06 Ağustos 2020, 01:43:47

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


ilginç c# listview ve excel problemi

Başlatan zamzam23, 07 Şubat 2020, 12:49:54

zamzam23

07 Şubat 2020, 12:49:54 Son düzenlenme: 07 Şubat 2020, 12:51:01 zamzam23
Selamlar,
c# ile yazdığım bir bilgisayar programı kullanıyorum. Programı kullanmaya, şirket web arayüzü tarafından oluşturulmuş bir excel xls uzantılı rapor dosyasını listview'e aktararak başlıyorum. Ancak şöyle bir problem var.

Web arayüz tarafından oluşturulan excel dosyasını doğrudan programa verip listview'e aktarmak istediğimde program hata veriyor. Fakat excel dosyasını bir kere office programı ile açıp, hiçbir değişiklik yapmadan kaydet diyip çıktığımda ve tekrar programa verip listview'e aktarmak istediğimde sorun çıkarmıyor.

Problem neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

JKramer

İki dosyayı da 7zip (ya da hangi programı kullanıyorsanız) ile extract edip klasörleri karşılaştırabilirsiniz (winmerge, vb. ile) ne fark var diye.

tunayk

C# Ta excel verisini içe aktarmak için kullandığınız kütüphane, standart office formatına uygun ancak sınırlı yorumlama kabiliyetine sahip muhtemelen.  Şirket uygulamasının dışa aktardığı excel genel şablon aynı olmakla beraber sizin kütüphanenin çözümleyemediği verilerden oluşuyor ise bu durum yaşanır. Siz Office ile açıp Kaydet dediğinizde, dosya şablonu otomatik olarak Office çıktısı olarak düzelir.

Özellikle .xlsx formatı ile beraber işler biraz karıştı.  https://spreadsheetlight.com/ kütüphanesini kullanıyorum. Genel olarak sorunsuz, ücretsiz ve açık kaynak. Tavsiye ederim.

muhittin_kaplan

Dosyayı excel de açmadan önce bir metin editörü ile (sanırım windows kullanıyorsunuz :( ) notepath++ ile açın ve o haliyle farklı kaydedin.
Sonra excel ile açın kapatın ve yine notepath++ ile açın ve yine faklı bir isimle kaydedin.

Kaydettiğiniz bu iki dosyayı notepath++ ile Compare edin.
http://www.technicaloverload.com/compare-two-files-using-notepad/

zamzam23

karşılaştırmayı yaptım ancak çok sayıda fark buldu hepsi de anlamsız karakterlerle dolu. @tunayk 'ın dediği gibi kütüphane sorunu sanıyorum. başka bişi gelmiyor akla

muhittin_kaplan

o çok sayıdaki farktan kaynaklanıyor