STM32F işlemcilere kodu atmak ve okuma koruması

Başlatan 41linea45, 24 Ocak 2020, 14:09:27

41linea45

Merhaba

Cube Ide ile yazdığımız STM32F103 yada stm32F407 serisi işlemciye geliştirme kartı üzerindeyken kodu atıyorum ve çalıştırıyorum.

Geliştirme kartı olmadan sadece işlemcinin SWDIO bacaklarına soket yardımıyla bağlantı yaparak STM32F407 işlemcisine STM 32 Link Utility ile kodu atabilir miyim?
STM32 STLink utility ile bu işlem yapılabilir mi?
sadece .bin dosyasını işlemciye atmak yeterli oluyor mu?

Kodu işlemciye Cube ide geliştirme kartı yada STM32 ST Link utility ile attığımızda tekrar okunabilir mi?
Tekrar okunması nasıl engellenebilir?

İyi Çalışmalar.

muhittin_kaplan

Hepsi,
bunların hpsini stlink util ile yapabilirsiniz.

HAKKITANIR

"Tekrar okunması nasıl engellenebilir?"
Bu yazdığınız kodun en başında konfigürasyon ayarı tarzı bir yazım satırında yada ide içerisinde konfigürasyon ayarlamaları yapılan kısımlarda kod protekt write protek gibi kısımlar ayaralanarak yapılıyor olmalı yanlış değilsem. Sizin işlemciyi bilmiyorum ama bunlarda mantık genelde böyledir.

Bu Cube olayınıda pek anlayabilmiş değilim.
Her şey görselle bitiriliyor gibi bir reklamımı var bunun,
Yoksa kullanıcılar mı yanlışa sürükleniyor bu konuda.
Her şey görsellik değildir, kimisine göre görsellik belkide hiç bir şeydir.
Microchip de bir ara girdi bu olaya, sonra komple vazgeçti. Tutsaydı giderdi herhalde.
PLC ye çevirmeye çalıştılar işi. Ama beceremiyorlar da.
Madem PLC ye özeniyorlar;
PLC ninde online gerçek zamanlı debugger-simülasyon olayı çok hoş oluyor.
Mesela yap bunu ide içerisinde rahat edelim. PLC yapmış ne güzel.

Kod suz bu iş olmaz. Görsel kullanıma alışmamak lazım gelebilir. Pek iş değil gibime geliyor.

Erol YILMAZ

HAKKITANIR

evet haklısınız biraz uçmuşum yine.
arkadaş yanlış anlamasın beni.
mesajımın başındaki ilk kısmı yardım amaçlı zaten.

MC_Skywalker

KOd geliştirme ortamında (keli vb.) kod korumasını seçebilirsin. 

41linea45

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 25 Ocak 2020, 11:22:05KOd geliştirme ortamında (keli vb.) kod korumasını seçebilirsin. 

Merhaba

Bir önceki iletim yayınlammamış sebebini bilmiyorum.

IDE olarak CbeIDe kullanıyorum. Bu .IDE Atollic True Studio devamı niteliğinde bu IDe için bahsettiğiniz kod koruma seçeneği / özelliği var mı? IDE 'e de tam hakim olamadım.

İyi Çalışmalar.

HAKKITANIR

işlemci çalışma frekansı kristal konfigürasyon seçimi, wdt zaman ayarı, mclr, pwm konfigürasyon, varsa por bor low voltage detect modları ayarları yapılan kısımda, code protect, write protect gibi ayarlanabilir kısımlar olmalı bildiğim kadarıyla.
kullandığınız ide yi bilmemekle birlikte, genelde mantık böyledir.
birde bu ayarlamalar yazılım kodlarınızın en başında işlemci x.h altında kod yazımıylada yapılabilir.
code protect ayarlaması çok zor olmasa gerek. üst menüleride bir yerlerdedir. diye düşünüyorum.