Kaynak makinesi yapımı

Başlatan yılmaz_34, 03 Şubat 2020, 19:57:22

yılmaz_34

s.a  arkadaşlar youtubede şöyle  bir video gördüm  :  https://www.youtube.com/watch?v=vAyDhdd3Jus&list=LLMpQ-unnIzuss736XRjsxnA&index=4&t=3s
adam 7 amper akü ile basit kaynak makinesi yapmış hoşuma gitti bende yapmak istedim ama bende akü yok trafo ile  yapmak istedim 15-20 wat trafo ile denedim olmadı sizce böyle bişey için kaç watlık trafo kullanmak lazım trafonun çıkışına ac- dc doğrultucu kullanmak gerekir mi ??
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

ilyas KAYA

O değil de bir tanesi su ile yapıyor direk 220volt a takıyorsun.
Mantigini anlayamadım ama denenebilir birşey.

HAKKITANIR

linkdeki akü 150 W. civarı bir akü.
12V. olanları 12A/h akım sağlayabiliyor.
Demekki 24V. olanı 6A/h, 6V. olanıda 24A/h. civarında akım verebilir.
Yalnız akü ve piller bu şekilde bir kısa devre akımından hiç hoşlanmazlar.
Trofalarda kaçak indüktans arttırılarak, kaynak yapmaya uygun hale getirilebiliyor.
Akü DC, Trafo AC kaynak yaptıracaktır. Bu fark etmiyorsa daha güçlü ve çıkışı düşük voltajlı trafoda iş görür diye düşünüyorum.

Mucit23

Mantığı gerilim bölücü değilmi? İyide böyle olsa nasıl akımı yükseltiyor? Kaynak makinalarında trafo ile gerilimi düşürüp akımı yükseltmek gerekiyor. Tuzlu su ile nasıl bunu yapıyor? Yani 86A kaynak için normal ama şebeke için çok yüksek bir akım.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Şubat 2020, 20:23:00Mantığı gerilim bölücü değilmi? İyide böyle olsa nasıl akımı yükseltiyor? Kaynak makinalarında trafo ile gerilimi düşürüp akımı yükseltmek gerekiyor. Tuzlu su ile nasıl bunu yapıyor? Yani 86A kaynak için normal ama şebeke için çok yüksek bir akım.

Ben de o yüzden bir mantık kuramadım. Gerilim bölücü yapıyor da akim nasıl oluyor. :) acaba tuzlu su kondansatör görevi mi görüyor.

HAKKITANIR

Pil içinden çıkarılan siyah kömür madde radyoaktif olabilir. Kullanımında risk bulunabilir.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 03 Şubat 2020, 20:29:28Pil içinden çıkarılan siyah kömür madde radyoaktif olabilir. Kullanımında risk bulunabilir.

radyoaktif ne oluyor acaba  ??
90 wat 2x12 vlt trafo ile denesek olurmu acaba  ??

HAKKITANIR

Radyasyon yayan madde demek.
Pillerle elle oynamayın ve biten pilleri çöpe değilde, pil atık kumbarasına atın derler.
O bakımdan söyledim. Pilin içinden çıkan madde daha da riskli olabilir.
Birde kaynak yaptıkça o pil kömür elektrod tükenecek ve yenisi gerekecek gibi duruyor.
Kömür kaynağı için, trafo çıkış akımı ve gücünü bilmiyorum.

ankyra

https://youtu.be/tIlaxy9nUVc

https://youtu.be/lM4sO6CN0mI

mikrodalga trafosu ile ark kaynak yapımı...

z

Ark lambası prensibi ile çalışan cihazlar mevcut.

Bunlar

Ark Lambası  (Zamanında sinema salonlarında filmi aydınlatmada çokça kullanıldı)
Kaynak Makinesi
Ergitme potası (Çelik üretiminde metal eritmede hala kullanılıyor)

Prensibi basit. Genellikle güç kaybı olmaması için kömür çubuklara seri bobin (reaktör) bağlanır.

