TP4056 modül problemi.

Başlatan LukeSkywalker, 02 Şubat 2020, 19:43:46

LukeSkywalker

Bu problem aslında bütün devreyi etkiliyor. Osiloskopla ölçüm yaparken bir modül daha yandı.

Görüldüğü gibi -12V kadar back emf oluşuyor ve bu da devredeki DW01'in CS pininin bozulmasına sebep oluyor.

JOKERAS

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Şubat 2020, 17:05:16Bu problem aslında bütün devreyi etkiliyor. Osiloskopla ölçüm yaparken bir modül daha yandı.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Görüldüğü gibi -12V kadar back emf oluşuyor ve bu da devredeki DW01'in CS pininin bozulmasına sebep oluyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Tamam işte, Emk bu.Bu bir tane bile olunca Devrenin Şaftını kaydırıyor.
Onun için TVS-Zener denemelisin.Bidırectional TVS vs  olanlarından denemelisin.

LukeSkywalker

Şimdi devre girişine bir schotkky daha bağladım. Bu kez 1N4148 de attım 1N5819'a paralel. Sanırım 1N5819 bozuktu ve görevini yapamadı. Yoksa bu kadar yüksek ters gerilimin açıklamasını bulamıyorum. Elimde 1N4148 olduğu için onu kullandım düşük akım kapasitesine rağmen. Şu anda akım kesildiği anda diyot üzerindeki gerilimi görüyorum sadece. Sorun çözüldü sanırım. Sıfır bir modülle tekrar deneme yapacağım.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: z - 03 Şubat 2020, 12:47:50Sagdaki mosun source bacaginda yuk var. Bu mosun source yukunu surebilmesi icin gate devresinde boster olmasi lazim. Bloklarda oyle bir sey yok. O yuzden tek yol drain source diyodu.

Bagla bir diyod gorelim sonucu.

http://www.ti.com/lit/an/slva139/slva139.pdf

Bu dökümanın 2. sayfasındaki N kanal mosfetin kullanımıyla aynı değil mi buradaki sağda kalan mosfet?

OG

Sanki seri endüktans zorunlu gibi
bir de CS pininin polaritesinin +BATT'a ulaşmasını geciktirmenin faydası olurmu
diye düşünüyorum,
bu da CS ile GND pinleri arasına atılacak yeteri değerde kapasite ile sağlanabilir sanıyorum

sistemi çok detaylı İNCELEMEDİĞİMİ de hatırlatayım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

CS pinine gelecek negatif voltaj dogudan GNDye gidecek sekilde CS pininden GND pinine ters bir diyod koy.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

@z Hocam problemi çözdüm. Devrenin çıkışındaki flyback diyodu arızalıymış. Değiştirince problem çözüldü.
Ben sadece sizin sağdaki mosfetin iletime geçmez demenizi anlamadım. Bildiğim kadarıyla mosfetler iki yönde de akımı geçiriyor gerekli şart sağlandığında. Bir önceki mesajımda onu sormak istemiştim.