Motion Control

Başlatan Ahmet_Yıldızayka, 03 Şubat 2020, 20:17:44

Ahmet_Yıldızayka

İyi çalışmalar.

Kartezyen koordinat sistemine uygun   İki eksende step motorlarla çalışan  basit bir plotter yaptım. Z ekseninde Servo Motor var. Servo motor duruma göre kalemi kaldırıp indiriyor. Bir Arduino + CNC Shield
kullanarak GRBL benzeri yazılımlar yükleyerek  çalıştırdım. Makinenin çalışmasında amatör anlamda pek sıkıntı yok. Zaten bu makineyi tamamen eğitim ve öğrenim için kullanmak için yapmıştım.

Micro işlemci kullanarak böyle bir yazılımı kendim geliştip yazmak istesem hangi konuları öğrenmem gerekir. Şimdi bazı arkadaşlar Amerika'yı yeniden keşfetme varsa al kullan diyebilir ama bir şeyler öğrenmek için bence Amerika'yı yeniden keşfetmenin pek bir sakıncası olmaz. :)

Google sorunca  karşıma Motion Control ,Linear Circle  interpolation gibi konular çıktı.
Bu konuda biraz bilgi sahibi olmak için sizce nasıl bir öğrenim yolu izlemem gerekir.

Not : Atmel Micro işlemci programlamayı öğreniyorum. Temel  olarak programlayabilirim.:)

Özellikle "Z" Hoca'mın Youtube kanalındaki çalışmalarını gördüm. Valla ne yalan söyleyeyim açıkçası ona biraz özendim birazda kıskandım :) .Bu yaşına kadar kendini oldukça güzel geliştirmiş. Haddime düşmez ama ben yinede kendisini çok tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

Belki konuyla alakası yok ama ben "Z" Hocam'dan bir şey rica ediyorum.

Kendisi ARM ve Elektronik konusunda epey bilgi sahibi.

Dünyada şuanda online eğitim platformu olarak çalışan UDEMY isminde çok güzel bir eğitim portalı var. Eminim ismini duymuşunuzdur.

"Z" Hocam'ın orada ücretli bir ARM ve Elektronik üzerine görsel eğitim çalışması olsa tadına doyulmazdı.Bize ARM ile beraber Elektronik anlatsaydı mükemmel olurdu.

Böyle bir şeyin hem kendisine projelerde kullanmak için maddi anlamda bir katkısı , hemde diğer insanlara eğitim ve öğrenim  konusunda katkısı olurdu.

Zamanı kısıtlı olduğundan kendisine ulaşılması zor. Ayrıca başka şehirlerde olan uzaklık problemi olan
insanlar var. Kafası çalışan , çalışmayı üretmeyi seven ve öğrenme ve eğitim için imkanı olmayan çok fazla insan var. Eminim  bu insanlar için ,  kaliteli  eğitim alabilecekleri  bir kaynak hazırlamak çok değerli bir çalışma olacaktır.

"Bu dünyada insanlara bırakabilinecek en güzel miras, insanlığı aydınlatacak olan ilimdir."

Bence "Z"  Hocam bu sözü oturup biraz düşünsün. Biraz geniş bir çerçeveden gelecekteki resme doğru baktığında o resmin ona ne anlattığını eminim anlayacaktır.

"Bir insan, ancak onu hatırlayacak insan kalmadığı zaman gerçekten ölür."

sözünü söyleyerek ve herzaman gelecekte sizleri hatırlayacak insanların olması dileklerimle yazıma burada son veriyorum. :)
Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

EFESU

mustafa_cmbz

@z hocam bu gazla setleri ücretsiz de yapar 😂