indüksiyon ısıtıcı tasarımı

Başlatan merve damar, 06 Şubat 2020, 16:08:34

elektronik

merve damar

çektiği fazla akım. bu kondansatörlerden 7 tane paralel bağlayınca ve yol kalınlığını arttırınca sorun çözdüldü.

Andromeda

Dünya kadar akım çektikten sonra indüksiyon ısıtıcısı yapmanın amacı nedir..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

merve damar

5 a çektim güç kaynağından 5 amperle kahve yaptım. bence fazla güçlü değil

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 10 Mart 2020, 13:49:01çektiği fazla akım. bu kondansatörlerden 7 tane paralel bağlayınca ve yol kalınlığını arttırınca sorun çözdüldü.

Metalinin çapına uygun bobinle yaparsan verim çok artar.
Ortasında yok gibi duramlar için uygun bir bobin değil.

elektronik

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 12 Şubat 2020, 09:38:15Aynı işi endüstriyel olarak yaptığımızdan dolayı böyle olduğunu biliyorum.
Bobinlerimizi ve güç ünitesini soğutma kuleleriyle soğutuyoruz zira.
Örnek bir bobin.
İçine insan girebilecek boyda.
Çalışma frekansı 500 Hz civarı.
Şebekeden Max. çekilen güç 2500 KW
Gücün hatırı sayılır bölümünü ana bobinin üst ve altındaki soğutma bobinleri emer.
Üzerine düşen manyetik alanı absorbe ederek tabandaki ve etrafındaki Makina aksamının ısınıp zarar görmesini engeller.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Sizler basit devrelerle soğutma sistemi kurmadığınızda ise sadece bobin kayıplarıyla (yaklaşık %20-30) işi kurtarırsınız. O bile bobinlerinizin kavrulması için yeterlidir.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Hocam bu dev yapıda bobine parelel kondansatörler kullanılıyormu? kullanılmadığını düşünüyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektronik - 09 Nisan 2020, 15:02:18@Mehmet Salim GÜLLÜCE Hocam bu dev yapıda bobine parelel kondansatörler kullanılıyormu? kullanılmadığını düşünüyorum.
Tabiiki kullanılıyor.
Yalnız bir farkla. Biz paralel değil seri rezonans kullanıyoruz.
Şu kabinin içindeki
Ufak görünenler 1500µF DC 900V Kapasitörler.
Büyük görünenler ise 250µ 3000V 6000 Amper AC Kapasitörler.

magnetron

merhaba forum

inverteri rezonansa getirmek için ZVS yaptığımızı farz edelim

bende yarım köprü inverter var inverterin çıkışında seri bağlı şok bobin ve kapasitör ferit trafoyu sürüyor

trafonun çıkışı RLC devresine bağlı ben RLC üstünde kalan voltajdan sıfır geçiş algılarsam ve IGBT leri buna göre ateşlersem IGBT leri korumuş olurmuyum

yani IGBT lerin üstünde de aynı anda ZV oluşur mu ateşleme anında

ikinci sorum ZVS yaptığım anda IGBT akımları da sıfır olur mu ?

teşekkür

devrecii

Eğer 220V çalışıyorsan , amper feedback olmadan iş yapma ::ok

M.Salim GÜLLÜCE

Köprü akımı üzerinden gitmende fayda war.
İndüktif ünitelerde IGBT diyotları da çlışır.
Şuradaki grafikleri analiz etmeye çalış.

https://www.picproje.org/index.php/topic,76898.msg589903.html#msg589903

devrecii

Pardon önceki sayfada verdiğim resim hatalı  :(  , çünkü dalganın türevi ile verdiğimiz akım aynı işarette olmalı doğrusu bu.

@magnetron bu da senin dediğin gibi zvs fakat tepe noktasından sonra işaret değiştirmek gerektiği için tepe noktasına kadar enerji verebilirsin yukarıdaki resimde ise bu sorun yok. 

magnetron

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 26 Nisan 2020, 00:04:45Köprü akımı üzerinden gitmende fayda war.
İndüktif ünitelerde IGBT diyotları da çlışır.
Şuradaki grafikleri analiz etmeye çalış.

hocam grafik linki yok - teşekkür

magnetron

@devrecii hocam bu verdiğiniz grafikler yarım köprü için geçerli mi ?

bende yarım köprü var

devrecii

Alıntı yapılan: magnetron - 26 Nisan 2020, 15:01:20@devrecii hocam bu verdiğiniz grafikler yarım köprü için geçerli mi ?

bende yarım köprü var

Half bridge de mavi çizilen zaman aralığında alttaki igbt , yeşilde ise yukarıdaki igbt sürülür. Fakat aradaki boşlukta iki igbt de iletimden kesilmeli, tabi bu sırada  igbt içindeki diyotlar desarj olan şok bobini sayesinde LC  devresine akım basmaya devam ediyor ::ok  Sana tavsiyem bu ucuz 50v mosfelerle 20v -30v beslemeli bir devre yap çalıştır, sonra 220v geç. Ben de şahsen yapmak istiyorum iki üç tane youtube videosu çekilir , bir de tv yüksek volaj trafosuna verdi mi ilgi çekici videolar ortaya çıkar :D .

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: magnetron - 26 Nisan 2020, 15:01:20@devrecii hocam bu verdiğiniz grafikler yarım köprü için geçerli mi ?

bende yarım köprü var
Ona grafikleri eklemeyi unutmuşum bulup linki ekledim.
Şimdi şu vidyodan izle öncelikle.
Devre tam Köprü İndüktif Trafo sürülüyor.
Ben pozitif yada negatif bir pals verdiğimde pulsı keser kesmez diyot iletime geçip bobin enerjisini DC kapasitöre deşarj ediyor.