Smps pwm entegresi besleme voltajının değişmesi

Başlatan sifirbir, 25 Ocak 2020, 11:47:45

sifirbir

Bu aralar smps lere taktım. Elimde bir kaç tane çalışmayan smps var. Biri 5 v, diğeri laptop için 19v. 5v olan smps de ob2263 kullanılmış. Besleme voltajı 10 ile 15 arasında dalgalanıyor. 310 volttan seri 2 tane 1 mohm dirençle start alıyor veya alamıyor. RI pinine 100kohm direnç bağlı. Sense pininde 1 ohm var. Primerde 12n60 mosfet var ama iletime geçmiyor. Fb pininde opto var. Optoyu tl431 sürüyor. İkisinide değiştirdim ama bir türlü çalıştıramadım. Mosfet denendi, ob2263 denendi başka yerde ikiside çalışıyor. Sorun ne olabilir.

sifirbir

Yeni farkettim. Prizden çektikten 3-4 saniye sonra çıkışta bulunan led yanıp sönmeye başlıyor. Girişteki 400 v lik kapasitörü değiştirdim sonuç yok.

fide

Snubber ve çıkış doğrultma diyotu kalmış değiştirmediğiniz.

Snubber diyot, direnç ve kondansatöre bakın. Bir de soğuk lehim vb ihtimalini düşünün.

Toshiba Laptop adaptöründe giriş emi bobini pcbye lehimlendiği yerden kırılmış. Lehimleyince düzeldi.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com