Optokuplör Girişi Nasıl Olmalı?

Başlatan HAKKITANIR, 28 Ocak 2020, 20:01:05

HAKKITANIR

TLP 521-621 optokuplör girişi, normalde 24 V. DC gerilimle, bir buton ile tetiklenecektir.
sanayi ortamında butondan optokuplör girişine gelen uzunca kablo üzerinde,
24 V. dan daha düşük veya 24 V. dan daha büyük istenmeyen kontrolümüzün dışında,
sahte gerilimler oluşabilir. istenmeyen bu parazit gerilimleri optokuplörü yanlışlıkla tetikleyip içindeki ledi yakabilir.
Böylece optokuplör çıkışındaki mikroişlemci yanlış pals algılar.

Bunu önlemek için;
optokuplör girişine 22 V. altındaki ve 26 V. üstündeki gerilimler geldiğinde optokuplör çalışmayıp,
içindeki led yanmasın istiyorum. amacım butondan gelecek 24 V. DC gerilimi değerlendirmeye almak,
buton haricinde gelen gerilimleri kabul etmemektir.

şimdilik yapabildiğim devre şöyle;
devre, optokuplörün girişine gelen 22 V. altındaki gerilimleri hiç kabul etmiyor ve optokuplör girişine
gelen 24 V. ve üzerindeki gerilimlerin hepsini 24 V. olarak görüyor.
1 tane direnç, 1 tane 22 V. zener diod, 1 tane 24 V. zener diod kullandım.

Bu devreyle 22 V. altındaki gerilimleri optoya kabul etmemekle amacımın birisini yapmış oldum.
Yalnız diğer amacım olan, 26 V. üstündeki gerilimleri optoya kabul etmeme kısmını tam olarak yapamadım.
Şu anda optokuplör girişine gelen 24 V. ve bunun üzerindeki tüm gerilimler hep 24 V. olarak optokuplöre giriyor.
26 V. ve üzeride gelse yine 24 V. olarak optoya girecek. 26 V. ve üzerindekiler sahte gerilimlerdi.
isteğimin 2. şartı tam karşılanmamış oldu.

yalnızca pasif devre elemanları ile ve zener ile normal diodlarla bu iş yapılabilir mi?
karşılaştırıcı opamplara ve taransistör lere falan girmeden, basit bir devre ile bu mümkün mü dür?

Endorfin35+

Olur mu emin değilim ama seri direnc ile küçük bir roleyi 26v ile çekecek şekilde ayarla role çekince hattı kes...

24v sahte gerilim oluşursa ne olacak?

Ben olsam 24v kapalı kontak buton üzerinden gonderirdim. Butona basılınca optoyu söndürerek ters mantık kurardım. Başka birşey eklenmese olur gibi
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

HAKKITANIR

röle en sevmediğim mahluktur.
bana röle demeyinde ne derseniz deyin.
rölesiz bir yöntem lazım.

dnacikaya

Endüstriyel ortamda bu tür voltaj piklerine karşı shieldli kablo kullanmak faydalı olabilir.

power20

Pencere diskriminatörü diye geçiyor.
Quad comparator entegresi Lm339 ile yapılır.

Alıntı yapılan: undefinedoptokuplör girişine 22 V. altındaki ve 26 V. üstündeki gerilimler geldiğinde optokuplör çalışmayıp,
içindeki led yanmasın istiyorum.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 28 Ocak 2020, 20:47:21röle en sevmediğim mahluktur.
bana röle demeyinde ne derseniz deyin.
rölesiz bir yöntem lazım.

ssr röle :D

dediğim gibi hiçbir şey kullanmak  istemiyorsan NC ile süreki 24 gönder, butona basılınca enerji kesilince işlem yap.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

HAKKITANIR

Butonları start NO kontak tipli kullanmak zorundayım,
buton paneli benim müdahalem dışında hazır olarak sunuluyor.
butonlar kapalı bir yapıda. Kontak ilavesi de mümkün değil.
24 V. sahte gerilime kim ne yapabilir ki? bunun sahte olduğu anlaşılamaz ki.
belki karmaşık akım ölçümüyle, yada sinyalin ne kadar süre geçerli olduğunu anlayan,
bir devre ile falan olabilir belki. bizim butonlara elle basılacakta ne kadar süre basılacağı
ve sürekli yada kesik kesik arasıra basılacağı gibi durumlar normal olaylar. bunlar olabilir.

