Pcb montajı sonrasında temizleyici önerisi

Başlatan fide, 22 Ocak 2020, 16:36:09

fide

Pcb montajını yaptıktan sonra pcb üzerinde kalan reçine, lehim pastası ve diğer artıkları daha önce tiner, metil alkol, kolonya, due-ci sprey vb ile temizlemeye çalıştım.

Due-ci sprey kart üzerinde kalıntı bıraktı. Alkol ve kolonya ise düzgün temizlemedi.
Selülozik tiner ise sağlık açısından, yanıcı olması ve diğer sebeplerden sınıfta kaldı.

Kartal otomasyonda FLU sprey var. Kullananlar memnun ama 116tl fiyatı var.

Aynı sitede Alpha RL-800 sıvı var. 50tl/litre fiyatı var. Aranızda kullanan, tecrübe eden var mı?

Pcb temizliği için ayrıyeten ultrasonic temizleme makinesi ve alkali temizleyici kullanılıyor.

Temizlik için kullanılan sıvılardan tecrübesi olan var mı?
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

rayman

Bunlara gerek yok. Ben ilk önce tinerle silip sonra peşete koyuyorum . Peçeteyi ıslanan tinerin üzerine koyup keçeli fırça ile temizliyorum. Korozyon vede pasta kalıntıları tek tek peşeteye yapışıyor yada ıslak mendil kullanın.

HAKKITANIR

fide
" Selülozik tiner ise sağlık açısından, yanıcı olması ve diğer sebeplerden sınıfta kaldı."

kiloluk, kaliteli, markalı selülozik tiner, etkili ve ucuz güvenli bir çözümdür aslında.
yanıcılığıyla işimiz pek yok bu abartılı bir yaklaşım olur.
ateş görmeden temizledin mi hemen uçar gider. kart da eseri kalmaz.
fırça ile temizlikte idealdir selülozik kaliteli tiner. kokusuna burun maskesi takmak yeterli olur.
istenirse el temasından kaçınmak için tinere dayanıklı eldiven de giyilebilir.

deneyemedim ama birisi ispirto demişti bir ara. ispirtoyu kullanan var mı pcb temizliğinde.
kuku ve yanıcılık ondada var. ben bu kısmıyla ilgilenmiyorum bende sıkıntı oluşturmaz bunlar.
temizliği nasıl tinere göre onu öğrenmek isterim.

RaMu

İzopropil alkol - isopropyl alcohol
bendede var ama üşenip kullanmadım,
yüksek saflıkta olacak.
Solunması çok zararlı diye hatırlıyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ilyas KAYA

z

Çoğu zaman tiner/terebentin yetiyor.

Bu temizlik ardından daha da fazla temizlik gerekiyorsa;

Kaynar su altında çamaşır deterjanı ve diş fırçası.

Buna rağmen hâla kalıntı varsa;

Kirli bölgeye tuz ekeler gibi çamaşır deterjanı ve kabartma tozu onun üstüne beş on damla su.
Son kez kaynar sıcak su ile yıkama.

Ardından basınçlı hava ile su damlacıklarını uzaklaştırıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

FLU pahallıdır ama fazlasıyla işini görür, çok kullandım. Nefis narenciye kokusu vardır.

M.Salim GÜLLÜCE

PCB yi monte ettikten sonra en verimli olanı genede selülozik tiner.
Kapalı bir kapta çalkalayarak hem buharlaşmayı engeller hemde uzun süre kullanılır şekilde saklayabilirsin.

Sağlık konusunda fazla sıkıntısı yok ancak yanıcı olma sıkıntısı diğer tüm temişleyiciler için de geçerli.
Su bazlı olanlar hariç.
Kullanacağın maddenin kimyasal olarak iletkenlik yapıp yapmadığınada ayrıca dikkat etmelisin.
Mesela deterjan ve ıslak mendil kimyasal tuz ve baz içerir.
İletkenlik etkileri vardır.
Su ile iyice yıkayıp temizleyip kurulamadan sıkıntılı iştir.

Kurutma işini elektronik kontrollü bir fırında 100°C de 15 dakika bırakmanız yeterlidir.
Mutfak fırınları 50°C ye ayarlasanız 150 ye kadar çıkabilir. Hatta rezistans ışıması nedeniyle yüzeylerde 350 400 e ulaşır. Maskelenmesi gerekir.
Bimden aldığım dandik (75TL) lik fırına PIC MCU lu bir kontrol devresi ekleyerek LM35 ile ortam ısısını da rahat takip edebileceğim şekilde revize ettim.
Sonuç çok güzel.

Monte edilen kartların verniklenmesinden sonra pişirme işlemini aynı fırında yapıyorum.
100°C 15 Dakika. ;)

fide

Bugün boştaki pcblerden birkaç tanesini kurban edip temizleyicilerle denedim.

