PFC SORUNLARI

Başlatan rayman, 22 Ocak 2020, 15:54:53

rayman

Arkadaşlar bu Pfc ne kadar saçma sapan iştir? Dtahseetlerinde bile yanlış malzeme değerleri vermişler.3,M FB.direnci şemada gösteriyor parça listesinde 3.9k.. Bu üçüncü çalışma ve hiç birinde sonuç alamadım. Örneğin bu çalışmanın Müdevimi FAN7930B ... Ve ben bunun Trafosunu 194UH Sardım 200khz de çalışabilecek bir Ferrit Nüve ye. Bunuda Tv smps lerlerinde sökmüştüm kodu aklımda değil hatta çalışırken frekansını ölçmüştüm 200khz lerde felan. Bu nüve nin üzerine birde ilk önce 5 tur sardım tabi başlangıç ve bitiş uçlarınıda belli ettim ama maalesef devrede 400v var fakat pwm çıkmıyor. Entegreye giden enerjiyi ölçüyorum 10v dalgalanıyor. Amplifier Error voltajı 6 volt çalışması normal olması lazım , birde 2 transistör sürmek için buna bd139-bd140 bağladım onada ayrı doğrtultmaç yaptım yok olmuyor.

power20

PFC saçma bir iş olsa bu kadar firma,o entegreleri niye üretmiş? Hepsi dolandırıcı mı?

Yanlış yaptığınız yerleri bulmanız gerek.

Mesela şu sardığınız trafoda yönler doğru mu?
 Trafodaki noktalar ?

Trafoda iki sarım var.  Yönleri var. İndüktansı ölçmekle iş bitmez. Mosfet yerine BJT uygun görmeniz de yanlış.

Bd139 90V demiş. 400V a mı bağladınız?  Şema başkaaa sizin yaptığınız şey başka. Sorun bu.

rayman

Evet doğru tabikide.. Başlangıç noktaları pcb ye göre hatta tam başlıyor sonra bitiyor.

marecrisium

Keşke pcb çizimi yerine şematik çizimleri verseydin, tasarımında problem olma şansı yüksek.
Tahminen entegreye harici besleme vermedin( en az 15V). bu yüzden  PWM çıkmıyor ve mosfeti süremiyor olabilirsin. Firmaların application notlarına bakarak doğru tasarıma ulaşabilirsin.

rayman

Öyle bir hata yapabilirmiyim acaba ? Yani bu hata değil , bu işin amatörcesi olurdu.. Şema üzerinde , traonun üzerinde 5 spir var. Entegreye 10volt veriyor. Bu zaten dengesiz çıkıyor  21 volt veriyor. Entegre'nin dahatheetinde çalışma voltaj aralığı bile verilmemiş.Bu uygulamayı birebir yaptım..

rayman

devrecii

Çıkış 400volta  gelmişse feedback pwmi kısıyordur yada susturuyordur,  çip enerjisi bobinden geldiği için ve  pwm kısılğı için trafoya attığın ikinci sarımdan çipe voltaj gelmiyordur  , çıkışa yük bindirmen gerekir mesela 220v 100w iki ampulü seri bağla çıkışa ver bakalım ne olacak.

power20

Bd139 90V demiş. 400V a mı bağladınız? 

devrecii

Alıntı yapılan: Kılıç - 22 Ocak 2020, 23:34:44@rayman,Bd139 90V demiş. 400V a mı bağladınız?

Gate sürülmesini güçlendirmek için takmış galiba.

Videoya baktığımda çıkış voltajı hiç boost yapmamış ki devre hiç çalışmasa bile yine 300v civarında çıkış olurdu , entegreye bobinden besleme geldiğine göre pwm var ,  bobin sarımında hata olabilir kaç sarım sardın az samışsın galiba. Entegre aşırı yük korumasına geçiyor gibi.

rayman

Alıntı yapılan: devrecii - 22 Ocak 2020, 23:21:32Çıkış 400volta  gelmişse feedback pwmi kısıyordur yada susturuyordur,  çip enerjisi bobinden geldiği için ve  pwm kısılğı için trafoya attığın ikinci sarımdan çipe voltaj gelmiyordur  , çıkışa yük bindirmen gerekir mesela 220v 100w iki ampulü seri bağla çıkışa ver bakalım ne olacak.
Zaten öyle yaptım. Ancak şuna vardım :
Bu devrenin aux voltaj hesabı Datasheet inde hatalı .Dışardan 14 volt verdim güzel çalışıyor. Fakat , Kendi Aux voltajı saçmalıyor.. Gerekli besleme voltajı kaç spir olacak çözemedim . Bunun için trafpnun çıkışna harici bir besleme yapıp öyle deneyeceğim

rayman

Alıntı yapılan: Kılıç - 22 Ocak 2020, 23:34:44Bd139 90V demiş. 400V a mı bağladınız? 
Olur mu öyle şey ? Besleme voltajı Entegre ile çakışmasın diye Fan7930B deki besleme kısmını 10-330k zenerli diyotlu kısmı bir daha yaptım. Pcb yi gönderdimya incelemediniz mi ? Nasıl yaptığımı ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 23 Ocak 2020, 00:58:41Olur mu öyle şey ? Besleme voltajı Entegre ile çakışmasın diye Fan7930B deki besleme kısmını 10-330k zenerli diyotlu kısmı bir daha yaptım. Pcb yi gönderdimya incelemediniz mi ? Nasıl yaptığımı ?

