Transistör Yokken Nasıl Yapılıyormuş?

Başlatan HAKKITANIR, 04 Şubat 2020, 10:54:41

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: rayman - 05 Şubat 2020, 23:27:11Basit aslında.. Ben bir cihaz görmüştüm çok ilgimi çekmişti :
Mesela titreşim moturu gibi yarım bir daire var başında. Motora belli bir enerji verip motorun yarım dairesi bir anahtara değip 50hz üretiyordu. Çok ilginç..

Tamam işte hocam, bana böyle şeyler söyleyin. Bunları çok seviyorum.
Biraz daha açık anlatmanız mümkün mü cihazı?

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: Kılıç - 05 Şubat 2020, 23:08:42Daha önceki mesajlarınıza bakarak bu hesabın yanlış olduğunu tahmin ediyorum.
1000V 600A ihtiyaç olmayabilir.Düşük giriş empedansı olan op-amp arıyordunuz. Benzer durum olmasın?

Evet kabul ediyorum, opamp olayı çok orjinaldi.  :)
Taydin'in transsitörlü modelini uyguladım orada, birde işlemci filtre yazılımına ayar çektim.
Yinede biraz eksiği vardı devrenin ama, işi aksatmıyordu, işimi görüyor diye taktım gitti. Fazla kurcalamadım.

Asıl konumuzda ise;
Yanına gidince, gözümün önünde duruyor, aletin eski modeli. Biraz daha yürüyorum başka bir modeli de tam karşımda.
Elektriksel değerleri, ne çekiyor, ne giriyor, ne çıkıyor göstergelerinden belli.
Belki ben bu işi yapacak kaabileyet de olmayabilirim. Bak bunu kabul edebilirim.
Ama varsa bir çözüm yöntemi, işte bak ben bunun sadece mantığını da olsa kavrayabilirim.
Kavrayamazsam sorarım, dahada olmadı, başkasına gösterir ne denmek istendiğini öğrenebilirim.

Bildiğiniz, öngördüğünüz bir çözüm yöntemi var mı? Saçma gelirse diye çekinmeyin söyleyin, yanlış anlamam ben.

Yöntem lazım. Ama nasıl bir yöntem.

power20

200Khz 600V 10A olanı
 100 adeti paralel ve senkron çalışacak şekilde yapılır. Akım toplamda 1000A olur.

Tabi bunlardan bazılarını  arıza durumunu tespit ederek hepsini durduracak ayrıca elektronik düzenek gereklidir. Hepsinde kısadevre koruma, düşük/ yüksek gerilim koruma, softstart vb. özellikler olması gerekir.  Bu tasarım, en az1 senelik ekip işi. Ekibin başı işi parçalara ayırıp yaptıracak.

HAKKITANIR

TO-247 gövdesinde, yada modül tipli, Sic-Mosfet yada Igbt ürünlerden bahsediyorsunuz galiba?
Ürün adını verirseniz incelerim. Sıkıntı gördüğüm kısmını yazarım.
Sıkıntısı yoksa, uygulanacak bir yöntem bulundu diye kenara not alır, teşekkür ederim.

power20

Bildiğim bir çözüm yok. Sadece yol gösterdim. Daha önce güç elektroniği üzerine çalıştım.

Bu iş böyle sağlıklı olur. 100Alik 10 adet blok da olur.

HAKKITANIR

4 anahtarlı devre olacak.
10 adet bloktan toplam 40 blok.
Bunlar teorik bilgiler, gerçekte - uygulamada böyle bir çözüm yok.
Sistemin modül ve sürücü devre kayıpları ile, bağlantı hatlarının indüktansların yüksekliği, o frekanslara çıkmayı imkansızlaştırıyor.
Sıfır voltaj veya akım modun da belki değerler kurtaracak ama, sistemin kapsadığı yayıldığı alandan dolayı, sorunlar çıkacak.
Modüllerin çok büyük kaybı olur, onları soğutacak sistem klasik bir şey olamaz. Donmayan eksi derecelerde özel sıvı soğutucular gerektirir. Sürücü devresi acayip karmaşıktır.
Asıl önemlisi o tarz bir modülün bir tanesi bile 10 Bin TL. den çok fazladır.

Malzeme adı varsa aslında daha kolay ispatlayabilirim bunları. Benim gördüğüm piyasaya sunulan makul bir malzeme yok. Klasik igbt modüller düşünülüyorsa, zaten olmayacaktır. Bunlara hiç bakmayın derim.

Yarı iletkenle olmadığından, güç kayıplarına bakmadan gaz ampullerle bir şeyler yapılmış.
Bu tür ampullerde özel, son kullanıcının erişmesi zor iş. Ayrıca fiyatlar yine çok pahalı.

Keşfedilmemiş yada keşfedilip de, piyasaya sunulmamış herkese açıklanmamış bir yöntem olduğunu düşünüyorum.
Belkide oldukça makul bir fiyata çıkıyordur. Neden olmasın böyle bir yöntem?

M.Salim GÜLLÜCE

eski tüplü oto radyolarında DC-AC-DCHV çevirici vibratörler wardı.
oto radyosundaki tüplerin ihtiyacı olan 150 200 voltu vibrasyon ve trafo ile sağlıyorlardı.
Üstelik bu günkü oto radyolarından daha büyük te değillerdi.

Yüksek voltaj yüksek güç soz konusu olunca megawatt lık radyo vericileri gelir aklıma.
Halen yüksek frekansta yüksek voltaj meselesi tüpleri vazgeçilmez hale getiriyor.
Bu tip tüplerin sadece flaman gücü birkaç kilowatt olarak kullanılıyordu.