Sirke sınıfta kaldı.
Porçöz Yüzey temizleyici sınıfta kaldı.

Şişesini ve markasını gördüğümde çok güldüğüm SİTRETT marka temizleyici hafif olan kirleri güzel temizledi ama kalın olanlarda o da sınıfta kaldı. Denediklerim için de en iyi işi yine Sitrett çıkardı.

Sonrasında Bulaşık makinesi kapsülü denedim. işe yaramadı.

kapsülün bir ucunu açıp deterjan kısmından fırça ile yıkadım. işe yaramadı.

Finish makine temizleyici sıvı ile fırçaladım. O da iyi sonuç vermedi.

Sonra başa döndüm ve Due-ci pcb temizleme spreyi ile temizleyip sonrasında Sitrett ile kalıntıları temizledim.

Sonuçlar mükemmel olmasa da şimdilik yeterli.
Kirli ve temizlenmiş pcb fotolarını ekliyorum.

---------------------------

---------------------------

Yukarıdakiler deneme için kullanddığım pcbler idi.
Aşağıdakiler ise asıl temizlemek istediğim pcbler.

-----------------------

FLU temizleme spreyini de denemeyi düşünüyorum ama şimdilik bu temizlik yeterli. Ekonomi hepimizin malumu. Hele konu elektronik olunca...

Yararlı olması umuduyla...
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

HAKKITANIR

anladığım kadarıyla, tartışma neticesinde, markalı selülozik, kiloluk teneke tinerden üstün olanı henüz çıkmadı galiba.

seri imalat pcb toplayan bildiğim kişiler, 20 kg. lık teneke tiner alıp kullanıyorlar.
tineri ayrıca, serigrafi ipek poz temizleme ve serigrafi boyalarını da açmakta kullanıyorlar.
hatta yeşil maske boyası ile eleman yüzeyi boyası bile tinerle inceltilip açılıyor.
normal serigrafi işlerinde de durum böyle, leksan membran imalatı kısımları da tinerle çalışılıyor.
gümüş nitrat iletken yollarıda yanlış değilsem az tinerle karışık boyayla yapıyorlar tiner uçuyor iletken yol kalıyor gibi.
tinerin pcb nin diğer kısımlarında işe karışmadığı yer pek yok galiba.

benim şu anda imkanım yok, ispirto ile hemen deneme yapamam.
imkanı olan varsa, ispirtoyu bir deneyen olabilir mi? iyi temizlediği söyleniyor.
ispirtonun pcb üzerinde kalıntı bırakmayıp hemen uçacağı kesin, yalnız temizliği konusunda, tinerden iyi olacağı kısmında şüphem var.
yinede ispirtonun neticesini görmek gerekir. ispirto tinerle aynı fiyat da gördüğüm kadarıyla.
ama bulunabilirliği - erişilebilirliği, tinere göre çok düşük.

sezgin05

Ressamların da tercih ettiği kokusuz tineri deneyin.

fide

Alıntı yapılan: sezgin05 - 23 Ocak 2020, 21:33:13Ressamların da tercih ettiği kokusuz tineri deneyin.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Deneyip sonuç aldıysanız olabilir.

sezgin05

Hocam selülozik tiner kadar etkili değil ama koku olayı olmadığı (az olduğu) için tercih edilebilir.

HAKKITANIR

tiner kokmuyor, demek ki solunduğunda buruna ciğere de gitmez o zaman diye düşünmeyin,
böyle düşünürseniz aldanırsınız.
bir ara kokmayan sinek öldürücü siprey, ve haşerat öldürücüler vardı.
Belki de hala vardır.
kokmuyor zararı yok diye bolca sıkan kullanan oldu.
Sonucu üzücü hastahane vakaları çıkmaya başladı.
Aynı şey kalitesiz elektrik fişine takılarak kullanılan,
elektrikli sivri sinek kovucu kartuşlarda da azda olsa vardı.

Buradan normal tiner kokusu zararlıdır sakın ha solumayın demeye getirmiyorum,
açık geniş ortamda zararlı olmaz diye tahmin ediyorum. Bu ayrı bir mesele.

Nasıl olsa kokmuyor deyip, kapalı küçük ortamda çalışmadan önce iyice araştırın.
Siz kokusunu hissetmiyorsunuz diye, normal tinerden farklı bir netice sunmaya bilir ilgili ürün.
Belkide kokması önlem ve savunma amaçlı düşünüldüğünde, daha iyidir.
Ressam resim satacak ortamı daha etkin kullanmak isteyebilir.
Kokudan müşterileri kaçırırsa faturaları çok birikebilir belki.