Şema eklemezsen kimse PCB den şema gibi takip etmeye çalışmaz.
Bulmaca çözmak gibi kim niye uğraşsınki.
Gate süren transistörlerinin beslemesi nedir mesela..
Şemaya bakarak anlamak imkansız.
Sen iki mos sürmüşsün. Muhtemelen gücü artırmak gibi bir meseleye girmişsin.
Akım sens direnç değerini ona göre yeniden hesapladınmı mesela.
Datasheette 0.08 Ohm vermiş. Bu senin daha yüksek güç alma noktanda çok aşağılara inmesi gereken bir değer.
Ayrıca osilaskopun yosa böyle bir yapıdaki hataları anlaman imkansıza yakın.

Yalnız ekleyeceğim 2 nokta var.
Birincisi sıfır geçiş algılama.. (ZCD)
İkincisi 2 adet feedback war.
Birisi max voltaj limiti. (OVP)
Diğeri ise PWM çıkış kontrolü (INV)

Normal çalışan devre (Datashette belirtilen yapı) ile senin çalıştıramadığın devreyi karşılaştırman gerek.
Sınır değerlerini pin başlığı altında belirtmişler.

rayman

Yukarda  iki yerde devre şemasıni paylaştım.  Curret sense direnci şuan  tek mosfette testte çalışacagi için  0.08 ohm. Devreden frekans  aldim .Ancak dışardan  e erji verince  15 volt.  Ayrıca  devee boost yapınca  400 volt  var. Yani  bunun çıkışa  2 tane seri 220v lamba  bağlıyorum  310 volta  düşüyor.  Acaba bu normal mi ? Eğer  normal  değilse  orjinal  tv Pfc lerindeki uygulamaya  bakıyorum  direk  çıkışı  310 volt.Şuan  15 voltu ancak  dışardan  bir kac5 harici  sekonder  soracağım  doğrultup voltajı  ölçceeğim . Bakalim  spir  başına  kaç  volt.   var.Yani  ilk startı  330k direnç  üzerinden  alıyor ama diğer  aux vcc tırt.

rayman

Bu sabahta yaşadığım tecrübeleri sizlere aktarıyorum. Ama PFC işi gerçekten çok karmaşık komplex birşey diyebilirim göründüğü kadar bsit değil. Her neyse gelelim tercrübelerime :
İlk önce Şekil 1 deki devrede

R102 DİRENCİ 1 watt , R104 30K , D101 18V ,  D102 UF4007 , C104 12N ,  R103 10K 2W
Kısmını tekrar bd139-bd140 iki tramsistör olarak yaptım.. Yani şekil 2 deki gibi .. Ancak bu kısımı yapınca Charge Pomp gibi çalışıyor. Yani 330k üzerinden sistem tam çalışınca bu transistörlerde 70-80 volt oluyor. Ancak aynı kısım entegre üzerinde 10 volt oluşturuyor..
Devredeki ayrı hata ise kesinlikle şuydu :
UF5408 DİYOT 3a 1000v. Bunu diyot kadamesinde ölçünce 300 değerlerde birşey çıkıyor direnç olarak. Ben bu 2 diyot akımlı olsun diye paralel bağladım , maalesef sistemde voltaj alamıyordum.. Fakat seri bağlayınca çıkışta 400volt oluyor. Ancak çıkışa yük verdiğim zaman 2 tane 220v seri lamba , entegre korumaya geçiyor flip flop yapıyor..
Fakat yukardaki vcc aux kısmını iptal ediyorum sadece r104 30k var böylece dışardan 15 volt veriyorum flip flop yapmıyor lambayı takınca sadece 307 volta düşüyor. Entegre tam korumaya alıyor. Ancak fişi çekiyorum 15 voltu veriyorum 220 voltu veriyorum devrenin out ta 404 volt oluyor , sadece bir kere değdirdiğim zaman 220 seri lambaları sistem çökmüyor. Lambalarla beraber 400 volt var. Yani lambayı 2 sefer değdirince korumaya geçiyor sistem.. İyide aklımı karıştıran birşey var :
Orjinal tv Pfc sinde neden dişe takar takmaz 310 volt var? Vede Aux voltajı normal çalıştırıyor? Ve ayrıca eğer benim yaptığım şu haliyle 400 voltta pfc çalışması gerekiyorsa , smps yaparken onun primer girişinide mi 400 voltta göre sarmam lazım ? Çünkü 310 volta boost yapamaz. Anma voltajı  direk doğrultunca 310 volt. Direk 400 volta boost yapması lazım.. Karmakarışık iş bu. Tekrar dışardan harici  vcc aux gibi bir tanede 5 spir sardım . Bunuda tek diyotla doğrulttum tek dalga ve çıkış voltajı 32 volt. .Anlıyorum ki 1k direnç vede 18 volt zener entegreyi çalıştırması için stabil olması için gerekli voltaja çekiyor. Fakat 10 yada 21 volt kararsızlıkla çalışıyor saçma ama böyle. Dışardan 15 volt verince sorun yok .

MC_Skywalker

Bu işlerden pek anlamam ama sanırım siz "olsa olsa" teoremiyle bu çalışmayı yapıyorsunuz.

https://www.onsemi.com/pub/Collateral/POWER-FACTOR-CORRECTION-PFC-FAN7930.XLS