Alıntı yapılan: dnacikaya - 28 Ocak 2020, 20:50:45Endüstriyel ortamda bu tür voltaj piklerine karşı shieldli kablo kullanmak faydalı olabilir.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

shieldli kablo kullanılıyor zaten,
ama bu kablodan sadece buton kabloları geçmeyip,
karmaşık elektrik bağlantıları da geçiriliyor,
buton kablosunu ayırmamız mümkün değil. 

yalnız üstdeki bağlantı diagramında bir şey dikkatimi çekti.
sağdaki analog toprağa bağlanmaması gereken shild kısım bizde dijital toprağa bağlı oluyor.
bu dijital toprak da bizde mikroişlemcinin beslemesinin 0V. sine bağlı vaziyette.

diğer bir nokta ise, sizin solda gösterdiğiniz shild in güç kaynağının beslemesinin - yani 0V sine,
bağlanmasıda bana göre hatalı olmuş gibi duruyor. buradaki shild yalnızca güç kaynağı toprak hattına bağlanması gerekir sanki.
bu halde güç kaynağı gürültüsü shilde verilmiş olmuyor mu? soldaki shild güç kaynağı toprağına bağlansa daha iyi olmaz mı?

birde shild iki tarafdan toprağa bağlansa daha iyi değilmi.  bizde böyle şu anda.
ama shildi tek tarafdan toprağa bağlamamız da mümkün aslında.
ama sonucda shild nereden toprağa bağlanırsa bağlansın, bizde shild işlemci 0V. beslemesine de bağlı olmuş olacak.

dnacikaya

Shieldli kablo kullanıyorsunuz bence sisteminizde sorun olmaz. Görseli temsili verdim. Sizin yapıda uçdan uca toprak bağlantısı doğru. Tek taraftan bağlantıda düşünülebilir. Kılıç'ın bahsettiği pencere diskriminatörü (aslında LM339 opamlı komparatör) uygulanabilir. Ama malzeme artıyor.

mustafa_cmbz

Bulabiliyorsan bu konuda en güzel kaynak piyasadaki plc lerin giriş ve çıkış şemaları. Bir ara güzel bir kaç örnek geçmişti elime. Bakın istersen.

sımışka

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 29 Ocak 2020, 09:31:27Bulabiliyorsan bu konuda en güzel kaynak piyasadaki plc lerin giriş ve çıkış şemaları. Bir ara güzel bir kaç örnek geçmişti elime. Bakın istersen.

Halen elinizde varsa paylaşabilir misiniz ?

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: sımışka - 29 Ocak 2020, 09:42:02Halen elinizde varsa paylaşabilir misiniz ?

Hocam pc başına geçince bakarım bir ara 1-2 döküman bulmuştum. Aslında netten beklemeden "plc input circuit" VS dediğinde çıkması gerek

mustafa_cmbz

https://m.eet.com/ContentEETimes/Images/EDN/Teardowns/Allen-Bradley%20Micro850%20PLC/

Burada bazı görseller VS var ama şematik mevcut değil. Faydalı olabilir. Bu tarz şeylerde galvanic izalasyon en sağlıklısı. Tabi bu extra pcb üzeri de yüzey alan ve maliyet demek.

Bunun haricinde optocouplörü galvanic izalasyon olmadan kullanmak yani gnd hattı ortak şekilde kullanmak pek mantıklı gözükmese de ben sahada faydasını gördüm diyebilirim.

PhD

Merhaba Arkadaşlar,

Eğer opto çıkışınız bir işlemciye girecekse, istenmeyen 22V altı veya 26V üstü farketmez gürültüden kaynaklanan voltajlar sürekli ve uzun süreli değildir, bu yüzden donanım ile birlikte yazılımla sorunu çözebilirsiniz.

Eğer opto çıkışınız bir işlemciye girmeyecekse yani yazılım ile bir çözüm yapma şansınız yoksa o zaman filtrelerle istediğinizi yapabilirsiniz. Bu da ekstra donanım ve maliyet demektir.

İyi çalışmalar dilerim.
...hiç...

HAKKITANIR

o önlem zaten var bende. 0,15 saniyeden kısa darbeleri dekarte ediyorum.
aslında bir sorun yaşamadım, sadece önlem amaçlı bir çözüm arayışıydı benim kisi.
birde genelde bu tip girişlerde 74HC14 kullanıldığını görünce tekrar bir araştırayım istedim.
bunun tam olarak niye kullanıldığınıda anlayamadım. gelen sinyalin yamukluğunu düzeltip kare yapıyor sadece.
şimdi ben mevcut sisteme 2 adet zener diodu yukarıda bahsettiğim amaç için bağladığımda,
yine işimi görüyor ve daha önce olmayan iki özelliğide bu zenerler,
ile kazanmış oluyorum. bu haliyle yeterli olur herhalde.
zaten iki zeneri zor zor soktum kart çizimime, sorun yaşarsam bakayım bu işe.
sanıyorum çıkmayan sorun, bu şekilde hiç çıkmaz galiba, çok şüpheci davranıyorum.

Erol YILMAZ