indüksiyon ısıtıcı tasarımı

Başlatan merve damar, 06 Şubat 2020, 16:08:34

z

Mantiken soyle olmali;

Isitmaya calistigin kutleyi kac saniye icinde isitmak istiyorsun?

Sure ne kadar kisa ise guc de o kadar yuksek olacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

https://www.homemade-circuits.com/simple-induction-heater-circuit-hot/
bu devreyi, simule etmeye çalışıyorum. kendi çapımda kondansatör ve bobin değerleri girmeye çalıştım. buradaki sitede 6*0.33uf kondansatör kullanmış. 1.98 uf kullandım. bobinin boyutlarını göstermiş. tel çapı 2mm diye düşündüm ve bobini 1.47uh hesapladım. şekildeki devrede simule ettim. şok bobinleri 100uh seçtim. frekans 95khz oluyor.  simülasyonda çok çok yüksek akım çekiyor. bu normal mi?
bir makalede 22khzde 0.66uf kondansatör ve 50uh bobin kullanmış. aynı devre üzerinde bu değerleri deniyorum. bu kadar fazla akım çekmiyor. ama 50uh bobini nasıl saracağım.turlar çok fazla oluyor. 2 şekildeki devre ve simule sonuçları resimdedir.
uygun değerleri nasıl seçeceğim?

z

..
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

@merve damar  o klasik devre çok güzel çalışıyor boşta iken 24V 5A akım çekiyor bunun nedeni bobinin kendi kendisini indukte edip ısıtması ,  3-4 sarım yeterli, sistem kendi kendini rezonant ettiği için kondansatör bobin değeri ile oynayabilirsin ne yapasan yap çalışıyor ,  kondansatör ne kadar artırısan o kadar güç çekiyor o kadar çok ısıtıyor.
İç direnci düşük 100-200v mosfet kullanmasılın. En büyük problem o enejiyi verebilecek güç kaynağı.   

merve damar

Şuan için harici bi kaynaktan enerji vereceğim. Sorun olmayacak yani. Çalışıyor ama nasıl çalışıyor hangi değerler en uygun. Simulasyon sonuçlarını gördün mü? Hangi frekansı seçeyim ilerde gücünü arttırıp azaltmak istersem ne yapmalıyım bunları bilmek istiyorum herkes yapmış bu devreyi evet güzel çalışıyor ama daha çok şey bilmek gerekli

devrecii

Şöyle düşünelim  sistem 20khz de çalışıyor  sen bobin sarımını artırıp kondansaötür değerini düşünürüsen yine 20khz de çalışır ya da tam tersi kondansatör değerini artırıp bobin sarım sayısını düşürdün yine 20khz de çalışır.

Kondansatör küçülüp bobin büyüyünce ne oluyor daha az manyetik akı oluşuyor daha az ısıtıyor daha az akım çekiyor buna göre ayarla.

Foton, yansıma vs durumları geçersek  birim zamanda manyetik akı değişimi dMag/dT gücü belirliyor. Fkat frekans çok yüksek olması istenmez çünkü bobin kendini ısıtır ve uzaya foton gider enerji kaybı, mesela ghz seviyesinde frakans düşün enerjinin tamamına yaıkını uzaya gidiyor.

HAKKITANIR

Bu devre istenildiği gibi çalışıyor mu? Memnun musunuz bu devreden?

devrecii

HAKKITANIR

Anlaşıldı, orayı da inceleyeceğiz.

elektronik

Bu devre LC nin rezonans frekansına göre çalışıyor

@devrecii söylediği gibi
Kondansatör değerini büyütürseniz frekans düşer düşürüseniz frekans yükselik.
bobin içinde tersi durum geçerli. bobini kısaltırsanız frekans yükselir bobini uzatırsanız frekans düşer.

Yani devrenin frekansını LC tayin ediyor.
iletimdeki mosfet diğer mosfeti diyot üzerinden kesime götürüyor.

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: elektronik - 08 Şubat 2020, 01:35:19Bu devre LC nin rezonans frekansına göre çalışıyor
@devrecii söylediği gibi
bobin içinde tersi durum geçerli. bobini kısaltırsanız frekans yükselir bobini uzatırsanız frekans düşer.

Tam olarak doğruysa, işte bu güzeldi.

Herhangi bir kontrol yöntemiyle, bu kontrolün nasıl yapıldığının, nasıl sağlandığının önemi yok.
C kısmı, yani kondansatörlerler hiç kullanılmadan, istenilen indüksiyon ısıtma işlemi yapılabilir mi?
Kondansatör bloğunun saf dışı bırakılması mümkün mü dür? Bir şekilde bu, yapılabiliyor mu?

HAKKITANIR

Yok mu? Kondansatör süz Bir Yöntem.
Mesela; Çalışma Bobinine, Seri ve Değeri Değişebilen Bir İndiktör-Bobin Kullanmak İş Görür mü?
Yada Daha Farklı Bir Donanım Kullanılarak Kondansatörler Devreden Çıkarılabiliyor mu?

merve damar

Alıntı yapılan: elektronik - 08 Şubat 2020, 01:35:19Bu devre LC nin rezonans frekansına göre çalışıyor

@devrecii söylediği gibi

devrenin frekansını kondansatör ısıtma bobini etkiliyor evet. peki şok bobin nasıl etkiliyor

elektronik

Alıntı yapılan: merve damar - 09 Şubat 2020, 00:45:55devrenin frekansını kondansatör ısıtma bobini etkiliyor evet. peki şok bobin nasıl etkiliyor

Şok bobinleri devreyi besliyor sadece.
c sınıfı yükselteç gibi düşünün.

merve damar