Kömür çubuklar birbirine dokundurulur ve kömürler ısınır. Haliyle etrafındaki hava da ısınır. Daha sonra kömür çubuklar aralanır. Seri bobinin de etkisiyle kömürlerden geçen akımın devamlılığı sağlanması için kömürler arasındaki voltaj endüktif sebeple artar  (Fluorasan lambalardaki balast prensibinin aynı).

Bu esnada akım da akmakta olduğundan ve sıcak gazların da etkisi ile plazma oluşur. Kömür çubukların aralığı kontrol altında tutularak plazmanın devamlılığı sağlanır. Bu esnada plazma sıcaklığı çok fazla yükselir ve IRden UVye tüm aralığı kapsayan şiddetli ışık yayılımı olur.

Plazma sıcaklığı yanlış hatırlamıyorsam güneşten bile yüksek.

Zamanla kömür çubuklardan birisi sivrilirken diğerisi kısalmakta ve aralarındaki mesafeyi kontrol etmek için elektromekanik düzenekler kullanılmaktaydı.

---------------------

Su kullanılarak yapılan kaynak işlemi,  suyun çok yüksek güçte direnç olarak kullanılması prensibinden başka bir şey değil. Şebeke çok yüksek akımların akmasına izin verdiğinden kaynak akımı doğrudan şebekeden çekiliyor. Kıse devreye önlem olarak da sulu direnç kullanılıyor.

Çok yüksek güçte elektrik yükü gerektiğinde su kaplarına daldırılmış elektrodlar labaratuvar deneylerinde de kullanılmakta.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yılmaz_34

valla herkes  bir alternatif sunmuş ama benm soruma kimse cevap vermemiş... :(  :( :(

HAKKITANIR

Benim bu alandaki bilgim yetmediğinden fazla yardımcı olamadım.
Sizin link deki sistemi sevdiyseniz ve amacınız sadece kendinize yönelik bir tek kaynak aparatı yapmaksa.
Ben olsam çıkma araba aküsü arardım. Yeni alınacak trafodan ucuza bulunabilir. En düşüğü 200 A/h. verir bunların.
200 A X 12 V = 2,5 kW. neyi kaynatmaz ki. Her şey kaynatılır. Kaynak elektrot larını bile yakar.
Tek eksiği akım ayarı ve şarj kısmının olmayışı ile, ağırlığı olurdu. Dikkatli taşımak lazım.
Aküler uzun süreli, kontrolsüz kısa devre akımlarını pek sevmezler, yine hatırlatayım.
Normal düzgün sac paketi olan kaliteli trafolarda, bir kontrol devresi yoksa, bu tür işlemden yine pek hoşlanmazlar.
Ama sanıyorum kısadevreye karşı akü ve pil kadar da hassas olmazlar.
Eskiden bu tür işlerde, girişi kadameli ve sacları gelişi güzel takılmış, kaçak indüktansı çok olan bir yapıda trafo kullanılıyordu.
Ama kaldırıp taşıma zahmetliydi. Belden çok çekenler varmış bu kaynak makineleri yüzünden. Artık bunlar kalmadı.
Belde kemere bağlanan, elektronik modelleri var artık.

devrecii

@yılmaz_34   akünün 7Ah olduğuna bakma kısa devre edildiğinde 50 amper veya daha fazlasını verebilir , yani 60w trafo ile bu gücü alamassın minimum 700w trafo lazım. Ayrıca kısa devre etmek aküyü patlatabilir.

Orada kaynak olmuyor zaten üfürsen uçar, uyduruk videolar adamlar uyduruk videolar çekip parayı götürüyor inanmayın ,
şu üye sayısına bakın izlenmeye bakın cinnet geçirecem yav >:(  >:(  >:(

yılmaz_34

Valla bende birisi 90 wat diğeri 250 wat 2 tane trafo var onları değelendrmek için yapmak istedim yoka akü çözüm değil akü bittiğinde nasıl şarj edecez  ?? 
peki şu dvere  nasıl bu işe yarar mı ??  ::

https://www.youtube.com/watch?v=1CWnRvsrcAc&t=9s

ilyas KAYA

Yalniz bu tuzlu su ile kaynak makinesi yapan çok var hatta ikisini de birleştirmiş birisi. Sanırım bu denemek için daha kolay ve risksiz