Hoparlöre Uygulanan PWM Çökmesi

Başlatan SB7, 21 Ocak 2020, 15:25:21

SB7

Merhabalar
Bu yapıda bir devre kullanarak PWM ile belirli frekansta sesler üretiyorum.

Devre sorunsuz çalışırken aniden cızırtılar duymaya başladım. Lojik analizör ile inceleyince PWM in aniden sıfırlandığını gördüm. Cızırtıların nedeni bu. Ancak böyle bir sorun daha önceden yoktu. Transistörü çıkarınca ses  seviyesi düşüyor ve cızırtılar kayboluyor. Yani PWM normale dönüyor. Lojik analizörle incelediğimde de PWM de çökmeler olmadığını görüyorum.Şimdide çökmeler gitti ve bu şekilde bir sinyal ile karşılaştım. Kullandığım transistör BD139 ve hoparlör 8 ohm 2W kullandığım mikrondenetleyici STM32f103 ve devreyi 9V pil ile besliyorum .
Sizce nerde yanlış yapıyorum?

zipzip

Pil bitmiştir. 8 ohm hoparlörü o şekilde sürerseniz çok akım çeker. Pil biraz kullanılınca iç direnci yükselir ve gereken akımı veremez, gerilim çöker.

SB7

Peki nasıl sürebilirim yüksek ses almak için?

pwr_24

Bd139 saturasyon da iken base akımı 50ma gösteriyor datasheet. Siz mcu pininden 50ma i alamazsınız. Beslemenizi pil ile değilde  bir adaptör yardımı ile direk şebekeden deneyin derim.

SB7

Adaptör denedim sorun düzeldi.Teşekkürler.

pwr_24

Alıntı yapılan: SB7 - 21 Ocak 2020, 16:08:50Adaptör denedim sorun düzeldi.Teşekkürler.
Ölçü aleti varsa base akımını ölçebilirmişsiniz tabi frekans yüksek se ölçü aleti sağlıklı olcmeyebilir. Pinden 50ma almanız absolute kısımda çalışmanız anlamına gelir mcu icin

z

Bu şekilde hoparlörden DC akım akıtılması hiç hoş değil.
Hoparlörü söküp yerine örneğin 22 Ohm güçlü bir direnç takın.

Kollektörden alacağınız sinyali, bir ucu GND'ye bağlı hoparlöre 100uF üzerinden uygulayın.

Böylesi daha sağlıklı olur.

Bugünlerde temini çok zor olsa da pilli radyoların minik çıkış transformatörü çok daha iyi olurdu.

SB7

@z Hocam dediğiniz yapıyı anladım ancak bu şekliyle hoparlörden çok küçük bir güç aktarılacak gibi duruyor. 22 ohm çok yüksek degil mi sizce. Gerilim bölücü mantığıyla yaklaşırsak 22 ohm kullanıldığında mW mertebesinde güç harcanıyor.Hocam sizin anlattığınız yapı sağdaki devredeki gibi yanlış anlamadıysam. Bu haliyle de gerilim bölücü mantığıyla yaklaşırsak çok düşük bir güç harcanıyor.

Ayrıca hoparlörde çok ısınmaya başladı.4 ohm hoparlör kullandm onda da ısınma oldu dediğiniz gibi benim kullandığım yapı hoş değil.  Direnç seçme işlemini nasıl yapabiliriz hocam?

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: SB7 - 23 Ocak 2020, 12:31:03@z Hocam dediğiniz yapıyı anladım ancak bu şekliyle hoparlörden çok küçük bir güç aktarılacak gibi duruyor. 22 ohm çok yüksek degil mi sizce. Gerilim bölücü mantığıyla yaklaşırsak 22 ohm kullanıldığında mW mertebesinde güç harcanıyor.Hocam sizin anlattığınız yapı sağdaki devredeki gibi yanlış anlamadıysam. Bu haliyle de gerilim bölücü mantığıyla yaklaşırsak çok düşük bir güç harcanıyor.

