bu durumda akımı en yüksek yapabilmek için voltaj en düşük seviyelerde olmalıdır. Bu nedenle sargı kesilip yüksek akım akıtabilmesi için 16'lık, 25 veya daha kalın kablodan en fazla üç tur sarılır. Böylece trafo çıkışında 1-3V aralığında bir çıkış voltajı oluşur, fakat çok yüksek akım akıtabilme şansı elde edilir.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: polleme - 19 Ocak 2020, 00:38:34Trafo seconder sargısı belli bir voltajda çıkış almak içindir. Punta makinesi yaparken amaç, seconder sargısında olabildiğince yüksek akım elde etmektir, tabii ki trafonun gücü elverdiği ölçüde. Elimizde 250W trafo varsa %100 verimle çalıştığını düşünürsek seconder sargısına 250W iletebilecek demektir. Bu durumda akımı en yüksek yapabilmek için voltaj en düşük seviyelerde olmalıdır. Bu nedenle sargı kesilip yüksek akım akıtabilmesi için 16'lık, 25 veya daha kalın kablodan en fazla üç tur sarılır. Böylece trafo çıkışında 1-3V aralığında bir çıkış voltajı oluşur, fakat çok yüksek akım akıtabilme şansı elde edilir.

eyvallah anlaşıldı ustam peki sizce bu dvere nasıl  burda akü yerine biz trafo bağlasak nasıl olur  ??

https://www.youtube.com/watch?v=1CWnRvsrcAc&list=LLMpQ-unnIzuss736XRjsxnA&index=2&t=8s

mg1980

12v akü ile bu işin yapılması bana göre sağlıklı değil..@polleme'nin yazdığı şekilde 1-3v daha sağlıklı olur..akünün sağladığı amper gücünü normal trafolarla sağlamanız da zor..işte bunun için polleme'nin ayrıntılı anlattığı şekilde trafo üzerinde değişiklik yapılıp yüksek amper gücü oluşturuluyor.Mikrodalga trafosunun 800w olduğu belirtiliyordu.Bu güçte trafoyu nereden bulacaksınız.

polleme

800W trafo %90 verimle çalışsa 720W güç verir. Eğer seconder çıkış voltajını 2V yaparsanız 720/2 = 360A akım çekebilirsiniz anlamı çıkar. Eğer voltaj yükselirse çekilebilecek akım düşecektir.

En basit örneği şu anda elimdeki 3000F 2.7V super kapasitör ile deneme yapıyorum. Onu 2.5V seviyesine kadar şarj edip bir metal nesneye dokundurduğumda 6'lık kablo bile nar gibi oluyor. 2-2.5V seviyeleri bu işleri yapmak için ideal.

power20

Bu süper kapasitörün hızlı boşalması sorun olmuyor mu? Sınırı nedir?

polleme

Okuduğum kadarıyla bir süper kapasitörün boşalması kimyasal bir olay olmadığından kısa devre etmenin bir riski yok, elbette çok yüksek akımlar geçeceğinden tedbirleri almak gerek. Aşağıdaki video aydınlatıcı.

https://www.youtube.com/watch?v=Jf5mPFl1DFY

yılmaz_34

aydınlatan bilgi veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim....

power20

polleme

Bu video da aynı işi yapıyor ama süre çok kısa olur. Bir kapasitenin içinde yüklenen yük Q = CV formülü ile bulunur. Bunu bir akım akıtarak boşaltmak istersek t = CV/I kadar sürede boşalacağını düşünebiliriz. Bu durumda o kapasite ile 100A akım akıtsanız 2.5V'tan 0.5V'a düşmesi yaklaşık 10sn sürer. 10sn sonra tekrar şarj etmeniz gerekecektir.

yesilu

tabanca havya trafosunun büyüğü lazım, en az 200w la olur gibime geliyor. bunun primeri normal sargı, sekonderi bayağı kalın bakırdan bir şerit, 2-3 tur sadece. güçlü bir trafonun sekonderini çıkarıp bulabildiğimiz en kalın bakırdan sarabiliriz.