atmega 328 Donma Sorunu

Başlatan Endorfin35+, 06 Şubat 2020, 21:32:20

Endorfin35+

Kullanım kolaylığı ve projelerimin basitliğinden dolayı ardunio kullanıyorum. Kendi hazırladığım bir pcb üzerinden  1-100Hz arası puls üreten bir kod ile selenoid sürüyorum. Ana besleme 24V 7805 kullanıyorum. Mosfet ile 24V u görece yavaş bir hızda anahtarlıyorum. Kullanıdığım Birkaç farklı selenoid (valf) var. Düşük güçlü selenoidler ile hiç birsorun yaşamıyorum fakat yüksek akım çeken modeller mcu nun kitlemesine neden oluyor. Kart hemen Power supply ın yanında yer alıyor 10cm kablo var yok. Bu nedenle kart üzerinde herhangi büyük kapasiteli bir kondansator kullanmadım. 7805 in girişinde ve çıkışında 100nf mcu nun mümkün olan en yakın noktasında iki adet 100nf kullandım. Selenoid çıkışında flyback diyotumda var.

ilk denememde mcu bir süre sonra kitleniyordu. 7805 in girişine +100nf eklediğimde sorun düzeldi. Bu arada osilaskopla baktığımda flyback diyot olmasına rağmen sağlam sıçramalar görüyordum ama sıkıntısız çalışıyordu. Aynı pcb yi (kondansator için yer ayarlayarak) tekrar hazırladım. Selenoidin ilk vuruşu ile mcu kitlenmeye başladı. düşük akımlı selenoidlerde sorun yok.

Anladığım kadarı ile sorun yüksek akım çeken selenoidin yarattığı gürültü/dalgalanma. Mcu yu bu durumdan nasıl izole edebilirim. Aynı kartın biri anında kitleniyor biri nerdeyse hiç kitlenmiyor. Malzemelerin toleranslarına göre sınırda bir durum mu oluştu anlamadım...

Şu konuda benzer bir sorun konuşulmuş. Bende Aref baçağı boşta duruyor. Aref e 100nf bağlamanın bir mantığı varmıdır?

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

tyildizak

Beslemeyi güçlendir, daha yüksek kapasiteli kondansatörler kullan vs. çeşitli şeyler önerilebilir.
Ben olsam önce sürüş şeklini değiştirirdim, mesela 1 saniyede 0'dan maksimuma yükselecek pwm gibi. Bunu yapabilirsen sorun büyük ihtimalle çözülür

veliusta

MCU'yu ayrı güç kaynağından beslediniz mi?

Endorfin35+

Alıntı yapılan: veliusta - 06 Şubat 2020, 22:13:13MCU'yu ayrı güç kaynağından beslediniz mi?

Hayir denemdim. Tam mesai Bitimine denk geldi yarin sabahtan ugrasmaya baslayacagim.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Endorfin35+

İlk versiyonda hic sorunum yoktu. fakat mosfet isiniyordu. Rds direnci cok kucuk bir mosfet kullandim ve iki transistorlu basit bir surucu yaptim. İsinma sorunu kalmadi. Sogutucuya bile gerek olmayacak gibi ama simdide bu sorun cikti.

fahri-

Snubber konusunu araştır derim.

Endorfin35+

MCU nun dibindeki kondansatörlerin kapasitesini artırınca sorun düzeldi. Teşekkürler.

Erol YILMAZ

Çözülmeyip, gizlenmiş olabilir...

istek61

bende iki kere bu sorunu yaşadım.

aref + vcc birleştirip gnd ye 10 nf bağladım ve sorun kalmadı.
aref pinlerin net giriş voltajlarını veriyor.
boş kaldıgında sorun çıkartıyor olabilir.
kristalin de bozuk olabilir.
Meraklı Acemi