Havya kaçağı veya enerji atlaması

Başlatan veliusta, 04 Şubat 2020, 03:29:31

veliusta

https://youtu.be/8Q6YNmBKjiU?t=183

3:05 saniyedeki led neden yanıyor? Havyada kaçak mı var?
Bu elektrik kompanentlere zarar veriyor mu?
Kaçak yapmayan %100 izole havya var mı?

Benim başıma gelen, UART haberleşmesi yapan karta havya ile dokunduğumda direk haberleşme kopuyordu. Mecbur havyanın fişini çekip lehimleme yapıyordum.

EKLEME:
Aynısı adaptörlerde'de oluyor.   DPS ayarlı güç kaynağı ile 0.1 V'a ayarlayıp, ledin anot 'unu elimde tutup, ledin katot 'unda güç kaynağın artı ucunu dokundurduğumda led çok hafif ve 30milisaniye civarı kanıp sönüyor. Gözle zor görülüyor. (Yönler fark etmiyor. Her türlü yanıyor.)

Hem LED'e ters voltaj veriyorum hem 0.1 Volt veriyorum bu led neden yanıyor? Anlamıyorum.

Andromeda

Devre çalışırken lehim yapılmaz benim bildiğim..
topraklama eksikliği ,izolasyon eksikliği vs..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

quarko

Çok hızlı ısınan yüksek frekanslı havya istasyonlarında bu durum olabiliyor. DPS ayarlı güç kaynağında da durum aynı olduğundan led yanabilir. Yoksa devre çalışırken lehim yapıldığı için bu durum gerçekleşmiyor.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

fide

Muhtemelen adam cımbızı eldiven kullanmadan eliyle tutuyor. Esd bileklik de kullanmadığını varsayarsak lehim yapan kişinin vücudu ve havya şasesine bağlı topraklama arasındaki potansiyel fark ledin yanmasına sebep oluyor.

Esd bileklik, esd çalışma matları bu tür kaçak gerilimleri sıfırlamak için üretiliyor

Denemek basit.
Multimetre ile prizin toprak kısmı ve vücudunuz arasındaki potansiyel farkı ölçün. 1-2 voltu bulabilir. Bu da ledin ışıması için yeter.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

JOKERAS

Havya Kalemlerinin Çoğunda Topraklama Kablosu Resistansın Gövde demirine
bağlı.Eğer Havya Topraklı Prize Takılı ise Toprak geri dönüşü Elektrik olması
muhtemel devrlerde çalışırken çakışmaya sebep olur.
Bu şekilde Sayısız Cihaz bozmuşluğum var itina ile Bozarız icabında:)
Hatta Scop Probundan Dolayı Çakışmalar olur.
Sebebi Çalıştığınız ortamlarda izalosyon Trafosu-Şebekesinin olmaması.
Bunun için Havya Scop ve gibi Cihazların Topraklama Hatlarını İptal etmek gerekir.
Yoksa Sonuçların Felaket olması kaçınılmaz.

HAKKITANIR

Statik elektrik olabilir. Böyle ise;
Kışın kuru havalarda daha çok olup, yazın nemli havalarda daha az veya hiç olmayan bir durumdur.

veliusta

LED'i direk toprağa bağladım yanıyor.
Toprak ile kendimi ölçtüğümde 2.7 Volt çıkıyor.

Multimetreyi Hz konumuna alıp DPS güç kaynağın çıkış probunu ölçtüğümde 49.9Hz görüyorum.
Nerede bu DC Volt?

Bu kaçak hangi devre elemanına zarar verir. İzolasyon yapmalı mıyım? Teşekkürler  :)

fide

Alıntı yapılan: veliusta - 04 Şubat 2020, 21:03:49LED'i direk toprağa bağladım yanıyor.
Toprak ile kendimi ölçtüğümde 2.7 Volt çıkıyor.

Multimetreyi Hz konumuna alıp DPS güç kaynağın çıkış probunu ölçtüğümde 49.9Hz görüyorum.
Nerede bu DC Volt?

Bu kaçak hangi devre elemanına zarar verir. İzolasyon yapmalı mıyım? Teşekkürler  :)
Suçluyu bulmuşsunuz.  ::ok  ::ok  ::ok
Kendinizi topraklayın derim.
Esd bileklik deneyebilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

cevat1

Alıntı yapılan: Andromeda - 04 Şubat 2020, 07:41:28Devre çalışırken lehim yapılmaz benim bildiğim..
topraklama eksikliği ,izolasyon eksikliği vs..

Topraklama sorunlu,

Elektrik tesisatında sorun var. Nötr ile toprak aynı hatta,
Havya içerisinden toprak bağlantısı devreden ayrılırsa, sorun giderilir.

Veya Elektrik tesisatına, topraklama hattı çekilmeli

apsis

Bir PFC devresi lehimlerken dikkatimi çekmişti bu. 2 tane kart yaptım çalışmadı. Daha sonra ESD bileklikten eldivenine kadar takıp ESD örtüsü üzerinde yaptım ve 3.kart çalıştı. Lehimleme esnasında oluşan arklar da ortadan kalkmıştı.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

HAKKITANIR

Vücudumuzda biriken statik elektik, çıplak elimizden, elektronik malzeme üzerine ve buradan da havya üzerinden toprağa aktığından kaynaklı bir sorunu konuşmuş oluyoruz değil mi? Elektronik malzeme anlık yüksek voltajlı statik elektik potansiyeline maruz kalmış oluyor ve bu durumda bazıları bozulabiliyor.

Toprak hattından söylendiği gibi düşük bir voltaj bile geliyor olsa, bu durumda havya toprağını vücudumuza da bağlarsak,
malzemeleri bozacak bir potansiyel elektrik ortada kalmamış olur.
Yada sadece çıplak elle malzeme ve cımbız tutmazsak da sorun kalmaz herhalde.

Havyanın toprak hattını sökmek hatalı olur diye düşünüyorum. Sonuc da havya daki toprağın koruma görevi var. Havya elektik kaçırırsa ne olacak? Faz toprak arası kaçakta sorun büyük olur. Bu tespit edilemez. Bunu ne sigorta görür nede kaçak akım rölesi.

M.Salim GÜLLÜCE

Önemli bir nokta göze çarpıyor aslında.
ısı kontrollü havyalarda PWM ile güç kontrolü yapılır.
PWM çok sert anahtarlama yaptığından çevresel elektromanyetik etkileri yüksek olur.
dv/dt ne kadar küçülürse çevresel etkileri o kadar büyür.

Yeni nesil ledler için zaten akım gerekmiyor.
Püf deseniz ışıldıyor.
Birçok devre elemanı artık esd ye dayanıklı yapılıyor.
Koruma diyotlarıyla olay bertaraf ediliyor.
Ama ledin kendisi diyot olduğundan yüksek frekanslı devrelerde 2 cm kabloyu anten yapsanız bile led ışıldayacaktır.

Araştırınız...
"avramenko plug"