indüksiyon ısıtıcı tasarımı

Başlatan merve damar, 06 Şubat 2020, 16:08:34

magnetron

@devrecii hocam @Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam

bu sizin önerdiğiniz akımın sıfır geçişinde transistörlerin
birini kapa ötekini aç metodunu uygulamak istiyorum fakat aklıma bişey takıldı

bu alt üst transistörlerin arasına mesela 1 us dead time koyunca oluşan daha düşük frekans devrenin bir türlü rezonansa gelememesine sebep olmaz mı ?

buna ilaveten uC işlemcinin de sıfır geçişini algılayıp cevap verme zamanı da inverterin çıkış frekansının devrenin rezonans ferkansından daha düşük bir frekansta oluşmasına sebep olmaz mı ?

dead time + interrupt cevap zamanı demek istiyorum

teşekkür

devrecii

Zaten 20-50khz gibi bir frekansda çalışacak burada 1 us geçikme çok büyük problem olmayacaktır.

Pwm i bu şekilde yapabilirsen mükemmel olur burada oluşacak 1-2us geçikmeler resimde görüldüğü problem olmayacaktır önemli olan sünusun dışına taşırmamak,

M.Salim GÜLLÜCE

Devrecinin çizdiğinin uygulama halini ekleyecek olursak..

İnverter Akım ve Güç kaynağı akımı ilişkisi..
Ne zaman anahtarlandığına dikkat edebilirsin.

Örnekler SCR anahtarlamalı seri rezonans devresine aittir.

İnverter (Akım) Avi 1
İnverter (Akım) Avi 2

Frekans ve ve akım meselesi seri rezonansta oldukça esnektir.
Rezonans dışında çalıştığınızda yeterli akım çekemezsiniz.
Vidyolardada bunu gözlemleyebilirsiniz.

Fakat paralel rezonans bu konuda çok keskindir.
Akımın sıfır olduğu noktada anahtarlamak zorundasınız ve anahtarı açık bırakamazsınız.
Seri rezonansta zaten kapasitör enerjiyi depoladığında anahtar açık kalsa da daha fazla enerji depolamaz.
Dolayısıyla SCR devrelerde otomatik kapanır.
IGBT yada Mos Sistemlerde ise akım sıfıra indiğinde anahtarı kapatıp diğer anahtarı açmak yada pass geçmek zorundasınız. Orta yerinde anahtarlayamazsınız.

merve damar

selamlar kolay gelsin.
devreyi deneyebildim sonunda. tabi ki aksiliksiz olmaz :D
ilk denediğim 950nf kondansatör, 2.5mm bakır tel ile 8 tur 40 mm çapta sarıldı. 2 mosfet kullandım. 2 şok bobin kullandım. ve 24v 15a güç kaynağımla denedim. evet ısıttı. ama yeterli değildi.
daha sonra 1.5mm çapında 5 tur daha küçük bir çapla sardım çalışma bobinini. kondansatörü arttırdım. 1.5 uFluk kullandım. 12v 30alık güç kaynağı ile denedim. devrede başka bir değişiklik yapmadım.  devrenin bu durumda ne kadarlık akım çektiğini tahmin edemiyorum. sanırım güç kaynağı yetersiz geliyor. şu devreyi denerken uygun bir güç kaynağı önerebilir misiniz? bu denemeleri yapıyorum. en sonunda kahve pişiricem. yani max 4 dakika gibi çalıştırmak istiyorum.

devrecii

Alıntı yapılan: merve damar - 05 Mart 2020, 16:15:41en sonunda kahve pişiricem.

Yani bu kadar yazı kahve pişirmek için miydi?   ::)   ;D

merve damar

ahah evet bol köpüklü Türk kahvesi :D

merve damar

lütfen biriniz bana güç kaynağı önerebilir misiniz?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 06 Mart 2020, 08:02:51lütfen biriniz bana güç kaynağı önerebilir misiniz?
Araba aküsü.
Sınırsız anlık akım çekebilirsin.

merve damar

teşekkürler. akımı kontrol edemiyorum. boşta bile fazla akım çekiyor. 12v 30a ve 24v 15alik güç kaynağım var. devreyi bağladığımda 12vdan 7va düşüyor verdiği gerilim. ve bu da mosfetlerin ısınmasına sebep oluyor. akımı kontrol etmek istiyorum. sarımlardan ve kondansatörlerden bahsettim. ve paralel kondansatörlerin hepsi aynı değerlere mi sahip olmak zorunda? farkı boyut ve değerlere sahip kondansatörleri paralel bağlarsam bir sorunla karşılaşır mıyım?

devrecii

Alıntı yapılan: merve damar - 06 Mart 2020, 08:02:51lütfen biriniz bana güç kaynağı önerebilir misiniz?

Ayarlı smps güç kaynağı yapmalısın kolay gelsin.

Alıntı yapılan: merve damarahah evet bol köpüklü Türk kahvesi :D

Bence bunun için değer

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 06 Mart 2020, 12:15:36teşekkürler. akımı kontrol edemiyorum. boşta bile fazla akım çekiyor. 12v 30a ve 24v 15alik güç kaynağım var. devreyi bağladığımda 12vdan 7va düşüyor verdiği gerilim. ve bu da mosfetlerin ısınmasına sebep oluyor. akımı kontrol etmek istiyorum. sarımlardan ve kondansatörlerden bahsettim. ve paralel kondansatörlerin hepsi aynı değerlere mi sahip olmak zorunda? farkı boyut ve değerlere sahip kondansatörleri paralel bağlarsam bir sorunla karşılaşır mıyım?
Frekansı yükselt.
Kapasitörleri azaltarak yada bobini büyütüp frekansı düşürerek yapabilirsin.
Frekansı belirledikten sonra empedans hesabı yapmalısın.

Çekilen akımı kontrol etmek istiyorsan kontrollü Anahtarlama en garantisi.
Verdiğim vidyoda kontrol mevcut.
https://www.picproje.org/index.php/topic,76898.msg589903.html#msg589903

merve damar

bu kondansatörlerden kullandım. bir önceki denememde 350Vluk kondansatör ile denemiştim  patlamışlar. şimdi bu resimdeki kondansatörü denedim. evet güzel sonuçlar alıyorum fakat metali yaklaştırdığımda bi süreden sonra kondansatörden duman çıkıyor. Neden acaba? nasıl engeleyebilirim bunu

z

Kapasitorun gucu (VAR degeri) yeterli gelmiyor. Daha iri kapasitor kullan yada elindeki kapasitorlerden 4 tanesini

ikiserli seri bagla, diger grupla paralelleyerek daha guclu bir kapasitor elde et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

yeterince büyük bir kondansatör olduğunu düşünüyorum. bu sistemde paralel tank devresinde akım kondansatör ve bobin arasında sürekli yer değiştiriyor. bu durum kondansatör üzerinde de fazla akım olduğunu gösteriyor. ben kondansatörleri arttırdım. 300Vluk kondansatör kullandım hatta. ama paralel 6 tane kondansatör kullandım. kondansatörlerde sorun yoktu bu sefer kondansatörlerin teli yanıyordu. akıma dayanmadığı için. yani 300vluk kondansatörle başarılı oldu. teli kalınlaştırdım ve sorun çözüldü. yani yüksek gerilimli kondansatöre gerek var mı bence yok bu durumda.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com