3D Yazıcı Kartındaki LPC1769 Değişimi?

Başlatan N3CAT1, 01 Şubat 2020, 13:17:05

N3CAT1

Merhabalar arkadaşlar.

Bilgisayar öğretmeniyim. Okulumuzdaki 3D yazıcının kontrol kartı arızalandı. Kontrol kartı olarak Smoothieboard v1.0 kullanılıyor. Sorun şu ki yanlışlıkla kısa devre yapmam sonucunda kart arızalandı. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda LPC1769 mikroişlemcisinin arızalandığını tespit ettim. Yurt dışından yeni birini sipariş ettim ve mikroişlemciyi değiştirdim.

Fakat kartı USB ile bilgisayara taktığımda hiçbir şey olmuyor. Bootloader yüklü olmadığı için Normal mi?
Arduino'yu kullanarak Flash Magic programı ile bootloader yüklemeye çalışıyorum ama nafile. Flash Magic programında AutoBaud hatası alıyorum. Sorun ne olabilir acaba?

12MHz'lik smd kristal kullanılmış. Arduino'nun kristali ile değiştirip denedim ama yine hiçbir şey olmadı. Acaba yeni gelen LPC1769 da arızalı olabilir mi?

Kullanılan Kart: http://smoothieware.org/smoothieboard-v1
Bootloader flashlama işlemini burdaki yönergelere göre yaptım: http://smoothieware.org/flashing-the-bootloader
Home Sweet Home. Evinizin kıymetini bilin :)

Melih1802

Olaya Hardware olarak bakıyorum.
1- İşlemci bacaklarından biri temassızlık yapabilir. Lehim sorunu.
2- Başka bir malzemede arızalı olabilir.

3- Voltaj kontrol, portlarda kısa devre, malzemeleri gözle kontrol fayda sağlayacaktır.

muhendisbey

Mevcut MCU'yu lehimlerken de bozmuş olabilirsin. MCU'nun ID'sini alıyor mu? Yoksa hata verdiği için hiç mi göremiyorsun?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

N3CAT1

Cevaplarınız için teşekkürler.

@Melih1802
Kendimde sıcak hava tabancası olmadığı için tanıdık bir cep telefonu tamircisine taktırdım işlemciyi. Gözle bakıldığı zaman sorun yok gibi. Okulumuza yeni sıcak hava tabancası alındı. Kendim söküp tekrar montaj yapayım diyorum.

@muhendisbey
Evet id alamıyorum hatadan dolayı. Sıcak hava tabancası bozabilir mı mikroişlemciyi?
Home Sweet Home. Evinizin kıymetini bilin :)

muhendisbey

Havyaya göre daha düşük ihtimalli de olsa bozabilir, maruziyet süresi ve havanın derecesi önemli, bir de geldiğinde bozuk da olabilir. Zamanında satıcı kod koruması etkinleştirilmiş PIC satmıştı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.