Ayrıca hoparlörde çok ısınmaya başladı.4 ohm hoparlör kullandm onda da ısınma oldu dediğiniz gibi benim kullandığım yapı hoş değil.  Direnç seçme işlemini nasıl yapabiliriz hocam?
Kapasitörlü yapı hoparlör üzerinden hem şarj hem deşarj işlemi yaptığından sizin belirttiğiniz gerilim bölücü mantığıyla çalışmaz. Düşük frekanslarda degil ama orta ses frekanslarında epeyce güç harcar.
1KHz üzeri çalışacaksanız Piezzo hoparlörleri tavsiye ederim.
Bobinli devre ile sürerseniz çıldırtan sesler elde edebilirsiniz.

SB7

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Hocam güç harcaması cok problem değil aslında. Ancak dediğiniz piezo hoparlör konusuna takıldım. Devreli buzzer var elimde ancak piezo mu bilmiyorum. İç yapılarını araştrdım bobin göremedim galiba piezo. Ancak devreli buzzer de rezonans icin L C var diye biliyorum bunun sese etkisi olur mu sizce?

SB7

23 Ocak 2020, 22:47:27 #10 Son düzenlenme: 23 Ocak 2020, 22:53:20 SB7
@z Hocam dediğiniz devreyi uyguladım.Yüksek wattlı 22 ohm yerine 4 adet 100 ohm direnci paralel bağladım ses düştü ve dirençler aşırı ısındı. 7805 de de aşırı bir ısınma oldu. 100uF 63V elektrolit kondansatör kullandım. Birşeyler yanlış mı acaba?

z


Kılıç

Ses aralarındaki boşluklar normalde %50 PWM e denk gelir. Sessizlik anında beslemenin yarısı görülür. Bunu yazılımla iptal etmek, oraları sıfır yapmak gerekir.

Entegreli D class amplifikatöre baktım. Durum aynen böyle. Ses yok. Gerilim sıfır. Çıkışta kondansatör yok.
auto-reverse recording

Mehmet Salim GÜLLÜCE

25 Ocak 2020, 21:29:34 #13 Son düzenlenme: 25 Ocak 2020, 21:41:51 Mehmet Salim GÜLLÜCE
Alıntı yapılan: SB7 - 23 Ocak 2020, 22:47:27@z Hocam dediğiniz devreyi uyguladım.Yüksek wattlı 22 ohm yerine 4 adet 100 ohm direnci paralel bağladım ses düştü ve dirençler aşırı ısındı. 7805 de de aşırı bir ısınma oldu. 100uF 63V elektrolit kondansatör kullandım. Birşeyler yanlış mı acaba?
Elektrolitik Kondansatörün eksi kutbu hoparlöre gelmelidir ters bağlarsan akım çeker.
Bir zaman sonrada gümmm diye patlar.
Ters bağlamamaya özen göster. Hiç bir tarafı ısıtaz o zaman.

Alıntı yapılan: SB7 - 23 Ocak 2020, 15:16:17@Mehmet Salim GÜLLÜCE Hocam güç harcaması cok problem değil aslında. Ancak dediğiniz piezo hoparlör konusuna takıldım. Devreli buzzer var elimde ancak piezo mu bilmiyorum. İç yapılarını araştrdım bobin göremedim galiba piezo. Ancak devreli buzzer de rezonans icin L C var diye biliyorum bunun sese etkisi olur mu sizce?

Kendinden ses üreten piezo devreler yüksek ses verebilmek için bobine gereksinim duyarlar.
Rezonansı ise piezo üzerindeki 3. bir uçtan alırlar. DC voltaj verdiğinde öterler.
 Ancak Piezzo hoparlörler ise DC voltaj ile ses üretmezler alternatif sinyali sese dönüştürürler. Aynı zamanda mikrofon olarak ta kullanılabilirler. Kondansatör gibi kapasiteleri vardır. Darbe gördüklerinde elektirik ürettikleri gibi elektirik verildiğinde de boyut değiştirirler.