TP4056 modül problemi.

Başlatan LukeSkywalker, 02 Şubat 2020, 19:43:46

LukeSkywalker

Diyot bagliyken de yuk calismiyor. Cs pininden dolayi OD pinini lowa cekiyor. Mosfetlerin parazitik diyotlari da mevcut. Bu arada bozulan mosfet OC pinine bağlı olan mosfet. Yani üstteki şemada solda kalan, alttaki şemada sağda kalan mosfet.

HAKKITANIR

TP4056, Bu çiple sağlıklı çalışan, farklı başka bir devre mevcut mu? Yoksa ilk kez mi kullanılacak?

LukeSkywalker

Elimde bu resimdeki modüllerden var. Sağlıklı çalışması dediğim gibi. Rezistif yüklerde sıkıntı yok. Çıkışı doğrudan kısa devre yapınca da sorun yok. Kısa devre koruması gayet iyi çalışıyor. Fakat yüksek akım çeken bir motora denk gelince mosfet modülü yanıyor. Mosfetleri 3-4 saniye 3 amperlere kadar test ettim sıkıntı oluşmuyor ve 3A akımda DW01 aşırı akım koruması devreye giriyor.

JOKERAS

Motor bağlayınca Emk oluşuyor, 1 Tane bile Emk Mosfeti bozar.
Oluşan Emk Mosfet Voltajını geçtiğinde(Bu garanti) anda Mosfet Delinir-Kırılır.
Şu şekilde bir şey deneyebilirsin.

Mosfetler Aç kapa Şeklindemi Çalışıyor yoksa Gate'lerin de Kare Dalga-Pwm varmı?

HAKKITANIR

TP4056 / DW01 Bunlarla motor sürülebildiği nerede yazıyor?

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: JOKERAS - 03 Şubat 2020, 15:18:43Motor bağlayınca Emk oluşuyor, 1 Tane bile Emk Mosfeti bozar.
Oluşan Emk Mosfet Voltajını geçtiğinde(Bu garanti) anda Mosfet Delinir-Kırılır.
Şu şekilde bir şey deneyebilirsin.

Mosfetler Aç kapa Şeklindemi Çalışıyor yoksa Gate'lerin de Kare Dalga-Pwm varmı
Hocam mosfetlerin vds max gerilimi  40v. Motor 4.2V ile calisiyor. Ayrica motor uclarinda ters flyback diyodu da bagli zit emk icin.

@HAKKITANIR
Bu ciplerle motor surmuyoruz. Bu ciplerin amaci pili duzgunce sarj etmek ve korumak. Motoru pil ile suruyoruz.

HAKKITANIR

Çipler pili şarj ederken, motorda pile bağlı çalışır halde mi oluyor?
Çipler çalışmazken, motor pilden mi tüketim yapıyor?

LukeSkywalker

Piller sarj olurken motoru calistirmiyorum.  Motor calisirken dw01 pil gerilimini ve motor akimini kontrol ediyor.

HAKKITANIR

Motorla pil arasına, seri bir bobin bağlayarak deneme yapsanız.
Mümkünse toroid tipli indüktör olsun.

JOKERAS

Anlattığın sorun Emk sorununa benziyor.Lineer Yükte Sorun yok ama
indüktif yükte sorun oluyorsa Emk'dan başka bir şey olacağını sanmam.
Vds 40Volt Emk için Çekirdek sayılır.
O zaman Motor hattına RC Snubber deneyebilirsin.

LukeSkywalker

@JOKERAS
Motorun daha hiç hareketlenmemişken çok kısa bir sürede 40V'u aşacak bir back emf üreteceğini hiç sanmıyorum. Özellikle 4.2 v ile beslenirken.

HAKKITANIR

Devrede motora yol verilirken, mosfetlerin geyt source arası kontrol voltajları sapıtıyor olabilir mi?
Geytler bir şekilde, motor kalkınırken etkilenip, almaması gereken bir pozisyona düşüyor olabilir mi?

LukeSkywalker

Sorunun kesin kaynağı olarak DW01 entegresini belirledim. Bozuk olduğundan şüphelendiğim mosfetleri yeni ve daha güçlüsüyle değiştirdim  ve DW01'in aşırı akım korumasının devreye girdikten sonra datasheette belirtildiği gibi kısa bir süre sonra tekrar geri bırakmadığını görmüş oldum. Eğer CS pinini pilin - ucuna bağlarsam dw01 kısa devre korumasına girmiyor. Fakat çıkışın - ucuna bağlarsam dw01 aşırı akım durumunda OD pinini şaseye çekerek devreyi kesiyor ve tekrardan OD pinindeki voltajı VCC seviyesine çekemeden 0.27V seviyesinde kalıyor. Bu durumda motor sürerken bozulan şey mosfet değil DW01 entegresi. Peki o neden bozuluyor olabilir?

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Şubat 2020, 12:07:08http://hmsemi.com/downfile/DW01A.PDF

Bunu kullandıysan, Hindistan, Tatası olabilir.
Birde Çine yaptırınca, Hindistan - Çin ikilisi birbirini tamamlamış olabilir.

JOKERAS

@LukeSkywalker , Yani bu durumda Fet değilde DW01'mi Bozuluyor?
DW01'in Bozulduğundan eminmisin?
Şemadan DW01'i bozacak bir durum gözükmüyor.CS 1K ile, Vin Direnç Ve Kondansatör
den geliyor.
Latch tipi bir yapı olmasın içinde.Hani işlemcilerde olan bir Latch-Up
problemi gibi.Korumaya girdiğinde Pili Çıkartıp denedinmi?

Diyorsunki Motor hiç hareket etmeden Emk olurmu.Mosfet Gate'i On olduğunda
İlk Saykılda, Daha Motor Hareketlenmeden Bobin indüklenir ve Çok büyük bir Emk Üretir.
Ve bu Emk her yeri perişan eder.Zaten kendinde diyorsun.
Resistif bir yük bağlayınca sorunsuz çalışıyor diye.
Motorun ilk olarak Ani Akım çekmesi sebebiyle Bozulduğundan
şüpheleniyorsan daha küçük bir Motor ile test yap.

Son olarak Emk diyotu niyetine taktığın diyotu 4.7V-5.1V Zener denermisin?Bunu Tvs diyotu gibi
kullanmış olacaksın.