Transistör Yokken Nasıl Yapılıyormuş?

Başlatan HAKKITANIR, 04 Şubat 2020, 10:54:41

HAKKITANIR

Yarı iletken transistör icat edilmeden önce.
Yüksek frekanslı ve yüksek akımlı AC gerilim nasıl elde ediliyormuş?
Akım fazla değilse, vakum tüp lambalarla ve mikrodalga fırın içlerindeki gibi mekanik lambalarla yapılabildiği bilgisine ulaştım.
Peki yüksek akımlar nasıl elde ediliyordu?
Yüzlerce lamba paralel bağlanmıyordu herhalde değil mi?

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

HAKKITANIR

Bu icat edilmeden önce ne ile yapılmış olabilir diye sorsam.
Mesela 1900 lü yılların başında Tesla nasıl yapmış olabilir?

HAKKITANIR

Hep böyle bir yapı kullanılmış olmalı, Tesla patent görselinde ne olduğunu anlamamıştım.
Doğru Thyratron Tube le yapılmış gibi duruyor. 120 sene önce kullanmışlar bunu, çok ilginç geldi bana.

muhittin_kaplan

ihtiyaç yokmuş. İhtiyaç hasıl olunca Araştırmaya Başlanmıştır.

HAKKITANIR

Çok pahalıya çıkıyor.
Bu konuda ucuz ve basit bir yöntem bulmak lazım.
Bu işi mekanik bir yöntemle halletmek mümkün değil mi dir?

power20

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 04 Şubat 2020, 14:24:13Yüksek frekanslı ve yüksek akımlı AC gerilim nasıl elde ediliyormuş?
....
Bu işi mekanik bir yöntemle halletmek mümkün değil mi dir?

Yüksek frekansta titreşim yapacak bir mekanik düzenek lazım.

Sizin yüksek frekanstan kastınız nedir? Kaç MHz olması lazım?

Transistör artık var. Niçin onsuz olmasını istiyorsunuz?

HAKKITANIR

Frekans 200 kHz., Akım 1000 A.
Transistöre karşı değilim. Onunla yapılamadığını biliyorum.

power20

200 kHz., Akım 1000 A. Olarak kullanıldığı yer mevcut mu? Nasıl yapılmış? Belki igbt kullanılmıştır

HAKKITANIR

Kullanıldığı bir yer yok. Ben kendim kullanacağım.
Igbt, mosfet, ve sic bu tür yarı iletken anahtar modülleriyle bu işlem yapılamıyor.
Teoride çok fazla sayıda modül paralel bağlanır falan deniliyor, bu frekans ve akımda hikaye bu teori, pratikte mümkün değil.
Thyratron dışında, mekanik bir yöntemle olabilir mi?

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: Kılıç - 04 Şubat 2020, 14:26:28Yüksek frekansta titreşim yapacak bir mekanik düzenek lazım.

Evet bir düzenek lazım, ama bu düzenek ne?

z

Yazdiklarim, yuksek frekansli yuksek akim ile ilgili degil.

Yuksek frekans uretecek transistor, lamba vs yokken role benzeri aanahtarlama aleti vardi.

Evet yanlis duymadiniz role ile Mhz boyutlarinda sinyaller uretilirdi.

Ne demek istedigimi anlamak icin Roumkorf bobine bir goz atin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

Ruhmkorff coil diye geçen alet, voltajı yükseltip, akımı düşürerek bu sayede kıvılcım atlaması oluşturuyor olmalı.
Çok yüksek bir anahtarlama frekansı olmasa gerek. Sonuc da mekanik bir kontağı açıp kapıyor.
Bu tarz bir kontak 200 kHz. de açıp kapanabilseydi işimi görebilirdi.
Ama böyle bir mekanik anahtarlama, en azından basit bir kontakla mümkün olamaz herhalde.

HAKKITANIR

AC döner jenaratörle, frekansından dolayı mümkün değil.
Yarı iletken modüllerle mümkün değil.
Thyratron la da mümkün olmayabilir, bunun 1000 A. i 200 kHz. de anahtarlayabildiği bilgisine henüz ulaşamadım.
Aslında katalog genel verilerine bakıldığında, hem thyratron hemde yarı iletken modüllerle işlem yapılabilir gibi gözükmekle birlikte, frekans - akım karakteristik eğrilerine bakıldığında bunun mümkün olmadığı kolayca görülebiliyor.

Mekanik bir anahtarlama düzeneği lazım.
Mekanikten kasıt, kontaktör ve röle kontakları gibi düşünmeyelim. Bu yapıyla olmaz bu iş.
Daha farklı, düşünemediğim bir mekanik yapı önerisine ihtiyacım var.

power20

Özel sarım(?) Trafo ve ile olur.
Primer tarafında transistörlü  200kHz  yüksek gerilim düşük akım olsun.  Bunu transistör vb kullanarak yapmak mümkün.    Sanırım uygun yapıyla Sekonderden 1000A alınabilir. Tabanca havya gibi düşünelim. Çıkışında yüksek akım var.

Endüstriyel, ultrasonik yıkayıcılarda benzer bir yapı var diye hatırlıyorum 20 sene kadar önce bir kart görmüştüm.